|
NOVE POTI V ČEBELARSTVU Iskanja ne-kemičnih pristopov v čebelarjenju; FORUM ZA ZBIRANJE KVALITETNIH INFORMACIJ O POTEH K ZDRAVI ČEBELI
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
JernejM
Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00 Prispevkov: 1578 Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv
|
Objavljeno: 24 Okt 2011 13:10 Naslov sporočila: Žveplov cvet - najneškodljivejši način tretiranja |
|
|
Žveplo kot najprimernejši način tretiranja v času prehoda
Pozdravljeni!
Tole bo tema, ki bo dvignila kar precej »žveplenega« prahu in marsikaj spremenila v manjših čebelarstvih. Mislim, da na bolje. Brali jo bodo, kot je rekel Joža Čop, »da se jim bodo oči solzile«. Prinesla bo nove možnosti glede boja proti varoji. Možnosti, ki jih mnogi že poznajo, a ljubosumno skrivajo, zaradi koristi, ki jih imajo od kemičnih koncernov.
Ker je cilj našega foruma zbiranje kvalitetnih in verodostojnih informacij o poteh nazaj k zdravi čebeli brez kemije, prosim vse bralce, da tekst najprej dobro preštudirajo, večkrat, preskusijo v praksi, in šele potem kritično komentirajo.
Pa začnimo:
Rudi je Zlatku in meni v poskus poslal informacije o alternativnem načinu tretiranja, za katerega pravi, da je edini, ki čebelam ne škodi. Sam sem imel kar nekaj pomislekov, kot boste imeli tudi vi, zato se je razvila debata z Rudijem, iz katere bom navedel najbistvenejše podatke, da bi zadostil vašim dvomom in vprašanjem. 95% spodnjega teksta je prevod Rudijevih podatkov, malo pa sem dodal sam.
Prvi poskusi so pokazali precejšnjo učinkovitost in odličen odziv čebel, še več pa povedo Zlatkovi podatki, ker je tretiral tudi tiste družine, ki so mu preživele prejšnjo zimo in jih je pustil na starem satju; tam pa je bil, za razliko od letošnjih družin, odpad kar malo grozljiv (kljub njegovi uporabi brstivarja in apiguarda). No, o tem bo več povedal sam, pa tudi moje in kolegove rezultate napišem na koncu.
Na ta način je najlažje tretirati nakladne panje, ker prah sam, s pomočjo čebel, pada navzdol. Kako bo to izvedeno pri paviljonskih panjih (AŽ) je stvar čebelarjeve iznajdljivosti.
Rudi pravi takole:
Edini način za biološko tretiranje brez da škodiš čebelam, je tretiranje z žveplom. Kupi se Flowers of sulfur ali sublimed sulfur, Fior di zolfo ali po naše Žveplov cvet. Ne vem če ga dobite pri vas, v Italiji pa ga imaš v vsaki erboristeriji (zeliščarski lekarni).
(Komentar J: Zlatko ga je nabavil v Italiji in mi ga poslal; 1 kg je 7 evrov. To je rumeno-zelenkast prah, ki se ga dobi pri sublimiranju žvepla. Je torej prečiščeno žveplo, ki se uporablja tudi v sadjarstvu in vinogradništvu).
Rudi: To je prečiščeno žveplo za človeško uporabo. Način priprave:
1. 100 g – fino mletega sladkorja; sladkor je nosilec žvepla,
2. 10 g – žveplovega cveta
To je mera za en panj, a ne vse na enkrat napihati, to je doza za vse leto!
(Komentar J: z Zlatkom sva ugotovila, da takšna doza zadostuje za enkratno tretiranje 10 nakladnih panjev; pride torej en gram (1 gr) na en panj ob enem tretiranju).
To daš v mlinček (recimo kavni) in nekajkrat na kratko zmiksaš, da bo enakomerna mešanica (K. J: ne miksajte predolgo, da ne postane vroče in potem lahko sladkor pokvari mlinček! Obračajte mlinček).
Zmes vstaviš v navadni kadilnik za čebele. Potem „nadimiš“ po 4-5 pihov v vsako vrsto med satjem. Kadar kasneje odpiraš panj, lahko vedno pihneš 3-4 krat po zgornjih letvicah. Uporabljaš torej prah direktno, in v kadilniku ne prižigaš ničesar!!!!!
(Komentar J: Ta kadilnik potem ne uporabljajte za dimljenje čebel, ker lahko ostanki žvepla, zakurjeni, povzročijo smrt čebel!)
To je to; varojo zbija 100% in po nekem času je popolnoma odstranjena. Ne prašite v času paš, ker je med odprt in pripravek lahko pride v med. Žveplo sicer ni topno niti v vodi, niti v medu, niti v vosku niti v alkoholu. Topen je samo v karbon-sulfidu (CS2) in karbon-kloridu (CCl4). Če nekaj žvepla pride na odprti med (izven pašnega obdobja), ga čebele odstranijo pri prenašanju medu.
Izven pašnega obdobja se lahko tretira večkrat, četudi vsak dan. Ne sprašuj, zakaj to ni nikjer objavljeno: testiranja so bila narejena že pred davnimi leti, a vsi modro molčijo, ker je to najučinkovitejši način tretiranja čebel, a tudi najcenejši in lahko dostopen, ostali načini pa prinašajo velike denarce, to je edini razlog.
Ni še kasno, da jih nekajkrat naprašiš (K. J: bila je sredina oktobra), tudi pozimi, ko nimajo zalege (v času, ko se dela z oksalno kislino). Spomladi, ko začno z razvojem, pa je obvezno, ker je učinek večji takrat, ko so čebele v gibanju in ko je topleje.
Na moje vprašanje, ali žveplo ni strupeno ljudem,
Rudi odgovarja: Vse je odvisno od količine. Edini podatek, ki ga najdem je, da je človek preživel potem, ko je pojedel 200 dkg žvepla. Dnevna količina za pol nohta žvepla pa je dobra za čiščenje, če imaš probleme z prebavo.
Za čebele in ljudi žveplo ni strupeno, spada v četrti, najnižji razred škodljivosti. Ni topen v vodi, masteh (vosku), čebele ga očistijo, tako da ga ni v propolisu niti v lesu. Med, če je zaprt, ni kontaminiran, če je odprt pa ga čebele pri prenašanju očistijo; žveplo ni topljivo niti v medu. Zato se ne boj, ampak poskusi.
Vprašanje: Zakaj nam tega ni povedal že prej?
Rudi: Nisem vedel, kako bi reagirali, a nikoli ni prepozno, mar ne? Vprašanje je namreč bilo, ali boste šli naprej na Naravno urejanje čebel, ker to je končni cilj – imeti čebelo brez kakršnegakoli tretiranja – žveplo je le začasna pomoč da prideš do tega cilja.
Vprašanje: Zakaj tega pripravka ne uporabljajo industrijski čebelarji?
