NOVE POTI V ČEBELARSTVU Seznam forumov NOVE POTI V ČEBELARSTVU
Iskanja ne-kemičnih pristopov v čebelarjenju; FORUM ZA ZBIRANJE KVALITETNIH INFORMACIJ O POTEH K ZDRAVI ČEBELI
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




AŽ Dvojček poskus z globokim plodiščem+Marjan Debelak RAZNO
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 33, 34, 35 ... 40, 41, 42  Naslednja
 
Objavi novo temo   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.    NOVE POTI V ČEBELARSTVU Seznam forumov -> Alberti-Žnideršičev (AŽ) in ostali listovni panji
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
MarjanD



Pridružen/-a: 28.07. 2014, 07:42
Prispevkov: 541
Kraj: Ljubljana, čebelnjak na Bledu

PrispevekObjavljeno: 02 Okt 2014 10:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ponovno nekaj iz knjižice "ŽIVLJENJE ČEBEL" Maur.Maeterlincka

Ker je res nastopilo "mrtvilo" - ne le pri naših čebelah, temveč tudi v tem forumu, bom v moji rubriki še dodal zadnje poglavje Maeterlinckove knjižice.

Navdušila je prijatelja Robija, zato to nadaljevanje tudi in predvsem njemu v čast in nadaljno spodbudo!

Seveda si lahko predstavljam, da je "mrtvilo" le navidezno. Tako pri čebelah, kot pri čebelarjih ni sedaj zaznati tistega vzdušja, kot se kaže v toplih, sončnih, cvetočih in medečih dneh.
Tli pa kot večni ogenj tudi v najtežjih dneh težkih preizkušenj v globočinah čebeljih in naših bitij - do končne potrošnje goriva, ki ga ohranja pri življenju.

Naš čebelarski poet - čeprav je za naše sedanje, nekoliko večje, a zelo suhoparno znanje, upravičeno v nekaterih redkih predpostavkah pomanjkljiv in tudi premalo točen - orisuje prisrčno dramatično, a optimistično zaključevanje nekega življenskega cikla - čebel in tudi nas samih.

Saj imamo vsi stremljenja in voljo, da se v novem življenskem obratu izognemo kakšnih napačnih odločitev in zaorjemo v na novo premišljene brazde. Pri tem nam pa naj pomaga tisti najvišji, saj ni vse v naših močeh.











Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarjanD



Pridružen/-a: 28.07. 2014, 07:42
Prispevkov: 541
Kraj: Ljubljana, čebelnjak na Bledu

PrispevekObjavljeno: 08 Okt 2014 15:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Alternativna protivarozna - "rojna"- metoda s pomočjo začasne delitve čebelje družine v AŽ-maksi panju (PLAN "B")

Iščem vedno nove in nove izpopolnjene (enostavnejše in učinkovitejše ) alternativne rešitve (protivaroznega) čebelarjenja brez "zdravil" s škodljivimi stranskimi učinki - ker z dosedanjimi načini nisem zadovoljen.

Sedaj imam v mislih novo, izpopolnjeno metodo. Metoda spada žal še vedno med vsakoletne, precej zahtevne api-tehnološke ukrepe proti varoji. Vendar vidim v njej nekaj bistvenih izboljšav iz orožarne mojih, že prikazanih in v praksi preizkušenih protivaroznih metod, ki mi jih omogoča čebelarjenje v panjskem sistemu AŽ-maksi.

Izvedba te metode naj bi bila po vseh dosedanjih ugotovitvah pri bojevanje proti varoji zadostna in naj ne bi zahtevala nikakršnjih naknadnih "tretiranj" čebel s strupenimi kemičnimi pripravki, med katere uvrščam tudi kisline.
Seveda pa je še vedno neprimerno bolj komplicirana, kot enostavno vlaganje "palčk".

Za končno rešitev še vedno čakamo in iščemo rešitve samoobramb čebel samih. Do takrat pa naj bi bile vsaj za ljubiteljske čebelarje z manjšim številom čebeljih družin tudi bolj komplicirane nekemijske metode sprejemljive.Najpomembneje za nas je, da so brez uporabe strupenih "zdravil".

Razlaga relativno znanega postopka, prilagojenega na mojo rabo AŽ-panjev:

Zgodaj spomladi bi izločal varojo z izrezovanjem pokrite trotovine iz tridelnega gradilnega satnika in s tem, kot je znano, precej zmanjšal eksplozivni razvoj varoj.
Nato bi s postopkom delitve družine v istem AŽ-maksi panju, hkrati z lovljenjem varoj v "lovilni" sat zalege dosegel za posamezno sezono stanje čebelje družine s samo manjšim številom varoj. Mali, ljubiteljski čebelarji si take metode lahko privoščimo.

Z izvedbo tega načina bi poleg varoze bolje rešil in izkoristil tudi problem rojenja posamezne čebelje družine, ki se ga otepam, zaradi znanih razlogov (nemogoča stalna prisotnost pri čebelah, komplikacije pri ogrebanju rojev, itd). Dosegel bi hkrati dokaj neokrnjeni izkoristek čebeljih paš in vsakoletno izbiro naboljše matice med "staro" in mlado.
Vse pa bi se dogajalo v enem panju, s katerimi čebelarim.

Poglejmo, kako:



1. Spomladi bi do razvojnega viška družine (z gnezdom v dveh AŽ-etažah), redno izrezoval pokrito trotovsko zalego iz tridelnega "trotovskega" sata skupaj z varojo v njej in po potrebi tudi družino krepil z zalego iz pomožne družine.

2. Na razvojnem višku družine - najbolje ali pa samo takrat, ko bi družina zapadla v rojno razpoloženje z zaleženimi matičniki - bi družino, ki bi ji že odprl prvo mediščno etažo, razdelil na dva ločena dela v istem AŽ-maksi panju. V obstoječem panjskem prostoru in žrelu bi ostala "stara" matica z vsemi pašnimi čebelami in zalego samo v enem ("lovilnem") satu odkrite zalege (najbolje trotovske). To bi predstavljalo tako imenovani "umetni roj", saj bi bil v začetku tako rekoč brez zalege. Varoja, kolikor bi jo še bilo na čebelah tega umetnega roja, naj bi se v veliki meri spravjala v ta edini sat z zalego ter nato ta del razdeljene družine po odstranitvi te zalege najizdatneje razbremenila teh zajedalk.
V ločeno spodnjo etažo AŽ-"trojčka" (ali pri zelo močni družini kar v obe spodnji etaži), bi prestavil skupaj s čebelami na njih, vse sate z zalego in matičniki (če družina ne bi imela svojih zaleženih matičnikov, bi ji vcepil rojni matičnik druge družine ali bi ji v skrajnosti dovolil, da vzredi matico iz zasilnega matičnika, ki je po mojih izkušnjah pogosto enakovredna rojni). Temu, na novo ustanovljenemu delu družine, bi odprl novo žrelo v spodnji etaži. Ta del razdeljene družine bi predstavljal tipičnega "izrojenca".

3. Čez ca. dva tedna bi "roju" odstranil (izrezal) zalego iz "lovilnega"sata tedaj pokrite zalege z ulovljenimi varojami. Če bi nastopile dobre paše in bi bilo napolnjeno z medom prvo medišče, bi odprl še drugega.
"Izrojencu" spodaj bi tedaj, ko še ne bi zalegala mlada matica in v tem delu družine ne bi bilo več odkrite zalege, dal iz pomožne družine sat odkrite zalege, da bi varoja lahko šla vanjo. Ko pa bi bila primerno stara tudi zalega mlade matice, bi varoja iz do tedaj povsem izležene "stare" zalege, šla tudi v njeno prvo zalego, ki bi jo kasneje tudi žrtvoval (izrezal).

