NOVE POTI V ČEBELARSTVU Seznam forumov NOVE POTI V ČEBELARSTVU
Iskanja ne-kemičnih pristopov v čebelarjenju; FORUM ZA ZBIRANJE KVALITETNIH INFORMACIJ O POTEH K ZDRAVI ČEBELI
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




AŽ Dvojček poskus z globokim plodiščem+Marjan Debelak RAZNO
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 40, 41, 42  Naslednja
 
Objavi novo temo   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.    NOVE POTI V ČEBELARSTVU Seznam forumov -> Alberti-Žnideršičev (AŽ) in ostali listovni panji
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 23 Dec 2011 19:03    Naslov sporočila: AŽ Dvojček poskus z globokim plodiščem+Marjan Debelak RAZNO Odgovori s citatom

AŽ Dvojček in poskus z globokim plodiščem

Ker večkrat namignem na neprimernost AŽ panja za Novo pot, s tem vedno malo "zdražim" gospoda Marjana Debelaka, starosto slovenskega inovativnega čebelarstva, s katerim imava že kar dolgotrajen in občasno dokaj težaven čebelarski odnos. Na moje pripombe se je odzval z mailom, v katerem pa je namignil na nekaj za nas zanimivega, nekaj, kar sem spregledal (ker sem AŽ dal out iz svojih "globokih"misli). Zaradi objektivnosti je nujno, da to objavim. Takole piše:

Najprej citira moje besede:

"V AŽ sestavljancih nikoli ne more biti malih celic v jedru gnezda znotraj dveh, treh let, razen z uporabo 5,1 in kasneje 4,9 satnic ali plastičnih HSC satov (en sat je 10 evrov + poštnina!). Čebele v AŽ Dvojčku ne bodo in ne zmorejo nikoli funkcionirati enako kot v O/R panju. Gre se za razumevanje razlike."

Potem pa odgovarja:

Kako, da ne Inei? Spet si (Ti) površen! Poglej si najprej moj opis v spletni strani proti koncu v rubriki NOVO 2011! Male celice sredi neprekinjenega 60 cm visokega "globokega" satja v celotnem praznem AŽ-panju bi močan roj iz mojega kranjiča, ki seveda izhaja tudi iz družine na naravnem satju, zgradil 100% podobno, kot se to zgodi v posebej prirejevanih nakladnih panjih, ki jih sestavljaš in omenjaš! Posebno enako, če ta panj z rojem prenesem na nek oddaljen osamljen, prazen čebelnjak... Razlike vidim samo v težavah nakladnega panja na prostem in pozimi in sploh. Vse, kar je znotraj AŽ-panja je (lahko) 100% enako! Zakaj ne?

Njegova spletna stran:

http://www.cebelarstvo-grom.com/marjan.debelak/

________________________________________________________

Vsekakor nekaj, kar je morda vredno globljega premisleka. Mi smo g. Marjana spodbudili v razmišljanja o globokem plodišču, sedaj pa nam vrača z AŽ varianto. Mogoče pa je to varianta, ki lahko združi obe poti? Ne vem, nisem še dobro premislil. Bilo bi pa fajn.

Think deep.

Lp vsem, posebej pa g. Marjanu, j
_________________
Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.

Lin Hwai Min


Nazadnje urejal/a JernejM 18 Jan 2012 20:37; skupaj popravljeno 3 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 23 Dec 2011 21:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

G. Marjan se je oglasil:

Citiram:
Pogledal sem kar si vstavil v Tvoj forum in je korektno! Kot si napisal = prvi korak k bogatenju stališč.


Vabim vas Marjan v to temo na debato o AŽ možnostih na Novi poti! Le kdo bi lahko bolje od vas zagovarjal AŽ panj? Sam sem bil zbran na vaše starejše variante, spregledal možne, zato bi znalo biti zelo zanimivo??

Lep pozdrav, j
_________________
Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.

Lin Hwai Min
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
lakotnyk
Moderator foruma


Pridružen/-a: 04.08. 2011, 08:51
Prispevkov: 4423
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 23 Dec 2011 22:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

jaz kot laik, vidim AŽ panj kot stransko pot v čebelarstvu ki se je izrodila. Ne bit jezni na te besede, ampak tko jaz to kot laik vidim... vidim preveč omejitev, in matranje čebel, in matranje čebelarjev da bi te omejitve odpravili, ko pa obstajajo nakladni sistemi ki špilajo brez teh silnih tuhtanj kako odpravit omejitve.