Rudi: Problem je, da ta pripravek zruši kar pač zruši v parih dneh, ker ga čebele čistijo, zato so iskali nek drugi nosilec žvepla (namesto sladkorja), katerega bi čebele postopoma čistile in tako podaljšale čas delovanja. A ga niso našli, in mislim da ga sploh več ne iščejo, zaradi pritiska velikih kemijskih koncernov. Z daljšim časovnim tretiranjem ta pripravek pripelje do 100% učinkovitosti.
Sladkor kot nosilec žvepla je dober, samo zahteva večkratno prašenje, to pa industrijski čebelarji takoj odvržejo, ker želijo imeti lahek in hiter način, to pa so običajno trakovi, z nečim namazani. Njih vse te metode od timola, apiguarda, raznih kislin ne zanimajo, to delajo le majhni hoby čebelarji. Industrijski pa delajo vsi po enaki šabloni; pobrati čimveč medu, vreči v panje dva trakca nekega sintetičnega strupa, ter nahraniti s sladkorjem z dodatkom antibiotika.
Zato kar počasi; ob lepih dneh napuhajte med satje po 4-5 pihov, ne preveč, ne rabiš se sekirati, da mora stvar priti globoko dol med satovje, ker čebele to čistijo, sladkor ločujejo od žvepla, pa vse to pada navzdol in prekrije celotno površino kjer se čebele nahajajo in tako počasi doseže vse čebele. To puhanje lahko izvedeš 3x v 14. dneh, vmes pa lahko vsak dan nekajkrat pihneš pod krov. Vedno imej v kadilniku ta prah in kadar si pri čebelah 3-4x puhni pod streho, kot če bi delal z dimom. Ni treba hiteti, da vso varojo pobiješ naenkrat - za to imaš celo leto časa. Na internetu poišči, koliko je žveplo strupeno za čebele in ljudi, to je lahko najti; v vinu je vedno prisoten (po domače mu rečejo bisolfit), ni strahu, le preveri.
Vpr: Ali je ta način primeren za vsak način čebelarjenja?
Rudi: Dober je za vsak način, a je že od začetka problem izbrati primeren nosilec žvepla, ki bi počasi odpuščal žveplo, tako da bi imel podaljšano delovanje, a ga niso našli, ali pa niso hoteli več delati na tem - verjamem da zaradi pritiska velikih.
Rudi: Da vas malo ohrabrim:
Phase I research to effectively control Varroa, Sulfur has FDA GRAS status, and are approved organic pesticides. Resistance is not known to develop. The purpose of Phase II research is to develop a delivery system prototype that meets industry requirements for performance reliability and safe handling, to collect efficacy and mode of action data required for registration, and to conduct field testing with commercial beekeepers nationwide.
FDA GRAS status
American Food and Drug Administration (FDA)
Generally recognized as safe (GRAS)
Vpr: Vsak prah deluje na varojo, tudi sam sladkor, v tem pripravku pa je 90% sladkorja. Komentar?
Rudi: Varojo lahko zbijaš z vsakim prahom, a samo tisto na čebeli, ker prah nima podaljšanega delovanja. Žveplo pa je kontaktni akaricid, ki ne deluje na čebelo in leglo, ker čebela je insekt, varoja pa je acaro. Le zares velike doze žvepla od 500 mg (pol grama) na površini 5x5 cm, bi ubile tudi zalego, takšnih doz pa ne boš nikoli dajal, vsaj upam tako .
100 gr sladkorja z 10 g S je doza za vse leto: če si že delal s sladkorjem veš, da s 100 g sladkorja v enem letu ne narediš nič, kar pomeni da vse ostalo naredi "S", žveplo.
"S" deluje bojše, kadar je zunanja temperatura večja in ko so čebele v gibanju. Žveplo je organski fungicid in res odstrani tudi del koristnih stvari v panju, a to ni zaskrbljujoče, ker se stvar hitro obnovi s tem, ko čebele s cvetnim prahom in nektarejm vnašajo vse gljivice, ki so jim potrebne.
Pri uporabi ne pretiravajte; 4-5 pihov je dovolj za eno vrsto, in ne boste imeli problemov ne s čebelami ne z medom. Bodite potrpežljivi.
Vpr: Kaj pa propolis?
Rudi: Propolis opereš z vodo, s tem odstraniš eventualno žveplo, ostalo pa s filtriranjem na koncu, ker S ni topliv v alkoholu. Ne vidim problema glede tega.
Preveč se mučiš, zato še enkrat: S ni topljiv v masteh (vosku), ne more priti v vosek, lahko ostane fizično na površini voska (satja), zato se ga pred topljenjem opere z vodo in ni ga več. Enako je s propolisom.
Rudi: Pogledal sem sestvine cvetnega prahu: vedno je prisotno tudi žveplo, v vseh vrstah in področjih. V človeku je prisoten kot sedmi element po teži, in enako je pri živalih.
Komentarji Jernej:
Stvar sem preskusil sredi oktobra in dobro deluje. Sicer sem letos tretiral z apiguardom (kako, o tem spomladi). Odpad varoje je bil od 6 do 18 na panj, drugo tretiranje čez nekaj dni pa že kaže pri večini panjev le še polovični odpad: od 0 do 8, le v dveh primerih je bilo odpada drugič več, ker sem najbrž malo bolj posipal. Štel sem po 24 urah.
Zlatko poroča o podobnih številkah pri družinah na novo vsajenih v panje letos, pri starih pa je bilo odpada tudi po 100 varoj – ne vem pa v kolikšnem času.
Kolega, ki je tudi preskusil pripravek, poroča o odpadu 15 – 30 varoj, naslednje trtiranje pa polovico tega. Pravi, da 70% varoj pade v prvih par urah, ostalo pa odpade kasneje. Štel je na 24 ur.
Naslednja stvar je orodje; moj kadilnik, narejen doma, ne deluje tako, da bi dvignil pripravek v zrak, zato sem uporabil ročni vinogradniški puhalnik za žveplo, ki sem ga uporabljal lani za tretiranje s sladkorjem v TBH panjih. Ker je pih premočan, vznemiri čebele, ki se dvignejo, kar pa je nepotrebno, zato sem cev puhalnika obrnil navpično in usmeril med vrste, potem pa narahlo trkal po ohišju in prah je lepo padal med vrste, del pa ga je ostal na letvicah, kar pa sem pometel s čopičem, drugič pa ga bom pustil, ker bom odstranil vršno tkanino in čebele ga bodo pospravile same, s tem pa podaljšale čas delovanja pripravka.
Na tak način sem porabil okoli 1 g žvepla na panj, to pa je tudi Rudijevo priporočilo.
Nekaj o žveplovem cvetu:
- Žveplov cvet se dobi tako, da surovo žveplo čistijo z destilacijo in pri hitrem ohlajanju pare dobijo sublimirano žveplo v obliki finega prahu.