4. Čez novega dva tedna bi tudi iz "izrojenca" odstranil (izrezal zalego) obremenjeno z varojo. Nastopi čas, da bi pripravil postopno združevanje obeh ločenih delov družine, ki je v dobršnem delu za to leto rešena varoj, ni dejansko rojila in ima na razpolago mlado matico ter za pripravo na prezimovanje obilo zalege. Zato samo odkrijem veho, ki ju loči, da čebele obeh ločenih delov počasi spet sestavijo potrebno enotnost. Katero matico bodo čebele izbrale iz teh dveh gnezd lahko prepustim njihovi izbiri, ali pa sam izberem najboljšo.

5. Po koncu pašne sezone bi izpraznil medišči in tedaj ponovno enotno družino z eno matico uredil v dveh etažah srednjega AŽ-maksi panja "trojčka". Če bi bila bera slaba, bi dodal nekaj sladkorne raztopine. Do nastopa hladnejšega vremena bi pustil izpraznjen gornji in spodnji panj še nekaj časa odprt za umik čebel, v spodnjem, sedaj servisnem, panju pa bi lahko spravil iztočeno satje iz medišč v popravilo, shrambo ter varstvo čebel.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarjanD



Pridružen/-a: 28.07. 2014, 07:42
Prispevkov: 541
Kraj: Ljubljana, čebelnjak na Bledu

PrispevekObjavljeno: 12 Okt 2014 16:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

POAPNELA ZALEGA

Dragi kolegi!

Morda bo tole vprašanje le izzvalo kakšen vaš odgovor ali komentar na moje objave. Kar pogrešam jih.

Problem se glasi:

Po nedavni vaši ekskurziji k Brndušiću v Srbijo je bilo z vaše strani v tem forumu napisan mimogrede, zame zelo zanimiv podatek, da Brnda v te namene vstavlja nekaterim družinam v gnezdo običajne trakove - lističe žvepla, ki ga tudi čebelarji uporabljamo za žveplanje omar, kjer shranjujemo satje, da ga ne uničujejo voščene vešče, oz. njena zalega - gosenice.

Sam sem že prej razmišljal, kako to sredstvo uporabiti proti poapneli (plesnivi) zalegi. Na primer, kako satje v omari, ki je bilo v teh mojih s poapnelo okuženih panjih - seveda kar z žveplenimi plini- prižganimi lestiči žvepla v pločevinastem lončku. Samo to v čebeljih družinah žal ne gre tako.

Tole z žveplenim lističem brez zažiganja (ki ga rabijo vinarji za razkuževanje sodov...), pa mi je dalo žarek upanja in se mi zdi dobra ideja.

Sedaj pa vprašanje za vas, ki ste bili pri Brndušiću in tudi za Brndušića samega, če vam ni to razložil zadosti podrobno.

Ali to sredstvo (žvepleni lističi) v gnezdu družine v resnici in učinkovito delujejo proti poapnelosti zalege?

Ali ste pri posipavanju s prahom žveplovega cveta proti varoji, opazili tudi tam kakšen zdravilen vpliv na plesen poaplenosti zalega čebel? Ali so bile tiste družine brez poapnele zalege?

Jaz sem takoj nato, ko sem prebral to vašo obrobno omembo, vstavil v družine z znaki poapnelosti take trakove žvepla. Moram reči, da je pri vseh takoj postopno in kar hitro poapnelost ponehala in je sedaj ni čisto nič.
Morda je to po naravi tako, ali pa je res vzrok žveplo v taki obliki?

Vsekakor zanimivo in nadvse koristno ugotoviti bolj množično, če to drži!

Pomagajte razvozljati ta problem!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lakotnyk
Moderator foruma


Pridružen/-a: 04.08. 2011, 08:51
Prispevkov: 4422
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 12 Okt 2014 18:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

mene bi sočasno zanimalo ali ima žveplo v taki obliki tudi kakšen (negativen) vpliv na varojo!?
_________________
naj roji!
Peter P.
Cvet je za zdravje, plod je za nabiranje nektarja in CP, korenina je za gradnjo satja - List pa je za sejat solato. Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarjanD



Pridružen/-a: 28.07. 2014, 07:42
Prispevkov: 541
Kraj: Ljubljana, čebelnjak na Bledu

PrispevekObjavljeno: 12 Okt 2014 19:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tudi to vprašajte Brndušiča. Videli ste, da daje nekaj svojim družinam - to naj bi bil žveplov trak. Ne za varojo - saj proti njej vendar nič kemičnega ne ukrepa. Bili ste (nekateri) tam in vse videli in izprašali. Torej.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarjanD



Pridružen/-a: 28.07. 2014, 07:42
Prispevkov: 541
Kraj: Ljubljana, čebelnjak na Bledu

PrispevekObjavljeno: 12 Okt 2014 19:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Cvet je za zdravje
Plod je za nabiranje nektarja in CP
Korenina je za gradnjo satja

No, plod vendar ni za nabiranje nektarja in CP, tudi iz korenin mi ni znano, da čebele grade satje - ali je to za hec, oz. iz nekega koledarja? Nisem posvečen v te skrivnosti!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lakotnyk
Moderator foruma


Pridružen/-a: 04.08. 2011, 08:51
Prispevkov: 4422
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 12 Okt 2014 21:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

setveni koledar marije thun.

kadar delaš s čebelami na dan za cvet, daješ čebelam pozitiven impulz za zdravje. kadar delaš s čebelami na dan za plod, daješ čebelam pozitiven impulz za nabiranje nektarja in cvetnega prahu. kadar delaš na dan za korenino, pa daješ čebelam pozitiven impulz za gradnjo satja.

baje na dan za list poleg miljona slabih stvari, daš čebelam tudi impulz za pokrivanje medu. vendar je vseh tistih slabih stvari preveč.
to je rekel biodinamični čebelar Franci Vehar.

lp
_________________
naj roji!
Peter P.
Cvet je za zdravje, plod je za nabiranje nektarja in CP, korenina je za gradnjo satja - List pa je za sejat solato. Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarjanD



Pridružen/-a: 28.07. 2014, 07:42
Prispevkov: 541
Kraj: Ljubljana, čebelnjak na Bledu

PrispevekObjavljeno: 13 Okt 2014 07:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

OK! Se ne mislim prepirati z nikomur, še najmanj z dobromislečimi!

Po Francelnovo: "Vsak po svoje, "Bohinc" pa s svedrom". Taki pač smo, verujoči ali neverujoči. Ali pa "Tomaži". Jaz spadam bolj k ta-zadnjemu.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Marko



Pridružen/-a: 03.06. 2011, 13:00
Prispevkov: 4813
Kraj: Logatec, čebele na 470 do 570 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 13 Okt 2014 07:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

O žveplu in +- je najbolje, da pove Brndušić sam.
Ampak kolikor sem uspel videti, ga ne uporablja prav redno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarjanD



Pridružen/-a: 28.07. 2014, 07:42
Prispevkov: 541
Kraj: Ljubljana, čebelnjak na Bledu

PrispevekObjavljeno: 13 Okt 2014 14:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

delfin12 je napisal: "...Marko me je prosil, da vprašanja, ki sem mu jih postavil... in njegove odgovore objavim tu na forumu... "

"...Mimogrede: Brndušič (čebele) ima v Boru veliko žvepla že v zraku, v njegove panje pa je dal žveplene trakove tudi, če se mu je pojavila poapnele zalega.
Še zdaj ima v nekaterih pod pokrovom trakove - kar tiste, ki se uporabljajo v vinarstvu [/b]

Na tale citat sem se usedel, pomislil in udejanil pri mojih par čebeljih družin s trmato poapnelo zalego. Zaenkrat 100%. zadetek!

Sedaj pa mi Marko sporoča: "...O žveplu in +- je najbolje, da pove Brndušić sam.
Ampak kolikor sem uspel videti, ga ne uporablja prav redno..."