Ko sem pred leti prvič razmišljal o čebelah, in sem se prvo lotil študiranja tega ali se bom lotil čebelarjenja, in ko sem razmišljal ali AŽ ali nakladni panji, sem zelo hitro prišel do ugotovitve da AŽ panj ni prilagojen čebelam ampak čebelarju.

Prvi in najbolj pomemben argument zakaj AŽ panji in "čebelnak" kot hišica nista dobra za čebele, je to, da čebele v naravi niso nikoli skupaj ena na drugi, da je princip nenaraven tako kot je nenaravno gojenje kokoši v baterijski reji, ali pa imeti priklenjene na verigi krave v hlevu, ki nikoli ne vidijo travnika. Res boste rekli čebele niso priklenjene, ampak čebele imajo rade svoj mir, in tega v čebelnaku nimajo ker slišijo sosede ki so (če so seveda) razburjene.

čebele po mojem (no po mojem izoblikovanem mnenju ko sem prabral kar dosti tuje literature) morajo biti ločene med sabo. In zato so najbolj primerni apiariji, kjer pa pridejo v igro nakladni panji.

To je odločilo pri meni da sem se odločil za nakladne, potem je seveda prišlo do vprašanja katere nakladne... ampak to je že druga zgodba.

o problemih AŽja se bi dalo razpravljat v nedogled, ampak kot sem rekel, AŽ in čebelnak je zame kot piščanci v baterijski reji, in to ni zdravo niti dobro. In če kupujem jajca iz proste reje, ali celo bio reje, potem nočem imet čebel na "baterijski" reji ane.

Razumem pa prednost AŽ panjev, in ta prednost je za čebelarje ki čebele tovorijo okoli, ker me tovorjenje ne zanima, AŽ zame odpade.

pozdrav
peter
_________________
naj roji!
Peter P.
Cvet je za zdravje, plod je za nabiranje nektarja in CP, korenina je za gradnjo satja - List pa je za sejat solato. Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 24 Dec 2011 08:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nisem mislil kaj pisati na praznični dan, pa me Peter spodbujaš, in moja naloga je, da odpiram vsa možna vrata za vstop Nove poti v vse možne kište pri nas. Strinjam se z večino tvojega zapisa, a moramo dati priložnost vsem, zato bo ta tema namenjena iskanju povezave Nove poti z AŽ panjem.

Najprej na kratko: G. Debelak ima okoli 82 let, je dal v čebelarstvu skozi že vse, kar je možno. Je znan inovator ali so-inovator mnogih znanih čebelarskih iznajdb, sodeloval je tudi v vseh možnih čebelarskih organizacijah, društvih ... Je trden zagovornik oziroma kot arhitekt tudi varuh slovenske čebelarske zgodovine in slovenskih čebelnjakov.
_______________________________________________
Zdaj bi komentiral moje poglede na izjemno omejenost AŽ panja za Novo pot, pa je precej zajel že Peter (brez čebel, a vendarle vreden sogovornik). Vztrajam pri vsem, kar sem napisal o AŽ panju zadnja leta. G. Marjan mi piše, da Nova pot ne more kar zavreči AŽ čebelarjev, ki da predstavljajo 90% slovenskega čebelarskega življa. Sam sem pri njegovem posredovanju zagledal okno, kjer vidim, da bi Nova pot lahko uspevala tudi v AŽ panju, mogoče; treba pa bo malo debate. Pa začnimo:

Moje mnenje je (sprejemamo samo dobre kontra-argumente), da običajni, recimo 10-satni AŽ panj (v tej temi bomo govorili predvsem o običajnem 10s-AŽ-ju, ne pa o Grajšu, Kirarju, Kozincu!!!), lahko deluje kot panj Nove, ne-kemične poti, le v dveh primerih:

- s pomočjo 5,1 in čez leta 4,9 mm satnic,
- ali s pomočjo HSC 4,9 mm plastike.


Prvi od teh načinov ne bo nikoli zaživel pri nepotrpežljivem povprečnem slovenskem AŽ čebelarju (drugače bi že), ker postopek traja 5 do 7 let, drugi način pa je za istega čebelarja grozljivo predrag in tudi vprašljiv pozimi, zaradi hladu plastike v tem času.