- Obstajajo tri vrste farmacevtskega žvepla: sublimirano, kondenzirano (precipitated) in oprano žveplo.
Našel sem tudi ta stavek:
There is a parasite that attacks Bees, it is believed that possibly contact with sulphur can prevent this parasite, although this is not yet proven. The parasite is Varroa destructor.
- Če se hlapi žvepla hitro ohladijo se kondenzirajo v obliki finega rumenega prahu " v žveplov cvet", ki je sestavljen iz amorfnega žvepla. Amorfno žveplo pri povišani temperaturi prehaja v kristale.
- Taljenje trdnega žvepla iz kamnim z vodno paro. Surovo žveplo čistijo z destilacijo pri hitrem ohlajanju pare dobijo sublimirano žveplo v obliki finega prahu (žveplov cvet).
Zaključek:
Nikoli ni dovolj poudarjeno, da je vsakršno tretiranje le vmesna pomoč pri iskanju končne rešitve: čebele, ki živi pri čebelarju, a brez potrebe za tretiranjem. To je končni cilj Nove/stare poti.
Četudi tretiranje z žveplom lahko uporabljate tudi če ne iščete zdrave čebele in vztrajate na industrijskem pristopu (to je vaša stvar), naj bo jasno, da je glavni namen javne objave te teme v teh dveh točkah:
1. Pomoč čebelarju Nove poti in čebelam, da lažje preživijo prvo leto na naravnem satju in potem drugo leto presaditev na goboko plodišče, in s tem prehod na manjše celice v jedru gnezda.
2. Pomoč vsakemu čebelarju, da uporabi manj strupov v svojih panjih in da lažje preživi svoje čebele.
Zavedam se, da vsega še ne vemo, morda kdo od bralcev ve še kaj več o tej temi, pa ga vabim da to podeli z nami. Le kakšnih brihtnih glav iz kakšnih institutov si ne želim videti tukaj, kajti nikoli in nikjer nisem zasledil nobenih rezultatov raziskav glede proti-varojnega učinka sublimiranega žvepla. Če so kaj vedeli o tem, ni opravičila zakaj tega niso objavili, če pa so objavili, naj to tukaj tudi dokažejo, in pogovor bo stekel. A prepričan sem, da nimajo pojma o tem. Zato so zgodovina.
Govoril sem tudi s profiji in o žveplovem cvetu prav tako ne vedo nič, četudi poznajo prav vse proti-varojne metode na tem koncu sveta. Zdaj bo marsikdo od njih stvar poskusil pri sebi, kot jesensko zatiranje. Zanima me njihova izkušnja in mišljenje. Kot tudi od vseh drugih. Mislim, da je naša stvar naredila nov korak naprej. Naj se dokaže tudi v praksi!
Lep pozdrav vsem, najlepša hvala pa seveda Rudiju, J _________________ Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.
Lin Hwai Min
Nazadnje urejal/a JernejM 14 Nov 2011 20:41; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Zlatko H
Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15 Prispevkov: 2633 Kraj: Parecag, 100mnm
|
Objavljeno: 24 Okt 2011 21:46 Naslov sporočila: |
|
|
Pozdravljeni vsi,
Jernej je odlično razložil, kako in zakaj smo začeli z uporabo te zmesi sladkorja in žvepla, na koncu se je prijela kratica S, naj za zdaj tako tudi ostane.
Ja res je, v Italiji se to dobi v vsaki erbosterii ( trgovina z naravnimi preparati/slab prevod), če ga trenutno nimajo, ga dobijo čez nekaj dni. Kje se to nabavi v Sloveniji ne vem, ker nisem šel v lekarno in vprašal. To žveplo je res poceni in s tem tudi tretiranje kot tako, saj imamo 1kg tega žvepla dovolj za 1000 tretiranj.
Priporočam nabavo mletega sladkorja Franck (v vsaki Merkatorjevi trgovini ga imajo), to pa zato, ker sem prvič kupil neko drugo znamko (žal vrečko odvrgel in se sedaj, ko to pišem ne morem spomniti imena oz. proizvajalca), ker je sladkor Franck izredno fino mlet in se zelo zelo lepo praši in dodano ima sredstvo proti sprijemanju. ( gre za dehidriran silicijev dioksid, ali po domače povedano fino zmlet kremenčev pesek) Sem pa prepričan, da bo kakšen drugi sladkor tudi dober, ampak ta nima dodanih kemikalij.
Sam za pripravo nisem uporabljal kavnega mlinčka, temveč ženin gospodnjski več namenski mešalec (služi za rezanje zelenjave itd.) Res je bilo potrebno le parkrat dobro zavrteti, pa se je žveplo in sladkor lepo pomešalo. Že v aparatu se je kadilo.
Za prašenje sem jaz uporabljal kadilnik, ki sem ga nabavil pri Logarju. Odlično se mi je obnesel.
Prvo puhanje je bilo nekoliko »čudno«, saj nisem imel občutka, kolliko sladkorja sem izpuhal, ampak z vsakim naslednjih puhanjem je šlo delo hitrejše in temeljiteje. Ker sem do sedaj puhal štirikrat, sem ugotovil, da glede na štiri do pet puhov med ulice, porabim vedno približno enako količino sladkorja. Torej za mojih dvajset družin sem porabil za eno puhanje med 150g do največ 200g S mešanice in to je tistih največ 1g žvepla na družino/eno puhanje.
Rezultati:
Ojoj, meni so v nekaterih družinah padale varoje, kot sem Rudiju napisal »da so se sproti množijo«. Ugotovil sem, da sem imel dve družini močno okuženi, obe družini sta bili letošnja narejenca, na starem satju. V teh dveh družinah mi je odpadlo tudi okoli 150 varoj po enem tretiranju.
Warreji so bili bistveno manj okuženi, podobno kot pri Jerneju, s tem da sem nekatere Warreje tretiral le trikrat, saj že drugo tretiranje ni bilo odpada, niti tretje, tako da sem četrtič te Warreje preskočil. Tudi moja HSC družina ni okužena z varojo.
Torej napisati moram, da sem najprej uporabljal Brstivar, kjer sem beležil kar znanten odpad varoj, nadaljeval sem z uporabo Apiguarda, ki je tudi dal rezultate, ampak tale S je presenetil. Ti dve družini bi moral tretirati z OK, če bi jih hotel rešiti, če bi bilo sploh kaj za reševati ali pa jih spomladi takoj izbobnati v nove panje.
Pripomniti moram, da sam nisem natančno beležil, po koliko urah je kaj odpadalo, tistih 150 varoj mi je recimo odpadlo v štirih dneh. Zanimivo je bilo to, da je bilo število odpadlih varoj različno, glede na ponavljanje tretiranj. Da pojasnem. Če je naprimer ena družina imela pri prvem tretiranju malo odpadlih varoj, se je zgodilo, da je pri tretjem tretiranju odpadlo kar 50 varoj.