Prosim ponovno:
Vi, ki ste čebelje družine posipavali pogosto z žveplovim cvetom proti varojam - ali ste opazili v teh družinah kdaj poapnelo zaslego?

(Verjetno je niste tudi zato, ker malo let čebelarite in še to predvsem z roji, ki so bolj vitalni in odpornejši od "starčkov").

Ko ste pri g. Brndušiću videli v nekaterih panjih neke trakove ("palčke") nad zaleženimi sati, domnevam, da ste prvi hip pomislili, da je to sredstvo proti varoji? Nato pa vam je B. povedal, da so to listi ali trakovi, ki jih on uporablja proti poapneli zalegi.

Ker se poapnela zalega pojavi sčasoma skoraj v vsakem čebelarstvu in proti njej doslej ni zadovoljivih ali celo nikakršnih zdravil, Bi bilo res dobro to, v zvezi z žveplenimi trakovi, do kraja razčistiti.

V kolikor se niste že pri njemu o tem podrobneje pogovorili, predlagam, da ga javno - v tem forumu - vprašate v srbščini, ki je jaz slabo obvladam, kako on to uporablja in kakšen je pri njemu rezultat glede poapnelosti zalege.

Nekoliko me sicer čudi, da njegove čebele, ki so pri njemu očitno dosegle višjo stopnjo "inteligence" s katero nabrišejo varojo, ne opravijo tudi s to nadlogo. Za vse pač ni samo eno zdravilo.
G. Brndušič je pa s temi trakovi rešil morda še en čebelarski problem, poleg varoze?!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lakotnyk
Moderator foruma


Pridružen/-a: 04.08. 2011, 08:51
Prispevkov: 4422
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 13 Okt 2014 17:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

MarjanD je napisal/a:
OK! Se ne mislim prepirati z nikomur, še najmanj z dobromislečimi!

Po Francelnovo: "Vsak po svoje, "Bohinc" pa s svedrom". Taki pač smo, verujoči ali neverujoči. Ali pa "Tomaži". Jaz spadam bolj k ta-zadnjemu.


ja marjan, saj te nihče v nič ne sili, vprašal si kaj to je, pa si dobil odgovor. seveda je na tebi, da sam oceniš če je kaj na temu ali če so prazne marnje.
jaz osebno zaupam zlatkotu in markotu... oziroma sta me z argumenti prepričala. in to mi zadostuje.

lp
_________________
naj roji!
Peter P.
Cvet je za zdravje, plod je za nabiranje nektarja in CP, korenina je za gradnjo satja - List pa je za sejat solato. Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarjanD



Pridružen/-a: 28.07. 2014, 07:42
Prispevkov: 541
Kraj: Ljubljana, čebelnjak na Bledu

PrispevekObjavljeno: 13 Okt 2014 20:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

lakotnyk je napisal/a:

ja marjan, saj te nihče v nič ne sili, vprašal si kaj to je, pa si dobil odgovor. seveda je na tebi, da sam oceniš če je kaj na temu ali če so prazne marnje.
jaz osebno zaupam zlatkotu in markotu... oziroma sta me z argumenti prepričala. in to mi zadostuje. lp


Peter, nekoliko nerodno sem se izrazil o zadevi s temi datumi, kdaj je koristno kaj početi , oziroma se vtikati v notranje življenje, oziroma svet čebel.

Priznam, da jaz nimam niti podatkov, niti izkušenj o vsem tem, kar navajaš, da je argumentirano.
Imam pa tudi zelo malo možnosti, da bi se lahko ravnal po teh pravilih. Saj sem žal fizično vse bolj zelo poredko in bolj mimogrede - ob drugih opravkih - pri mojih čebelah in takrat moram pač opraviti stvari v prid čebelam in tudi v prid mojim željam, kot njihovem skrbniku (da ne rečem gospodarju)- verjetno včasih navkjub slabim koledarskim nasvetom (ki jih ne poznam).
Zato pa sem pri njih vse več v mislih. Pri takem miselnem vtikanju v čebelje življenje pa ta koledarska pravila nimajo kaj početi. Upam.

Kaj počenjam s čebelami obširno opisujem. Seveda se mi kakšen ukrep pri čebelah včasih ponesreči ali pa se kakšna težava pojavi kar nenadejano, brez mojega vmešavanja. S tem sem se pač sprijaznil, kot neizogibno. Morda teh težav pri čebelarjenju po koledarskih pravilih ni?

Kdor ima na razpolago več možnosti biti pri svojih čebelah, naj le poskusi uveljaviti tudi te nasvete in morda tudi videti, kako se po teh nasvetih obnaša, recimo v daljšem obdobju (najbolje celoletnem) polovica njegovih družin napram drugi polovici, kjer postopa v navskrižju s koledarskimi priporočili. Tako si jaz predstavljam argumentacijo, ki je bila najbrž tu in tam že opravljena.

Ampak ne oddaljimo se od teme o poapneli zalegi. Prosim za malo sodelovanja.
Hvala za razumevanje in lp!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Marko



Pridružen/-a: 03.06. 2011, 13:00
Prispevkov: 4813
Kraj: Logatec, čebele na 470 do 570 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 14 Okt 2014 07:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

MarjanD je napisal/a:
delfin12 je napisal: "...Marko me je prosil, da vprašanja, ki sem mu jih postavil... in njegove odgovore objavim tu na forumu... "

"...Mimogrede: Brndušič (čebele) ima v Boru veliko žvepla že v zraku, v njegove panje pa je dal žveplene trakove tudi, če se mu je pojavila poapnele zalega.
Še zdaj ima v nekaterih pod pokrovom trakove - kar tiste, ki se uporabljajo v vinarstvu [/b]

Na tale citat sem se usedel, pomislil in udejanil pri mojih par čebeljih družin s trmato poapnelo zalego. Zaenkrat 100%. zadetek!

Odlično ! Smile
MarjanD je napisal/a:
Sedaj pa mi Marko sporoča: "...O žveplu in +- je najbolje, da pove Brndušić sam.
Ampak kolikor sem uspel videti, ga ne uporablja prav redno..."

Saj se ne izključuje s prvim sporočilom.
MarjanD je napisal/a:
Prosim ponovno:
Vi, ki ste čebelje družine posipavali pogosto z žveplovim cvetom proti varojam - ali ste opazili v teh družinah kdaj poapnelo zaslego?

(Verjetno je niste tudi zato, ker malo let čebelarite in še to predvsem z roji, ki so bolj vitalni in odpornejši od "starčkov").

Jaz sem imel dvakrat do sedaj opraviti s hudim napadom poapnele zalege v dveh panjih. Sem objavil takrat tudi fotografije.
Pojavila se je (kar je običajno) spomladi. Žal se ne spomnim, ali sem eno od teh družin prejšnje leto posipal z ŽC ali ne, druge, ki je bila v BN panju, pa zanesljivo nisem !
Napad v tem drugem panju je bil tako močan, da sem preprosto sate prenesel v nov panj in takrat sem uporabil tudi ŽC.
V družini se do naslednjega leta poapnela zalega ni ponovila. Seveda v tem primeru ne morem soditi, ali je bil odločilen nov panj ali ŽC.
MarjanD je napisal/a:
Ko ste pri g. Brndušiću videli v nekaterih panjih neke trakove ("palčke") nad zaleženimi sati, domnevam, da ste prvi hip pomislili, da je to sredstvo proti varoji? Nato pa vam je B. povedal, da so to listi ali trakovi, ki jih on uporablja proti poapneli zalegi.

Tiste žveplene trakove je imel na dveh, morda treh panjih. Res se ne spomnim več. Ampak bili so pod pokrovom, ne med sati.
MarjanD je napisal/a:
Ker se poapnela zalega pojavi sčasoma skoraj v vsakem čebelarstvu in proti njej doslej ni zadovoljivih ali celo nikakršnih zdravil, Bi bilo res dobro to, v zvezi z žveplenimi trakovi, do kraja razčistiti.
V kolikor se niste že pri njemu o tem podrobneje pogovorili, predlagam, da ga javno - v tem forumu - vprašate v srbščini, ki je jaz slabo obvladam, kako on to uporablja in kakšen je pri njemu rezultat glede poapnelosti zalege.