To bi bilo to. Sam bom pri močno okuženih družinah ponovil tretiranje še enkrat. Pa da ne boste mislili, da to vzame veliko časa. Odstranim pokrov, z eno roko privzdignem pitalnik, ali pa quilt, z drugo roko popuham po celicah in to je to. Konec. Čez nekaj ur pojdite pogledat kaj je na podnici, naslednji dan boste imeli kaj videti, razen seveda v letošnjih warrejih ali rojih in seveda razen, če moj solinarska podvrsta Sivke ni še bolj dojemljiva za varojo kot vaše podvrste.
Moram pa dopisati še nekaj, kar nisem poročal niti Rudiju. Prvič, ko sem puhal sem namesto 1g žvepla uporabil samo 0,5g na družino. Pa ne zato, ker ne bi zaupal Rudiju, ampak zato, ker sem se zmotil pri preračunavanju (ni prvič), ampak rezultat je bil tudi dober. V vseh naslednjih treh tretiranjih sem uporabljal 1g žvepla na družino.
Tako, da bi morda za kakšen preizkus poskusili tudi z uporabo samo 0,5g na družino. No ne vem, morda pa bi bila ta količina premalo za dober rezultat.
lp
Zlatko |
|
Nazaj na vrh |
|
|
lakotnyk Moderator foruma
Pridružen/-a: 04.08. 2011, 08:51 Prispevkov: 4423 Kraj: Ljubljana
|
Objavljeno: 24 Okt 2011 22:19 Naslov sporočila: |
|
|
vprašanje... a po "demeter" to pride skoz? _________________ naj roji!
Peter P.
Cvet je za zdravje, plod je za nabiranje nektarja in CP, korenina je za gradnjo satja - List pa je za sejat solato. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Zlatko H
Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15 Prispevkov: 2633 Kraj: Parecag, 100mnm
|
Objavljeno: 25 Okt 2011 04:45 Naslov sporočila: |
|
|
Peter,
da, bistveno manj škodljivo kot kisline.
lp
Zlatko |
|
Nazaj na vrh |
|
|
JernejM
Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00 Prispevkov: 1578 Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv
|
Objavljeno: 25 Okt 2011 08:30 Naslov sporočila: |
|
|
Prvi odziv
Dobil sem prvi odziv od zelo kompetentne osebe kar se čebelarstva tiče, in takih odzivov in mišljenj sem vesel, ker bodo pomagali sestaviti celotno sliko; tako dejstev, kot raznih vprašanj, ki prihajajo:
Citiram: | Jernej zelo zanimivo zato bom poskusil na testnih družinah.
Vendar vi govorite o strupih ki jih uporabljajo ostali čebelarji in o nekih božjih darovih, ki jih uporabljate vi.
Zame kot starega čebelarja je vse strup za čebeljo družino, kar čebelar vnese nenaravno v panj od zadaj, zgoraj ali preko žrela. Tudi zrak, ki vdira v čebeljo atmosfero ob pregledih. Da ne govorim o ostalih vnosih, pa naj bodo biološka ali ne. Tudi sladkor v prahu ni za družino dobrodošel, da ne govorimo o žveplu.
Do sedaj od začetka varoze vsako zdravilo, ki je prišlo v promet, so zanj govorili o sto procentni čistosti brez ostankov. Sami pa vemo da materija ki se da v panj, ne izpuhti ampak ostane v prvotni obliki ali v neki drugi kemijski sestavi.
Žveplo kot kemijski element verjetno ne reagira na varoo ampak na zraku posebno pri višji temperaturi se veže s kisikom iz zraka in nastane plin SO2 ki pa se upozablja v enologiji kot konzervans v vinu (vendar zakonsko je omejeno koliko gr/l) in v vinogradništvu in sadjarstvu za zaščito.
Predlagam da ste močno pozorni na temperaturo in vlago ob doziranju. V trgovinah so imeli žveplo kakršenega omenjaš pakirano tudi po 10 kg skupaj.
Tisti ki ste poskuse že opravili: kaj ste opazili na čebelah, kakšne spremembe?
Jaz vem da če staro satje iz medišč zažveplaš proti voščeni vešči in na pomlad, ko nastaniš medišča in vrneš to s žveplom kontaminirano satje nazaj, dokler čebele popolnoma ne očistijo ostankov žvepla iz satovja, so zelo agresivne. Prosim opazujte.
Kot sem rekel tudi jaz bom probal vendar ne na družinah prve ali druge frontne linije ampak na poskusnih, ki niso nabiralke.
Kot sem rekel, zame žveplo kot mineral ni nič manj problematičen od ostalih zdravil.
|
Moj odgovor:
Hvala za odziv mojster!
Se strinjam z vami; vse je problem, kar damo v panj.
Ko govorimo o strupih so to mišljeni predvsem kemični, sistemski strupi kot je kumafos, amitraz in podobno. Organske "strupe", kot je žveplo in pa kakšna kislina, pa smatramo le kot pomoč med fazo prehoda na manjše celice. Enako apiguard.
Je treba ločiti žveplo, ki je prižgano, in pa žveplo v prahu, se mi zdi? Na pripravek se čebele odzivajo zelo veselo, ker je v njem 90% sladkorja. Kar je višek pa pade pod mrežo spodaj. Naslednje dni nisem opazil povečane agresivnosti niti mrtvic, ampak dokaj živahno delovanje. Ne vem pa, kako se bodo odzvale pri višjih temperaturah.
Veseli bomo vašega mnenja o žveplu kot organskem akaricidu, ko opravite testiranja na svojih panjih v zaledju!
Hvala vam in lep dan, Jernej
Hvala tudi tebi Zlatko, za poročilo! _________________ Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.
Lin Hwai Min |
|
Nazaj na vrh |
|
|
tedi
Pridružen/-a: 24.10. 2011, 20:41 Prispevkov: 1858 Kraj: logatec
|
Objavljeno: 25 Okt 2011 10:18 Naslov sporočila: |
|
|
Tudi sam bom preiskusil tole "žvepleno " terapijo. Da ne iščem po lekarnah , me zanima , če ga ima kdo kaj viška? _________________ Naj medi. Lepo vas pozdravljam, Tadej U. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Zlatko H
Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15 Prispevkov: 2633 Kraj: Parecag, 100mnm
|
Objavljeno: 25 Okt 2011 11:56 Naslov sporočila: |
|
|
Tadej,
Jaz ti ga z veseljem odstopim.
lp
Zlatko |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Rudi POMEMBNA OSEBA NAŠEGA FORUMA!
Pridružen/-a: 07.07. 2011, 13:22 Prispevkov: 223
|
Objavljeno: 25 Okt 2011 12:01 Naslov sporočila: |
|
|
Citiram: | vse je problem, kar damo v panj. |
Se strinjam, samo nekaj vec a nekaj manje, cilj je jasan, sa cim manjom skodom pomoc cebeli da pride sama van.
Citiram: | ampak na zraku posebno pri višji temperaturi se veže s kisikom iz zraka in nastane plin SO2. |
Da bi nastao plin SO2 žveplo mora goret, znaci mora se prizgat, to ne preporucam. Postoji studija uporabe SO2 za zatiranje varroe i je uncinkovit 100%, tudi v zaprtemu leglu. To ne preporucam da grete isprobavat jer greska u dozi SO2 lahko ubije cebelu.
Citiram: | Žveplo kot kemijski element verjetno ne reagira na varoo |
Žveplo je organski ekoloski akaricid i direktno djeluje na varrou, kao ekoloski organski fungicid, akaricid, dozvoljen za upotrebu u EU.
Druge snovi iz tradicionalne uporabe v ekološkem kmetovanju
Dovoljenje | Ime | Opis, zahteve glede sestave, pogoji uporabe |
A | žveplo | fungicid, akaricid, repelent |
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32008R0889:SL:HTML
Mojsteru preporucam upotrebu žveplovega cveta bez straha, i ocekujem opis njegovog iskustva.
lp
Nazadnje urejal/a Rudi 25 Okt 2011 18:55; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
BorisP Administrator foruma
Pridružen/-a: 23.05. 2011, 21:10 Prispevkov: 678 Kraj: Ljubljana, 300 m n.v.
|
Objavljeno: 25 Okt 2011 15:24 Naslov sporočila: |
|
|
Zdravo!
Tudi jaz bom probal na 3 družinah, ki so malo bolj napadene z varojo. Za test, pa da vidimo kaj bo.
Citiram: | po 4-5 pihov v vsako vrsto med satjem. |
Citiram: | da glede na štiri do pet puhov med ulice, |
Oprosti Jernej ampak da ne bom česa narobe naredil bi vprašal - je napisano že 3x in tudi jaz sem že 2krat prebral ampak sem si vsakič to drugače razlagal:
Napuhaš 3-5x na ENO ulico ali na EN panj? Se pravi ali napuhaš v vsako ulico(11 ulic v eni nakladi - to je 33-55 "puhov" na panj) ali kar nad naklado in potem je 3-5 skupno?
In še... Zlatko.
Pri logarjevem puhalniku je tako, da ima na spodnjem delu luknjo skozi katero "pihneš zrak" iz meha v "kadilni del". Ti ni skozi to luknjo prah nič ven padal?
PS:
Zlatko, bi lahko tudi jaz od tebe odkupil delček tega prahu? |
|
Nazaj na vrh |
|
|
JernejM
Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00 Prispevkov: 1578 Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv
|
Objavljeno: 25 Okt 2011 17:37 Naslov sporočila: |
|
|
Boris je napisal/a: | Napuhaš 3-5x na ENO ulico ali na EN panj? Se pravi ali napuhaš v vsako ulico (11 ulic v eni nakladi - to je 33-55 "puhov" na panj) |
Tako je, v vsak razmak med okvirji napuhaj po 3-5x. Če piha preveč, se čebele vznemirijo. Zato lahko tudi samo posipaš, pa pustiš tudi na okvirjih, bodo že same spucale, le tkanine ne sme biti zgoraj.
Nekdo je predlagal tudi tisto plastično zadevo z baby pudrom. Zame najbolje deluje puhalnik ali neka cev, potem pa samo trkaš in pada dol v razmak. Ne preveč, ne premalo. Računajte da bi ena runda 10g S/100g sladkorja bila za okoli 10 panjev. To bo prava mera. Rudi pravi raje večkrat po malo. A naj bo toplejši dan, ko bodo tudi na žrelu.
Večkrat berite zgornji tekst, pa bo vse jasneje.
Lp j _________________ Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.
Lin Hwai Min |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Zlatko H
Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15 Prispevkov: 2633 Kraj: Parecag, 100mnm
|
Objavljeno: 25 Okt 2011 17:43 Naslov sporočila: |
|
|
Boris pozdravljen,
Ti jaz odgovorim, število puhov je na eno ulico ne na en panj, torej puhaš v vsako ulico 3 do 5krat.
Ja, logarjev puhalnik ima spodaj luknjo, s katerim vleče notri zrak, če sem ga nagnil naprej mi ni skoraj nič padalo, tisto kar je pa vseeno padlo, sem kar pustil na letvicah. Samo na začetku zgleda malo čudno, potem se pa hitro navadiš.
Dobiš žveplo tudi ti, samo javi mi naslov, da ti pošljem, kar na PM, pa bo.
lp
Zlatko |
|
Nazaj na vrh |
|
|
BorisP Administrator foruma
Pridružen/-a: 23.05. 2011, 21:10 Prispevkov: 678 Kraj: Ljubljana, 300 m n.v.
|
Objavljeno: 25 Okt 2011 19:57 Naslov sporočila: |
|
|
Hvala vama Jernej in Zlatko!
To bom opravil med počitnicami, začetek novembra - takrat naj bi temperature presegle 15, 16°C.
Upam, da bom imel kaj za poročati...
LP,
Boris |
|
Nazaj na vrh |
|
|
JernejM
Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00 Prispevkov: 1578 Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv
|
Objavljeno: 26 Okt 2011 09:35 Naslov sporočila: |
|
|
Kdaj je ta metoda najbolj primerna?
Takole razmišljam; "S metoda" tretiranja čebel je najprimernejša:
1. V nakladnih panjih, kjer prah naravno sam pada navzdol.
2. V panjih, kjer je medišče strogo in vedno ločeno od plodišča.
3. Pri čebelarjih, ki razumejo prehod čebel na majhne celice in stvar tudi prakticirajo s pomočjo globokega plodišča (ti bodo to tretiranje vzeli le kot vmesno fazo, kar je tudi cilj).
Komentar: iz zgornjih točk je jasno, da vsak industrijski panj za to ni najprimernejši, recimo AŽ panj. Seveda pa je čebelarjeva iznajdljivost brezmejna in je možno najti rešitve tudi za ta način.
Druga zgornja točka se mi zdi skorajda ključna: Če je medišče definitivno ločeno, kot je pri Oscar/Rudijevi metodi (za razliko od klasične Warre metode), potem ni nikakršne možnosti, da bi bil med kontaminiran, razen če bi tretirali v času paše, kar pa se jasno zavrača v navodilih te metode. Enako velja tudi za apiguard ali kaj drugega.
Kaj pomeni "ločeno medišče"? To pomeni, da se sati plodišča in sati medišča NIKOLI ne mešajo, nikoli v celem letu. Kot da bi bili mediščni sati s podaljšanimi celicami (= razširjeni sati). Zato je "S" tretiranje možno in higienično tudi v paviljonskih panjih, a osebno mislim, zaradi čiste vesti čebelarja in zmanjšanja najmanjše možnosti kontaminacije medu, da je najboljše, da se tretira samo plodiščni del, katerega sati pa je najbolje da se nikoli ne prevešajo v medišča.