To sem že storil včeraj, a kolikor vidim, še ni bil na forumu in ni odgovoril.
MarjanD je napisal/a:
Nekoliko me sicer čudi, da njegove čebele, ki so pri njemu očitno dosegle višjo stopnjo "inteligence" s katero nabrišejo varojo, ne opravijo tudi s to nadlogo. Za vse pač ni samo eno zdravilo.
G. Brndušič je pa s temi trakovi rešil morda še en čebelarski problem, poleg varoze?!

Ko smo bili pri njemu, pravzaprav nismo govorili o poapneli zalegi v smislu, ali jo sedaj ima ali ne. Vsaj ne spomnim se ne. Za mojo omejeno glavo je (bilo) informacij preveč Sad .

Počakajmo na njegov odgovor. Potem bo (upam) več jasno.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarjanD



Pridružen/-a: 28.07. 2014, 07:42
Prispevkov: 541
Kraj: Ljubljana, čebelnjak na Bledu

PrispevekObjavljeno: 14 Okt 2014 08:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Marko je napisal/a:
"...Jaz sem imel dvakrat do sedaj opraviti s hudim napadom poapnele zalege v dveh panjih. Sem objavil takrat tudi fotografije.
Pojavila se je (kar je običajno) spomladi. Žal se ne spomnim, ali sem eno od teh družin prejšnje leto posipal z ŽC ali ne, druge, ki je bila v BN panju, pa zanesljivo nisem !
Napad v tem drugem panju je bil tako močan, da sem preprosto sate prenesel v nov panj in takrat sem uporabil tudi ŽC.
V družini se do naslednjega leta poapnela zalega ni ponovila. Seveda v tem primeru ne morem soditi, ali je bil odločilen nov panj ali ŽC.

Tiste žveplene trakove je imel na dveh, morda treh panjih. Res se ne spomnim več. Ampak bili so pod pokrovom, ne med sati.

To sem že storil včeraj, a kolikor vidim, še ni bil na forumu in ni odgovoril.

Ko smo bili pri njemu, pravzaprav nismo govorili o poapneli zalegi v smislu, ali jo sedaj ima ali ne. Vsaj ne spomnim se ne. Za mojo omejeno glavo je (bilo) informacij preveč

Počakajmo na njegov odgovor. Potem bo (upam) več jasno.


Marko! Hvala za odgovor in za vprašanje, ki si ga poslal g. Brndušiću!
Poapnela zalega je bila pri meni v dveh družinah celoletni pojav. Kljub temu, da sem poskrbel za dobro ogrevanje zalege s čebelami v zoženem panju, da so lahko optimalno grele zalego.
Med uradnimi nasveti je tudi zamenjava matice. A tega nisem naredil, ker je nisem imel na razpolago, kupljenih pa ne maram. Sploh pa mi ni jasno, kako bi naj to vplivalo na poapnelost. Morali bi znanstveniki povedati, da tiči vzrok poapnelosti samo v okužbi matice z njo pri zaleganju jajčec. A tega podatka nisem zasledil.
Poapnelost je trajala doslej pri istih dveh družinah vsaj dve leti neprekinjeno. Družinama sem med tem kot ukrep odvzel in uničil vso zalego in razkužil panj ter ju preselil v drugega. Nič ni pomagalo! Morda je res kriva matica?
Sedaj je upanje žveplo. Morda tudi nova (zdrava?!) matica?

G. Brndušič bi gotovo vedel več povedati o tem. Z zanimanjem čakam na njegov odgovor.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lakotnyk
Moderator foruma


Pridružen/-a: 04.08. 2011, 08:51
Prispevkov: 4422
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 14 Okt 2014 11:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

MarjanD je napisal/a:
Sploh pa mi ni jasno, kako bi naj to vplivalo na poapnelost. Morali bi znanstveniki povedati, da tiči vzrok poapnelosti samo v okužbi matice z njo pri zaleganju jajčec. A tega podatka nisem zasledil.


Poapnelo zalego povzroča plesen Ascosphaera apis. in pri plesnih je tako, da so nekateri osebki bolj dovzetni, drugi pa manj.
zato zamenjava matice (lahko) pomaga.

lp
_________________
naj roji!
Peter P.
Cvet je za zdravje, plod je za nabiranje nektarja in CP, korenina je za gradnjo satja - List pa je za sejat solato. Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarjanD



Pridružen/-a: 28.07. 2014, 07:42
Prispevkov: 541
Kraj: Ljubljana, čebelnjak na Bledu

PrispevekObjavljeno: 14 Okt 2014 12:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

lakotnyk je napisal/a:
Poapnelo zalego povzroča plesen Ascosphaera apis. in pri plesnih je tako, da so nekateri osebki bolj dovzetni, drugi pa manj. zato zamenjava matice (lahko) pomaga. lp


Peter, po tej razlagi (ki jo seveda poznam), naj bi matica genetsko vplivala na njene potomce glede poapnele zalege, to je na njeno družino, ki je običajno njeno "delo"(razen kratek čas, ko "vlada v panju njena mati ali kakšna druga dvorna dama).
Nisem pa še bral o morebitni okužbi matice.
Saj je to z genetiko verjetno in najbrž tudi v praksi izpričano?! Rad bi zvedel, kako pogosto je s tem problem rešen? Bojim se, da ne vedno.

Zato ta razmišljanja o učinkovitih "zdravilih", ki naj bi brez tveganih menjav matic pogubno vplivale na to plesen in rešile družino pred hiranjem in propadom.

Poročajte še drugi, kako je bilo s tem v zvezi pri posipavanju z žveplovim cvetom!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Marko



Pridružen/-a: 03.06. 2011, 13:00
Prispevkov: 4813
Kraj: Logatec, čebele na 470 do 570 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 14 Okt 2014 13:50    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Na forumih sem prebral že velikokrat (5-10x), da zamenjava matice ni pomagala.
Nekaterim morda je, a teh prispevkov se ne spomnim.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarjanD



Pridružen/-a: 28.07. 2014, 07:42
Prispevkov: 541
Kraj: Ljubljana, čebelnjak na Bledu

PrispevekObjavljeno: 15 Okt 2014 08:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zadelavina - sanitarni in/ali tesnilni ter prepišni razlog

Ne zapiran razprave o poapneli zalegi! Že po dosedanjih odzivih je videti, da zna biti smer "žveplene" pomoči proti tej nadlogi ne le zanimiva, temveč tudi uspešna. Seveda ne z zažveplanjem (uničenjem) okužene družine, temveč z njenim zdravljenjem.

V vmesnem času, ko pričakujem še vaše podatke o cvetnem prahu glede poapnelosti in odgovor Brndušića na zastavljeno vprašanje, se vračam z dvema fotografijama k debati o prepihu v naših panjih.

Posnel sem ju pred kratkim v mojem čebelnjaku, da ilustriram izdelek na zamreženih okencih zaporednega bivanja različnih čebeljih družin in seveda neštetih generacij čebel v istih, skoraj stoletnih panjih s katerimi še sedaj čebelarim.

Jasno je, da čebele moti prepih v panju. Pri skladovničnih panjih se prepih lahko pojavi pri slabi zatesnitvi zadnje strani panja, kjer so čebelarju dostopi k posameznim satom.
Pri nakladnih panjih pa glede istega razloga zgoraj.
Ne bom se zaustavljal pri vprašanju, če je načelno več prepiha navzgor, kot prečno - zagotovo je v obeh primerih.