To so le spremne misli, poskusite pa sami, lep dan, četudi deževen, j _________________ Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.
Lin Hwai Min |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Rudi POMEMBNA OSEBA NAŠEGA FORUMA!
Pridružen/-a: 07.07. 2011, 13:22 Prispevkov: 223
|
Objavljeno: 26 Okt 2011 10:23 Naslov sporočila: |
|
|
Jernej, ako se radi van sezone paše, kada ni unosa meda (kasno po leti, rano proljece) nema nikakovega straha da nekaj pride u med koji gre za cebelara. To vredi za prvo leto tretiranja sa "S", ako si sve napravio kako treba drugo leto i ne treba vec tretirat jer varroe vise ni u kosnici, eventualno pred jesen kontrola da nisu donesle nekaj iz vana (grabez itd.), ako i tvoj sused tretira na taj nacin onda nema ni tega. Nepoznati roji obavezno kuri dok god ih ne ocistis.
Brskajuc po slovensko najdem i to; Žveplo je drugi mineral po kolicini ka je zastupljen u medu:
http://www.ocd-koper.si/?p=446
Zlatko, to je blizu tebe.
lp |
|
Nazaj na vrh |
|
|
JernejM
Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00 Prispevkov: 1578 Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv
|
Objavljeno: 26 Okt 2011 10:44 Naslov sporočila: |
|
|
Rudi, nevjerovatan si; bolje obvladuješ slovenske Internet stranice nego mi!
Prevod Rudijevega zgornjega komentarja:
Če govorimo o brezpašnem obdobju (kasno poleti, zgodaj spomladi) ni nobenega strahu, da bi kaj prišlo v čebelarjev med. To velja za prvo leto tretiranja z žveplom. In če se vse naredi kot je treba (glede prehoda čebel drugo leto na globoko satje, in s tem manjše celice v jedru gnezda), drugo leto pravzaprav sploh ni več potrebno tretiranje, ker varoje ni več v panju. Razen eventualno enkrat v jeseni, kot kontrola, če niso prinesle kaj varoje od zunaj (ropanje itd.). In če tudi sosednji čebelarji tretirajo na tak način, ne bo niti tega.
Neznane roje pa obvezno prašite, dokler jih ne očistite.
Jasno da Rudi s tem, ko pravi, da varoje ne bo več v panjih misli tole:
ko bodo čebele druge generacije naravnega satja zgradile polno globoko plodišče (60 cm) in ga bo matica zalegla, takrat bo varoja pod kontrolo in bo čebela shajala z njo brez potrebe za tretiranjem. Komentar torej velja za tiste Naravne čebelarje, ki so sprejeli dejstva globokega plodišča.
Vsi ostali pa morate tretirati še naprej. Upam samo, da bo "S metoda" zmanjšala potrebo po hudih strupih in olajšala življenje nam vsem, četudi ostajate na industrijskem pristopu.
Lp j _________________ Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.
Lin Hwai Min |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Marko
Pridružen/-a: 03.06. 2011, 13:00 Prispevkov: 4813 Kraj: Logatec, čebele na 470 do 570 m n.m.
|
Objavljeno: 26 Okt 2011 11:41 Naslov sporočila: |
|
|
Veseli me, da počasi dobivamo celoten mozaik informacij, izkušenj ... pa tudi posamezna predvidevanja so pomembna. Ker je vsem tu metoda neznana, je dobro, da se o njej pogovorimo z vseh mogočih zornih kotov.
Sam ne bom rekel nobene, zaenkrat vestno spremljam, brskam tudi drugod in razmišljam. Tako, kot je prosil Jernej, da počnemo ... in komentiramo, ko imamo nekaj km za seboj .
Vsaka taka lučka ... poleg homeopatije (v mojih očeh!), 'naravnih' pripomočkov in kar je še podobnega, mi krepi upanje, da lahko v nekaj letih pridemo (SPET) do vitalnih čebel in zdravega medu.
Še čisto nežna, res dobronamerna opombica: iz količine posameznega elementa (minerala) v medu ne moremo nujno sklepati na njegovo siceršnjo koristnost ali škodljivost pri 'zdravljenju' čebel.
Klora kot berem v zgornji tabeli, je v temnem medu še več kot žvepla in vendar ga ne bo nihče uporabil za posipanje po čebelah, kajne? Tudi oksalna kislina je prisotna v medu, pa jo tule večinoma zavračamo, čeprav drugim služi kot argument uporabe.
Prosim še enkrat: razumite to dobronamerno.
Sicer pa hvala Rudiju za vse novosti, ki jih prinaša, hvala Jerneju, da velikokrat iz njih naredi vsem vidno podobo in sploh hvala vsem, ki se tu trudite. Zaradi čebel.
Lep dan vam želim. Nad oblaki je (vedno) sonce. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
JernejM
Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00 Prispevkov: 1578 Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv
|
Objavljeno: 26 Okt 2011 20:03 Naslov sporočila: |
|
|
Hvala Marko. Vse bo v redu. Lahko nabaviš 10 novih panjev za naslednje leto. Le recepta se je pa le treba natančno držati . Lp j _________________ Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.
Lin Hwai Min |
|
Nazaj na vrh |
|
|
JernejM
Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00 Prispevkov: 1578 Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv
|
Objavljeno: 26 Okt 2011 20:07 Naslov sporočila: |
|
|
Napisal sem: Citiram: | Vsi ostali pa morate tretirati še naprej. Upam samo, da bo "S metoda" zmanjšala potrebo po hudih strupih in olajšala življenje nam vsem, četudi ostajate na industrijskem pristopu. |
Rudi pa me pri tem opozarja, da če bi to tretiranje uporabili sistemsko, vsi skupaj ob pravem času, bi bila varoja domala iztrebljena na tistem področju. Lp j _________________ Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.
Lin Hwai Min |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Rudi POMEMBNA OSEBA NAŠEGA FORUMA!
Pridružen/-a: 07.07. 2011, 13:22 Prispevkov: 223
|
Objavljeno: 26 Okt 2011 21:56 Naslov sporočila: |
|
|
Zakaj se neki odmah dignu na zadnje noge? Ili uzmes ili ostavis.
Sam procitao na "glavnem forumu" komentar nekega levstek008, usporedjiva žveplov cvet sa MK ili OX kislinom pa mu odgovorim tu, jer tamo nisam registriran a nimam ni volje se nabadat.
Ako netko nesto cuje i procita prvi put to ne znaci da ne postoji ili da ni postojalo, samo znaci da ni dobro informiran ili nima dostup informacijami.
Ni to moja "žveplena teorija" kako pravi ta levstek008, prve raziskave sa zveplom su pocele jos 1975 pa dalje do zadnje 2007, na razne nacine in metode, mozda vam jednog dana i prenesem dokumentaciju ali jos ne, je treba zasluzit.
Ovako ti pravim MK i OX su skodljive i cebeli i cebelaru, ucinak je uvijek upitan zavisi od puno faktori.
Žveplo ne skodi cebeli, ni cebelaru, zilch, zero, nada, null. Toliko mores nac po literaturi i netu samo malo googlay , zimsko tretiranje sa žveplom skida varrou 100% neskodljivo za cebelu. Ako bude Jerneja volja ti objasni kako.
lp
___________________________________________________________
Prevod Jernej (šel sem v Rudijev tekst):
Zakaj se nekateri takoj dvigajo na zadnje noge? Ali sprejmeš, ali pa pustiš na miru.
Na "glavnem forumu" sem prebral, da nekdo primerja žveplov cvet z mravljinčno in oksalno kislino ...
Če se nekaj sliši ali prebere prvič, to še ne pomeni, da stvar ne obstaja ali da ni obstajala - pomeni samo, da ni dobro informiran ali nima dostopa do informacij. To ni "moja žveplena teorija", kot nekdo piše; prve raziskave z žveplom so se začele že leta 1975, pa naprej do zadnje, leta 2007. Raziskovali so razne načine in metode, morda vam nekega dne prenesem dokumentacijo, a ne še zdaj, stvar si je treba zaslužiti .
Tako vam povem: MK in OK sta škodljivi tako za čebele kot za čebelarja, učinek pa je vedno odvisen od veliko faktorjev.
Žveplo pa ne škodi ne čebeli, ne čebelarju, popolnoma NIČ. To lahko najdete v literaturi ali na spletu, malo poguglajte. Zimsko tretiranje z žveplom 100% zbija varojo in je neškodljivo za čebelo. Če bo Jerneja volja, bo pojasnil kako. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
JernejM
Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00 Prispevkov: 1578 Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv
|
Objavljeno: 27 Okt 2011 08:03 Naslov sporočila: |
|
|
Rudi, nemoj reagovati, na raznim forumima ima puno psihopata, koji bih se samo nabadali a ne mislili i surađivali, a na kraju uvijek su nesretni.
Naše sporočilo o uporabi žvepla je namenjeno vsem previdnim in premišljenim in odprtim, da na testnih panjih stvar poskusijo, seveda natančno se držeč recepture. In od takšnih čebelarjev bi rad razumne komentarje. Vse ostalo pa je le bolezen naših forumov, polnih osebnostno težavnih ljudi, ki ne znajo niti brati, niti slediti, niti debatirati, ampak se zabadajo v vsako stvar. Delujejo podobno kot semenčice ali maratonci; vedno hoče nekoga pred seboj prehiteti, hehe. Pa nič hudega, naj bodo ti in oni, le da od nekaterih ne bo nikoli kaj pametnaga za spoznati in podebatirati. To smo se do sedaj že naučili.
Vsakomur prijazno svetujem; preberite naslovni tekst vsaj 3x, naredite žveplovo zmes natančno po receptu, treirajte ko bo dovolj toplo za odpirati, in štejte varojo. To je vse. Ko jo preštejete, tretirate 2-4x, potem pa prosim za vaša prijazna mnenja, tukaj, v tej temi.
Lp j _________________ Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.
Lin Hwai Min |
|
Nazaj na vrh |
|
|
JernejM
Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00 Prispevkov: 1578 Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv
|
Objavljeno: 27 Okt 2011 09:05 Naslov sporočila: |
|
|
Rudi je napisal/a: | Žveplo pa ne škodi ne čebeli, ne čebelarju, popolnoma NIČ. To lahko najdete v literaturi ali na spletu, malo poguglajte. Zimsko tretiranje z žveplom 100% zbija varojo in je neškodljivo za čebelo. Če bo Jerneja volja, bo pojasnil kako. |
Mislim, da je dovolj prva receptura, da ne bo prišlo do dodatnih nerazumevanj in težav. Najprej je treba preskusiti prvo varianto, druga je le za razume prijatelje. To je moje zdajšnje mnenje. Razumeti je treba da bo stvar poskusilo mnogo manjših in srednjih čebelarjev in da je zato zdajšnja informacija več kot dovolj. Lp j _________________ Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.
Lin Hwai Min |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Rudi POMEMBNA OSEBA NAŠEGA FORUMA!
Pridružen/-a: 07.07. 2011, 13:22 Prispevkov: 223
|
Objavljeno: 27 Okt 2011 11:53 Naslov sporočila: |
|
|
Odgovor za MISSY, sa onega foruma.
Ti prenesem tacni podatki mojega prijatelja, tretiranje na 2 Warre kosnice, jedna tri leta stara nikad tretirana i druga majski roj od ovega leta, ta roj je bio tretiran samo sa slatkorjem pri naseljavanju u kosnicu.
:kolikokrat je kadil čebele
Zaprasio je cebele 4 puta, u razmaku 7 dana, na nacin kako je gore opisano.
:v katerem obdobju je kadil
Od 22. Augusta naprej.
:na koliko panjih je delal
Dva (2).
:koliko varoj je padlo po tretiranju
Od 22.August do 1.Septembra palo je;
1. panj 836 varroe.
2. panj 350 varroe.
Od 2.Septembra do 10.Septembra palo je;
1. panj 757 varroe
2. panj 156 varroe
Od 11. Septembra do 19.Septembra palo je;
1. panj 269 varroe
2. panj 66 varroe
Od 20. Septembra do 28. Septembra palo je;
1. panj 174 varroe
2. panj 17 varroe
Pracenje u sljedecih 15 dana je pad 0.
Ukupno:
1. panj 2036
2. panj 589
Oba panja ce bit kontrolno naprasena krajem Novembra pocetak Decembra kad budu bez legla.
Zlatko i Jernej mogu isto rec svoja iskustva.
Odgovor za mg sa onega foruma.
Citiram: | kaj je glede smradu, ki ga pripisujejo žveplu |
Žveplo je brez vonja in okusa, plin SO2 koji nastaje ako žveplo upalis smrdi po gnilih jajcih.
http://sl.wikipedia.org/wiki/Žveplo
Hudica, kaj pri vas ne postoji google ?
PS: zasto da se govorimo preko tri forumi, se lahko registrirate tu pa pitate, nimam vremena pratit vec forumi tako da zanji put odgovram na pitanja sa drugih forumi.
Lp |
|
Nazaj na vrh |
|
|
lakotnyk Moderator foruma
Pridružen/-a: 04.08. 2011, 08:51 Prispevkov: 4423 Kraj: Ljubljana
|
Objavljeno: 27 Okt 2011 12:34 Naslov sporočila: |
|
|
točno tako kot pravi jernej...
konec koncev, dali ste jim informacijo, kar je seveda pozitivno, da se reči ki delujejo ne zadrzi samo zase, zdaj pa tisti ki hočejo lahko preizkusijo sami, drugi ki se bojijo počakajo da dobijo potrditev od prvih, in tretji, pač delajo kar hočejo.
nima smisla izgubljat čas s prepričevanjem ljudi - čas je med.
pozdrav _________________ naj roji!