Ob ogledu teh fotografij se mi postavlja vprašanje, če so in če še vedno čebele prekrivajo mrežo na okencih zaradi prepiha ali zaradi nagona (razloga), da vse notranje površina panja obdajo z zdravilnim in zatesnievalnim "propolisom" oziroma po bolj povednim slovenskem prvobitnim izrazom, z "zadelavino"?

Namreč jaz že 40 let te panje tesnim z debelo blazino penaste gume, ki ne povzroča prepiha. Res pa se ne spomnim in ne morem trditi, da so ta propolis čebele nanesle na ta okenca že prej, ko ti panji od zadaj niso mogli biti tako dobro zatesnjeni (samo z vratci, ki imajo tudi kakšne špranje ob pripirah.

Podobno situacijo vidim na slikah, ki jih objavljate ob prikazovanju na debelo propoliziranih mrežastih tkaninah na stropovih, oz. nad gornjimi sati nakladnih panjev. Tudi tam se čebele ukvarjajo s to dejavnostjo zaradi prirojenih sanitarnih razlogov ali/in zaradi reševanja pred prepihom.

Kakorkoli, čebelam razen v veliki vročini, prepih ne more koristiti in ga skušajo odpraviti ali pa rabijo zaradi njega več napora za vzdrževanje potrebne klime v svojem gnezdu.
Res pa je tudi, da so čebele "obsedene" s prekrivanjem (zadelovanjem) vseh notranjih površin panja s propolisom. Težko je ločiti en razlog od drugega.
Tako je moje razmišljanje.

Prikazujem sliki od zadaj na okenca iz dveh mojih AŽ-panjev, ki sta približno enako dolgo gostila čebelje družine (skoraj 100 let). V tem dolgem času je v enem panju čebelam že skoraj uspelo popolnoma zatesniti ali prekriti - zadelati s propolisom mrežo na okencih. Pri drugem pa je videti le začetke takega postopka (iz robov proti sredini).




Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarjanD



Pridružen/-a: 28.07. 2014, 07:42
Prispevkov: 541
Kraj: Ljubljana, čebelnjak na Bledu

PrispevekObjavljeno: 18 Okt 2014 16:56    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Spomladansko cvetje v letošnji jeseni

Letos je narava čisto zmešana. Najbrž je zmešnjava nalezljiva. Med drugim je sedaj skoraj v polnem cvetju spomladanska resa (erica carnea) in že vabi čebele na pokušino - če je le kaj primernega vremena. Jaz jo imam pri čebelnjaku in ta jesenski pojav v tem obsegu vidim prvič.
Sicer cveti od februarja do julija, prej v nižinah, kasneje v hribih - torej vsaj tri mesece prezgodaj! Le kaj nas še čaka?



Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarjanD



Pridružen/-a: 28.07. 2014, 07:42
Prispevkov: 541
Kraj: Ljubljana, čebelnjak na Bledu

PrispevekObjavljeno: 18 Okt 2014 20:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Poapnela zalega z žveplom rešena zadeva (?!)- kaj pa plesen v panju nasploh?

G. Brndušić je pravkar potrdil v njegovi temi, da je z žveplenimi trakovi res pregnal plesen, ki povzroča poapnelo zalego čebel.
Odkar je vstavil tak trak čebelam na satje je izginila poapnelost in se mu več ne pojavlja pri nobeni čebelji družini. Kolosalno! Iskrena hvala za to idejo!

Tudi pri mojih, s poapnelo zalego okuženih družinah je po vstavitvi takih trakov na sate izginila - upam za vedno?! Bo treba še utrditi to spoznanje!

Tako, kot pravi Brndušič, pa bi bilo dobro še kaj več dognati, kaj se dogodi v panju ob prisotnosti takega žvelenega traku.
Razmišljam, da morda tudi pri spomladanski plesni na krajnih satih v slabo izoliranih panjih?

Še vedno čakam na kaj več informacij, kaj se je dogajalo, oz se dogaja ob posipavanju žveplovega cveta na čebele v panju, kar naj bi škodilo varojam? Varojam menda manj od pričakovanega. Kaj pa mimogrede plesni, ki povzroča poapnelo zalego?
Upam, da ste v moji prejšnji ponovitvi prošnje za te informacije sami ugotovili mojo napako, ko sem zamenjal izraz žveplov cvet z izrazom cvetni prah! Pač lapsus linguae.

Za tiste, ki niso zasledili pojasnila Brndušića v njegovi temi, podajam poglavitni del njegovih pojasnil tukaj:

"...Tu su traku pcele grickale ali je nestalo i krecno leglo , pa sam ja to primenio i u Manastiru gde odrzavam pcele jer i oni imaju vinograd i vino pa i sumporne trake, bilo je efikasno i tamo .
Krecno leglo je nestalo i nema ga vec dugo godina , a ja nisam vise koristio sumporne trake iako sam govorio a i sada mislim da je pozeljno da svake godine se ubaci po jedna sumporna traka .
Ja to ne koristim jer ne koristim nista kao sto ti je poznato ali je to veoma efikasno , neznam kako deluje sumpor na korisne bakterije u zeludcu pcela , ali na gljivice u kosnici sigurno deluje..."
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lakotnyk
Moderator foruma


Pridružen/-a: 04.08. 2011, 08:51
Prispevkov: 4422
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 20 Okt 2014 08:09    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

MarjanD je napisal/a:
Spomladansko cvetje v letošnji jeseni

Letos je narava čisto zmešana. Najbrž je zmešnjava nalezljiva. Med drugim je sedaj skoraj v polnem cvetju spomladanska resa (erica carnea) in že vabi čebele na pokušino - če je le kaj primernega vremena. Jaz jo imam pri čebelnjaku in ta jesenski pojav v tem obsegu vidim prvič.
Sicer cveti od februarja do julija, prej v nižinah, kasneje v hribih - torej vsaj tri mesece prezgodaj! Le kaj nas še čaka?





slik zdaj ne morem pogledat, vendar marjan, da slučajno nimate jesenske vrese, ki je spomladanski resi podobna in cveti jeseni?

lp
_________________
naj roji!
Peter P.
Cvet je za zdravje, plod je za nabiranje nektarja in CP, korenina je za gradnjo satja - List pa je za sejat solato. Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Marko



Pridružen/-a: 03.06. 2011, 13:00
Prispevkov: 4813
Kraj: Logatec, čebele na 470 do 570 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 20 Okt 2014 14:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

MarjanD je napisal/a:
Spomladansko cvetje v letošnji jeseni

Letos je narava čisto zmešana. Najbrž je zmešnjava nalezljiva. Med drugim je sedaj skoraj v polnem cvetju spomladanska resa (erica carnea) in že vabi čebele na pokušino - če je le kaj primernega vremena. Jaz jo imam pri čebelnjaku in ta jesenski pojav v tem obsegu vidim prvič.
Sicer cveti od februarja do julija, prej v nižinah, kasneje v hribih - torej vsaj tri mesece prezgodaj! Le kaj nas še čaka?

Menda se je res vse postavilo (skoraj) na glavo, Marjan.

Včeraj sem na sprehodu fotografiral cvetočo trobentico, poleg nje pa sta se dve čebelici kobacali po vijoličastem glavincu.

Trobentice cvetijo od januarja naprej, sredi oktobra pa je res še nisem videl.

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarjanD



Pridružen/-a: 28.07. 2014, 07:42
Prispevkov: 541
Kraj: Ljubljana, čebelnjak na Bledu

PrispevekObjavljeno: 20 Okt 2014 16:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

AŽ panjski protivarozni »lonec«
(za morebitno samodejno obrambo čebel proti varoji)

Razmišljam, kako bi v mojih AŽ-maksijih preizkusil Brnduševićevo protivarozno metodo, ki sva jo z Igorjem in nato tudi po razgovoru z Robijem nekoliko nadgradila, oziroma modificirala glede na predpostavljeno odločujočo vlogo CO2 pri vplivu na varojo.

Bistvo te variantne metode je, da se čebelje gnezdo (satovja z zalego), nahaja v popolnoma od vrha navzdol zatesnenem panju, prispodobno v »loncu«, ki ima samo "pokrovko" z odprtino za prehod skozi panjsko žrelo. Prav od vrha zato, da zajame "lonec" = (zatesnjen del panja) celotno gnezdo čebel z zalego, kjer je največ varoj in naj bi bila poleg nekoliko višje temperature tudi povišana koncentracija CO2. Nad "pokrovko" , - kjer je tudi žrelo - je v načrtu za ta preizkus lahko vrhni zaključek tako urejenega panja ali pa njegovo nadaljevanje navzgor v mediščne etaže AŽ-maksija.

Pred odločitvijo za preizkus te zamisli z družino v AŽ-maksiju, sem poskusil najti, oz. ugotoviti nekaj osnovnih podatkov:

1. Ali čebele sploh bivajo - (lahko gradijo satje...) - tudi v »panjih«, ki imajo žrelo na vrhu panja? = Poleg drugih virov tudi g. Brndušić pravi, DA JA!

2. Ali od čebel proizveden CO2 v tem panju »loncu« ostaja v njem v toliko povišani koncentraciji, da škoduje varojam, čebelam pa ne , oziroma sprejemljivo malo? = Čebelam zagotovo najverjetneje ne škoduje, oziroma ga znajo uravnavati tako, da za njih ni škodljiv - sicer ne bi od davna živele tudi v takih panjih, ki jih predstavljajo naravna dupla z odprtino le na vrhu. Kako je z varojo pri večji koncentraciji CO2, kot se to dogaja v bivališčih čebel, ki imajo žrela nižje od zalegalnega gnezda čebeljih družin, pa (še) ni bilo najti drugih podatkov, kot pri uspešni protivarozni metodi Brndušića brez vsakih drugih ukrepov, ki temelji na zatesnjenem večjem spodnjem delu zalegalnega gnezda čebelje družine, pod nekaj cm pod vrhom izvrtanimi okroglimi žreli posameznih naklad.
Po znanstvenih raziskavah, ki jih je našel na internetu tudi Robi, sicer izhaja, da CO2 v večjih koncentracijah ubija precej enako tako čebele, kot varojo. Vendar so bile te raziskave delale laboratorijsko v drugačnih okoliščinah, kot jo izkazuje uspela metoda Brndušića in sedaj tudi predviden naš preizkus v AŽ-panjskem sistemu. Čeprav je po meritvah Brndušiča koncentracija CO2 v čebeljem gnezdu presenetljivo višja nad gnezdom, kot v spodnjem, zatesnjenem delu panja, kjer bi jo bilo pričakovati glede na njegovo večjo specifično težo od zraka v "normalnih " okoliščinah. Čebelja družina pa naj bi s svojo aktivnostjo ustvarjala te posebne okoliščine.

3. Ali je v tem »loncu« res pride do nekoliko višjo stopnjo toplote (čeprav se običajno toplota dviga in v primeru žrela nad gnezdom lahko tudi odhaja iz panja?= Po podatkih, ki jih je izmeril s toplomeri Brndušić, je njegov odgovor zelo jasen in z njegovimi inštrumenti dokazljiv: v gnezdu pod žrelom se v čebelji družini, kjub temu , da se topel zrak sicer dviga, zadržuje nekoliko višja temperatura!

Po teh podatkih, ki dopuščajo možnost pozitivnega rezultata poskusa sem napravil načrt, kako bom izpeljal spomladi ta poskus - za začetek žal le pri eni od mojih družin, ker sem ljubiteljski čebelar z majhnim številom družin.



Uporabil bom mojo pomožno družino, ki biva v eni etaži AŽ maksija - "dvojčka" (skica A).

Spomladi jo bom preselil eno etažo nižje (v prvotno »medišče« spodnjega priključenega AŽ-panja) – (skica B).

Lahko bi jo tudi čisto na dno, v spodnjo etažo, a želim, da se družina privadi postopno na drugačno lego gnezda napram žrelu panja. V etažo pod njo pa bom vstavil izdelano, vabljivo, toplo, staro satje (tudi preseljena družina že sedaj biva na takem starem satju!). Ta družina bo kmalu zasedala in koristila celotno prostornino (dve etaži) zatesnjenega spodnjega AŽ-"dvojčka". Za popolno zatesnitev panja bom na notranjo površino penaste gume, ki mi zapira in izolira AŽ-panje od zadaj, dal mehko pregrinjalo polivinila, da vsaj na začetku poskusa zagotovim popolno tesnitev, ki morda po kasnejših ugotovitvah ne bo tako nujno potrebna.
Čebele te družine bodo imele isto žrelo, kot prej, le vhod v gnezdo bo po novem skozi deloma priprto veho na stropu spodnjega panja. Preko treh kovinskih gred, na katerih so stali satniki preseljene družine, bom položil lesonitno ploščo in nanjo na tesno dal blazino penaste gume. Čebele bodo imele izhod od odprtine skozi veho, po predoru pod lesonitno ploščo v že sedaj pripeto ohišje lesice in iz nje na prosto.
Predvidevam, da se bo družina razvojno širila seveda tudi v spodnjo etažo - ali v zgornjo drugo etažo, če bo začetno gnezdo spodaj. Razpored zalege napram shramb medu in peloda v tej situaciji žrela, bodo čebele uredile po njihovih zakonitostih. Saj to znajo od nekdaj v vsakih okoliščinah.

Kako nameravam ravnati s to (varoje rešeno?!) družino, da maksimalno izkoristi pogoje naselitve v izoliranem panju samo z zgornjim žrelom, prikazujeta skici 1 in 2.
Kako pa mislim tej (varoje rešeni) družini povečati prostor v medišči, pa kažeta skici 3 in 4.



1 – ko je družina razvita z gnezdom (zalego) v obeh etažah

2 – ko se družina šele širi v spodnjo etažo

3 – ko družini odprem prvo »mediščno etažo

4 – ko družini ob dobri paši odprem tudi drugo »mediščno« etažo.

Če bi družina hotela rojiti ji vstavim takrat, ko me ni pri čebelah, v lesico matično rešetko (da mi roj ne pobegne). Lahko pa jo tudi pustim rojiti brez matice, da se roji vračajo.
Ta način, - če se bo obnesel glede varoje, - bi lahko brez problemov izvajal tudi v navadnem AŽ-panju. Gnezdo bi bilo v tem primeru tam, kjer je prvotno predvideno, spodaj, v »plodišču«. To bi zatesnil, kot "lonec". Nad njim bi bila matična rešetka in »mediščna« etaža. Odprto bi bilo le mediščno žrelo, (ki bi ga po potrebi lahko povečal).
Tako urejeno družino bi lahko popolnoma prepustil njenemu razvoju, brez poseganja vanjo. Samo zaradi zvedavosti bi lahko občasno na hitro pogledal mimo zavihane blazine, skozi zamreženo okence, kako se družina ima. Začasno spremenjeno posebno mikroklimo v »loncu« bi čebele lahko hitro ponovno obnovile.
Varojo bi občasno kontroliral primerjalno glede števila odpadlih v zamrežen, vsaj ob straneh z vazelinom premazan podstavek. Končen podatek pa bi dobil primerjalno po tretiranju vseh družin: pri tem bi naj bilo odpadlih varoj v tej družini veliko manj, kot pri drugih – če naj bi bil poskus uspešen.