Peter P.
Cvet je za zdravje, plod je za nabiranje nektarja in CP, korenina je za gradnjo satja - List pa je za sejat solato. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
JernejM
Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00 Prispevkov: 1578 Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv
|
Objavljeno: 27 Okt 2011 12:43 Naslov sporočila: |
|
|
Bravo Peter; pišem jaz to Rudiju na PM. Vse ostalo že poznamo; stranski rokavi debat, polni blata in pljuvanja. Tole ni senatorij za nepismene ali motene, tole je forum za pametne, ki stvar poskusijo preden kaj govorijo. Kdor zeva preden poskusi, je nekonkurečen da se debatira z njim in zgublja čas.
Za industrijce obstaja še ena metoda, a naj jo kar sami iznajdejo, pameti je dovolj ...
Gremo naprej; zima je dolga, žvepla je dosti, varoje tudi ... Lp j _________________ Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.
Lin Hwai Min |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Zlatko H
Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15 Prispevkov: 2633 Kraj: Parecag, 100mnm
|
Objavljeno: 28 Okt 2011 08:41 Naslov sporočila: |
|
|
Rudi,
Juče smo sa prijateljima u Trstu razgovarali o upotrebi S, pa je bilo zanimljivo, jer mi je žena prijatelja rekla, da postoji privatna alternativna klinika u Italiji, gde koriste Fior di zolfo u medicinske sfrhe i to za oralno uzimanje za borbu protiv virusa v ljudskom tjelu.
To je višednevna kura uzimanja praha sulfura (količina na vrh noža, tako kažu) ali samo za specifičen tip virusa.
A to je ugledna klinika, gdje su lečnici sa diplomama medicinskog fakluteta ali koriste alternativne metode u liječenju bolesti.
Dali ti imaš podatke, da bi mogao S koristiti i protiv virusa na pčelama, imam osječaj, da bi i kod bakterija mogao pomoči.
lp
Zlatko |
|
Nazaj na vrh |
|
|
JernejM
Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00 Prispevkov: 1578 Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv
|
Objavljeno: 28 Okt 2011 09:31 Naslov sporočila: |
|
|
Za tiste, ki tratijo čas in črnilo za razpredanje o strupenosti žvepla, prevedem Zlatkov zgornji odstavek:
Včeraj smo s prijatelji v Trstu debatirali o uporabi žvepla, pa mi je prijateljeva žena rekla, da obstaja privatna alternativna klinika v Italiji, kjer uporabljajo žveplov cvet v medicinske svrhe in to v obliki oralnega jemanja, v borbi proti virusom v človeškem telesu.
Sam vem za to, ker sem dobil tale mail:
To, kar pa je hotela kupiti moja mama je pa MSM, in je očitno neka žveplova spojina, ki pa se jo podobno dobi z naravnim sublimiranjem. O MSM sem poslušala neka predavanja tako da naj bi to bila kar zdravilna stvar, sploh za nohte in kožo in take stvari, je pa tudi precej močna, tako da se svetuje uživanje pod nadzorom zdravnika, čeprav veliko vernikov v zdravo prehrano jemlje to brez nadzora.
TO sem na netu našla o MSM-u:
MSM je akronim za metil sulfonil metan, žveplovo spojino, ki bi jo morali ljudje in drugi sesalci vsak dan zaužiti. MSM je biološko aktivna oblika organskega žvepla, ki ga telo zlahka absorbira in uporabi za normalen potek številnih telesnih procesov.
MSM nastaja pri rastju alg v oceanih in izhlapeva v oblake.
Link:
http://www.super-hrana.si/MSM%20v%20prahu
Lp j _________________ Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.
Lin Hwai Min |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Rudi POMEMBNA OSEBA NAŠEGA FORUMA!
Pridružen/-a: 07.07. 2011, 13:22 Prispevkov: 223
|
Objavljeno: 28 Okt 2011 11:09 Naslov sporočila: |
|
|
Zlatko, kao sta sam ti jednom vec napisao, upotreba zvepla na pcele drasticno smanjuje virusnu okuzenost pcela. Za upotrebu u ljudskoj medicini koristi se puno, ne znam tocno za sta sve, trebao bih citat vise.
To ce tebe sigurno interesirat:
Citiram: | Sulfur is known as the king of homeopathic remedies because it has such a wide range of use. It works well with almost every other remedy and it acts on many different maladies and ailments. This polychrest has a deep, long-lasting effect on the body and is often used to bring out symptoms for further treatment. For this reason, sulfur is generally used to treat chronic ailments, although it is also used for acute conditions such as fevers and colds. Sulfur stimulates the body's natural healing powers. |
PS: odpri novo temo do te, za ljudsku upotrebu.
lp |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Zlatko H
Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15 Prispevkov: 2633 Kraj: Parecag, 100mnm
|
Objavljeno: 28 Okt 2011 11:22 Naslov sporočila: |
|
|
Rudi je napisal/a: | Zlatko, kao sta sam ti jednom vec napisao, upotreba zvepla na pcele drasticno smanjuje virusnu okuzenost pcela. |
Rudi znam, da si mi napisao ali to je bila PM, hteo sam da se tu iznese javno, da mogu svi pročitati.
E pa vidiš, da si našao i povezavu med žveplom in homeopatijom.
lp
Zlatko |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Rudi POMEMBNA OSEBA NAŠEGA FORUMA!
Pridružen/-a: 07.07. 2011, 13:22 Prispevkov: 223
|
Objavljeno: 28 Okt 2011 17:19 Naslov sporočila: |
|
|
klopotec,
Citiram: | Na pakungi, ki se jo da dobiti pri nas pise elementarno zveplo v prahu, 99% zveplo. To se uporablja v sadjarstvu in vinogradih, |
Ti odgovorim ja na tvoje pitanje sa onega foruma (ste kao mala djeca posvajeni, pitaj tu).
To zveplo ti ni dobro za to, jedno da ni cisto drugo je granulacija veca, moras iskat Zveplov cvet, ja sam siguran da ako posaljes Zlatketu za eno kavico ti ga nabavi.
lp |
|
Nazaj na vrh |
|
|
lakotnyk Moderator foruma
Pridružen/-a: 04.08. 2011, 08:51 Prispevkov: 4423 Kraj: Ljubljana
|
Objavljeno: 28 Okt 2011 17:36 Naslov sporočila: |
|
|
mogoče imate težavo z iskanjem žveplovega cveta, zato ker strokovno se temu reče "sublimirano žveplo" ali koloidno žveplo?
klopotec... če ga iščeš, ti ga lahko tudi jaz nabavim v italiji... vsak drugi vikend sem v šempetru pri novi gorici in mi ni problem stopit čez mejo.
pozdrav _________________ naj roji!
Peter P.
Cvet je za zdravje, plod je za nabiranje nektarja in CP, korenina je za gradnjo satja - List pa je za sejat solato. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
|