Če primerjam ta način ukrepanja proti varoji z Brnduševićevim uspehom, mislim, da vključuje ta način vse njegove poglavitne elemente - (nekatere še radikalneje):
- brezhibno zatesnjen celotni zalegalni del panja, ,
- žrelo v ta namen nad gnezdom (s posebnim predorom in skozi lesico),
- staro, toplo, močno propolizirano satovje, (užitno, zdravo tudi za gosenice voskovnih vešč, ki so menda naravni test za morebitne ostanke strupov v satju ob prejšnjih "tretiranj" - pri mojih satih je pozitiven, ker ga še vedno zelo rade uživajo, če jim dam priložnost),
- normalno dobra matica, (izjemno dobrih matic po izkušnjah itak ni mogoče množično vzgojiti),
- čebelnjak na pravem, za čebele privlačnem mestu, (pri meni z 75 let izpričano dobrega bivanja čebel v njem in vsakoletnega prihajanja tujih rojev nanj) ,
- in še vse drugo, kar naj bi po navedbah g. Brndušića bilo nujno za uspeh postopka, ki zagotavlja pri njemu v končnem rezultatu zadovoljivo ravnotežje sobivanja čebel in zajedalskih varoj.

Pa še to je bilo odločilno zame,
da sem se lotil priprav za ta poskus, ko doslej bolj ob strani spremljam že večletna, nedokončana prizadevanja kolegov iz tega foruma, da pridejo do rezultata uvedbe Brndušićeve metode v naše razmere:
[/b]Ta rezultat (bodisi negativen ali pozitiven) naj bi se pokazal hitro [/b](če le mogoče že v prvi sezoni) - saj ne vidim utemeljenega razloga, da bi moral nanj čakati mnogo let. Meni, na primer, ni treba čakati na staro satje, kot to morajo začetniki čebelarjenja - imam ga od davna, mnogo, mnogo starejšega od 5 let. Tudi ostale pogoje imam in jih lahko uresničim takoj, oz.so že prisotni.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Marko



Pridružen/-a: 03.06. 2011, 13:00
Prispevkov: 4813
Kraj: Logatec, čebele na 470 do 570 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 20 Okt 2014 17:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljen, Marjan.
Uh ...

Lep uvodni del prispevka, dobri povzetki s kakšno nianso drugačnega razumevanja, a v celoti gledano povsem upoštevanja vredno.

Meni se vedno nekoliko ustavi pri realizaciji vsega v AŽ panju, čeprav počasi ta "predsodek" topim.
Bistvo Brndušićeve metode je nekaj zelo preprosto izrekljivega (z besedami): ugodna mikro klima po meri čebel.

Vse ostalo so podrobnosti. Kot recimo popolno tesnenje, ki ga po mojem - kolikor sem videl pri njemu na čebelnjaku, ne dosega niti ga ne skuša dosegati.
Njegove škatle bi bile pri nas v deželi redoljubnih in spedenanih čebelarjev/čebelnjakov deležne večino zgražanja in obtožb nespoštovanja higienskih standardov in (tudi zaradi uporabe starega satja) razglašene za leglo-izvor potencialnih bolezni.

A pustimo to ob strani.

Mene bolj zanima vprašanje možnosti "regulacije" te ugodne mikro klime (s strani čebel) pri tvoji izvedbi AŽ panja.
Ne da bi dvomil, saj nimam osnove za to, a vendarle se mi zdi na prvi pogled nakladni panj s preprosto okroglo luknjo nekje zgoraj ("kopija" dupla) čebelam prijaznejša in preprostejša rešitev.

Pri tvojem panju je ne samo pot čebel iz i v njega temveč predvsem pot zraka in s tem regulacija klime nekoliko bolj zamotana (veha, žrelo, lesica).
Toda teoretizirati še posebej v tem primeru nima smisla kaj dosti, saj je praksa 1000x bolj verodostojna.

Iskreno povedano me daje silna radovednost, kaj ti bo prinesla pomlad v tej različici panja. Škoda le, da ne moreš tega preizkusiti recimo na treh panjih. Saj vemo, kaj vse se lahko zgodi eni družini in potem je šele naslednje leto zopet priložnost ...

In še nekaj: Brndušić je dokazal suvereno prednost okroglega žrela pred pravokotnim. Kaj ne bi poskusil tudi ti z njim ?

Držim pesti že zdaj, čeprav je šele jesen !
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarjanD



Pridružen/-a: 28.07. 2014, 07:42
Prispevkov: 541
Kraj: Ljubljana, čebelnjak na Bledu

PrispevekObjavljeno: 20 Okt 2014 20:46    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Marko je napisal/a:
Pozdravljen, Marjan.
Uh ...

Lep uvodni del prispevka, dobri povzetki s kakšno nianso drugačnega razumevanja, a v celoti gledano povsem upoštevanja vredno.

Meni se vedno nekoliko ustavi pri realizaciji vsega v AŽ panju, čeprav počasi ta "predsodek" topim.
Bistvo Brndušićeve metode je nekaj zelo preprosto izrekljivega (z besedami): ugodna mikro klima po meri čebel.

Vse ostalo so podrobnosti. Kot recimo popolno tesnenje, ki ga po mojem - kolikor sem videl pri njemu na čebelnjaku, ne dosega niti ga ne skuša dosegati.
Njegove škatle bi bile pri nas v deželi redoljubnih in spedenanih čebelarjev/čebelnjakov deležne večino zgražanja in obtožb nespoštovanja higienskih standardov in (tudi zaradi uporabe starega satja) razglašene za leglo-izvor potencialnih bolezni.

A pustimo to ob strani.

Mene bolj zanima vprašanje možnosti "regulacije" te ugodne mikro klime (s strani čebel) pri tvoji izvedbi AŽ panja.
Ne da bi dvomil, saj nimam osnove za to, a vendarle se mi zdi na prvi pogled nakladni panj s preprosto okroglo luknjo nekje zgoraj ("kopija" dupla) čebelam prijaznejša in preprostejša rešitev.

Pri tvojem panju je ne samo pot čebel iz i v njega temveč predvsem pot zraka in s tem regulacija klime nekoliko bolj zamotana (veha, žrelo, lesica).
Toda teoretizirati še posebej v tem primeru nima smisla kaj dosti, saj je praksa 1000x bolj verodostojna.

Iskreno povedano me daje silna radovednost, kaj ti bo prinesla pomlad v tej različici panja. Škoda le, da ne moreš tega preizkusiti recimo na treh panjih. Saj vemo, kaj vse se lahko zgodi eni družini in potem je šele naslednje leto zopet priložnost ...

In še nekaj: Brndušić je dokazal suvereno prednost okroglega žrela pred pravokotnim. Kaj ne bi poskusil tudi ti z njim ?

Držim pesti že zdaj, čeprav je šele jesen !


Hvala Marko za spodbudne beseda in podane dileme! Pričakujem še kakšne, četudi ta načrtovana izvedba sega po nekaterih predpostavkah in izvedbah v drugačnem panjskem sistemu, kot to prakticirate vi in izvorni mojstri teh inovacij iz tujine.

Spomnim naj na CO2, ki naj bi v tem primeru odigral morda najodločilnejšo vlogo. Sicer pa ta izvedbena zamisel seveda vključuje domala vse druge elemente Brnduševićeve metode, ki pa bi jih seveda tudi zlahka vključil, če bi bilo potrebno.
Enostavno bi zvrtal tako luknjo točno toliko pod vrhom posamezne panjske etaže, kot so v njegovih nakladnih panjih, pa je stvar opravljena.

Zakaj tega že takoj ne mislim storiti?
Najprej zato, ker je logično, da je pri nakladnih panjih lahko tako žrelo toliko pod vrhom posamezne naklade, da ga je (okroglega) sploh mogoče dovolj enostavno narediti. Če se znajde taka naklada na vrhu panja, pa mora biti nižje pod vrhom tudi zaradi funkcionalnih zahtev strehe nakladnih panjev.

Nadalje pa zato, da ker po zamisli, tak gornji izhod (žrelo) lahko dosežem na v skicah razviden način z uporabo obstoječih konstrukcij moje uporabe AŽ-panjev.
To stremljenje po uporabi obstoječih, tako dolgo in še vedno (dobro) uporabnih panjskih konstrukcij (AŽ),me spremlja od vsega začetka. Zato je nastala zamisel o zakladi in nazadnje o "maksi" rabi teh panjev za neomejeno veliko prostornno (po želji in po potrebah).

Da bi se dobila odločujoča klima (zakaj MIKRO klima?) v naseljenem panju (samo?) s pomočjo OKROGLEGA žrela, mi ni jasno, kljub vsem razlagam Brndušića. Zato jo zaenkrat ne vključujem v ta eksperiment. Kot rečeno pa seveda ni noben problem tako luknjo zvrtati in nekoliko večji opremiti z brado.

Izhajam(o) iz predpostavke, da to blagodejno novo protivarozno klimo (taka je v vseh drevesnih duplih v naravi, ki imajo odprtino (žrelo) na vrhu (kot npr. pri videnih gnezdiščih ptic žovn), lažje dosežem(o), če zrakotesno zaprem(o) CELOTNO zalegalno območje čebelje družine, kjer se pretežno nahaja varoja. Saj nam gre pri tem predvsem zanjo!
Računam(o) na vplive CO2 in toplote! Kaj pa drugega? In če kaj, tudi prav!

Nekakšna "zamotanost" tega novonastalega panjskega žrela na vrhu gnezda seveda izhaja iz možnosti, ki jih ponuja ta panj (AŽ maksi). Računam(o) pa hkrati tudi na to, da zna koristiti pri zadrževanju morebitnih izgub CO2 in toplote iz tako urejenega naseljenega panja, oz. v pomoč regulacijam čebel, da se doseže tisto, kar ustavlja varojo.
Kot rečeno, pa bi zlahka bilo urejeno tako, kot pri Brndušiću.

Originalno kopijo Brnduševićeve metode mislim, da preizkušate vi vsi, aktivni udeleženci tega foruma! In nujno je tako! Zato jo meni ni potrebno. Jaz jo z asistenco prijateljev poskušam z neko variacijo na podobno temo.

Še to: Če pogledate skici pod 3 in 4, vidite, da žrelo te ureditve ni več zgoraj, ampak v zgornji tretjini ali sredi panja! Tudi ni več "zamotano", pač pa normalno. Samo okroglo (zaenkrat) ni.

Nekoliko sem morda pojasnil izražene dileme ob tej variaciji na isto temo.
Sicer pa kar še dajte pripombe in vprašanja, če je kaj nejasnega.

Bom pa priložil še enkrat skice tu spodaj, ker smo na novi strani in bo bolj na očeh za seznanjanje, kogar zanima.

PROTIVAROZNI POSKUS V AŽ-PANJU "DVOJČKU"
(variacija na Brndušićevo metodo)

Zgornje žrelo zalegalnega dela čebeljega gnezda spodaj zatesnenega AŽ-panja "dvojčka", ki se ob odprtju mediščnega dela panja nahaja v tretini ali polovici višine panja.


Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarjanD



Pridružen/-a: 28.07. 2014, 07:42
Prispevkov: 541
Kraj: Ljubljana, čebelnjak na Bledu

PrispevekObjavljeno: 21 Okt 2014 08:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Marko je napisal/a:
"...Škoda le, da ne moreš tega preizkusiti recimo na treh panjih. Saj vemo, kaj vse se lahko zgodi eni družini in potem je šele naslednje leto zopet priložnost ..."

Rad bi povedal še par besed o mojem načrtovanem preizkusu na eni sami družini. Res je, kar omenja Marko, da je tvegano preizkušati kakšno novost le na enem primerku. Ne le to. Tudi več let ga je treba ponavljati. Po mojih izkušnjah, ki sem jih opisoval, se je pokazala kakšna hiba nekaterih zamisli šele po treh letih uporabljanja (brezmatični roji so "obsedeli"na veji in se niso vrnili, dvomatična družina je vseeno rojila...).

Ta sedanji poskus pa je nekoliko drugačen.
Za moje potrebe mora dati ta poskus, ki ne temelji na "regresiji" ali postopnem spreminjanju "značaja" čebel, pozitiven rezultat glede nedvoumnega zmanjšanja varoj že v prvi sezoni - ali pa mi ga ni vredno ponavljati.
Zamišljen ukrep proti varoji mora biti uspešen pri VSEH družinah (brez izjem) ali pa pri nobeni! Tako je z nekaterimi "zdravili", ki so zanesljivo uspešne pri določeni bolezni in tako je predvsem pri VSEH mojstrih in mojstrici teh "alternativnih" metod, ki jih poskušamo posnemati. Pri vseh teh je njihova metoda uspešna dosledno pri vseh njihovih čebeljih družinah!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
klopotec



Pridružen/-a: 01.06. 2011, 19:18
Prispevkov: 6419
Kraj: Šprinc

PrispevekObjavljeno: 21 Okt 2014 09:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To mi je zelo zanimivo.
Je pa vhod morda previsoko.
Morda bi vprašal za mnenje Ivana, ker on pravi "otvori okruglo leto tamo, gdje želiš imat leglo". Tam kjer je največ kisika, tam bi naj bilo leglo.
Tako da mogoče leglo ne bo tam, kot si ga narisal. Morda bo nekje v sredini obeh panjev, ali obeh enot panja, med pa spodaj in zgoraj.

Marko ima okrogle vhode že dalj časa in bo lahko povedal, kje imajo čebele leglo v panjih z okroglimi vhodi.
Nič ne trdim, samo razmišljam po tem kar sem slišal od Ivana.
Če sem si seveda prav zapomnil Smile Smile Smile . Rozika pač.
_________________
Vsega imamo preveč. Donirajte tistim, ki sami ne zmorejo.
V tem trenutku morda beguncem in njihovim nič krivim otrokom.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Marko



Pridružen/-a: 03.06. 2011, 13:00
Prispevkov: 4813
Kraj: Logatec, čebele na 470 do 570 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 21 Okt 2014 09:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

klopotec je napisal/a:
Morda bi vprašal za mnenje Ivana, ker on pravi "otvori okruglo leto tamo, gdje želiš imat leglo". Tam kjer je največ kisika, tam bi naj bilo leglo.

Velja za nukleuse in LR-je, kjer sta dva vhoda: na prvi in - če ima panj tri ali več naklad - še na drugi nakladi.

Za IB panj pa velja, da ima samo EN vhod in to vedno na zgornji nakladi.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lakotnyk
Moderator foruma


Pridružen/-a: 04.08. 2011, 08:51
Prispevkov: 4422
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 21 Okt 2014 09:33    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Marko je napisal/a:
Za IB panj pa velja, da ima samo EN vhod in to vedno na zgornji nakladi.


uh, marko zakaj tako?!
IB in warre sta praktično podobna, ivan je zadnjič na fotkah rekel da je ok ko smo imeli na spodnji nakladi vhod...
_________________
naj roji!
Peter P.
Cvet je za zdravje, plod je za nabiranje nektarja in CP, korenina je za gradnjo satja - List pa je za sejat solato. Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Marko



Pridružen/-a: 03.06. 2011, 13:00
Prispevkov: 4813
Kraj: Logatec, čebele na 470 do 570 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 21 Okt 2014 09:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

[quote="lakotnyk"]
Marko je napisal/a:
IB in warre sta praktično podobna, ivan je zadnjič na fotkah rekel da je ok ko smo imeli na spodnji nakladi vhod...

Kaj pa naj bi rekel ? Smile

Dodajam: velja za nukleus, LR in Warre (pa GJ in še kaj) Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.    NOVE POTI V ČEBELARSTVU Seznam forumov -> Alberti-Žnideršičev (AŽ) in ostali listovni panji
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 33, 34, 35 ... 40, 41, 42  Naslednja
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 33, 34, 35 ... 40, 41, 42  Naslednja
Stran 34 od 42

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.