Iz teh ugotovitev je jasno, da za 10AŽ panj skorajda ni poti v Nove čase. No, zdaj pa bom potegnil morda rešilno potezo, da MOGOČE združimo 90% naših čebelarjev z Novo potjo:

AŽ Dvojček in globoko plodišče

G. Debelak torej navaja večinski delež AŽ čebelarjev pri nas. Jaz pa bom sedaj izpostavil predpostavko, mojo osebno, da se lahko (če pozabimo za zdaj 4,9 satnice ali HSC) AŽ panj uporabi na Oscar/Rudijev način (posredno ga je omenil g. Marjan v zgornjem okrepljenem citatu!), LE V OBLIKI AŽ DVOJČKA!

Problem AŽ dvojčka je njegova nepoznanost med temi 90% čebelarjev. S tem teh 90% pade na morda 2%, ne vem pa koliko čebelarjev sploh poskuša AŽ-dvojček metode. Če sem se pri teh 2% zmotil, me bo g. Marjan zagotovo popravil. AŽ dvojček je torej, predvidevam, prav tak tujec slovenskemu okolju kot nakladni panji, s katerimi se tukaj bavimo?

Metoda

Postavljam hipotezo: spodnji AŽ panj od Dvojčka dovoli okoli 60 cm globokega plodišča in se s tem z minimumom približa Rudijevim zahtevam (od 60-100cm).

1. Prvi možni problem: če čebele satje nalepijo na strop spodnjega panja, lahko pri tem delno zaprejo luknje, ki vodijo v zgornji del, zgornji panj.

2. Če je satje nalepljeno direktno na strop, čebelam manjka praznega prostora nad satjem, za prehajanje in komunikacijo gruče pozimi, s čimer pride do TBH efekta (katerega smo v Rudijevem panju odstranili z odstranitvijo zgornje tkanine in dvigom mreže blazine za 1 cm). Da pa bi proti koncu zime hodile skozi luknje gor in naokoli navzdol, ni verjetno, če pa bi namesto vmesnih lukenj naredili eno veliko, z letvicami, pa bi bil ta problem morda rešen?

3. Če zgoraj nekako namestimo letvice ali pol - okvirje, bi bilo bolje, a s tem se bo povečala že itak velika distanca do njihovega zgornjega medišča, do nihove zaloge medu, ki je za čebelarja nedotakljiva. Zavedam se, da z popolnim izrezom vmesnih stropa in dna AŽ panjev lahko dosežemo, da se zabojček, nakladica z čebeljo zalogo spusti nižje, do gnezda.

4. Naslednji problem vidim v zadnji steni AŽ panja, tam, kjer stoji okence in pitalnik; čebele bodo fiksno satje dolgega plodišča lepile na to vmesno steno, s tem pa preprečile kakršenkoli ogled plodišča (glede na idejo "I panja"). Če nadomestimo mrežice in pitalnike z gladko steno, kar bi bilo bolje tudi zaradi T gnezda, bodo čebele še vedno lepile na to zadnjo stran, katero pa bo skorajda nemogoče odrezati a struno, žico, za občasen umik in vpogled v gnezdo.

5. Če pa čebelam prepustimo celotno prostornino spodnjega panja, to je plodišča, do vrat, pa to postane dokaj velik panj, pri AŽ10 je to okoli 120 litrov plodišča, kar je dobrih 2x več kot Rudijev panj (3x3x6dm = 54 litrov). Preveliko za srednjo družino ali srednje paše?

6. Če se uspe prebroditi razmak med spodnjim in zg. panjem, sedaj pridemo v zgornji panj, ki je medišče. Meni je prišla na misel tale ideja: v zgornji panj bi polagal naklade, ki bi "pasale" vanj in sicer takole: 10 cm naklada čebelje fiksne shrambe medu, ter morda dve 15 cm nakladi za čebelarja. V čebelarjeve naklade bi po Debelakovi metodi "vmontiral" okoli 4 cm široke okvirje za široke mediščne sate, katere lahko potem leta in leta prazniš z običaljnim točilnikom.

Problemi so torej predvsem spodaj: kako urediti ravno pravšnje plodišče z možnostjo dostopa. Če tega dostopa ne potrebujemo, pa je stvar lažja: desko se porine notri do primerne globine in se se s tem določi primeren volumen plodišča.

_____________________________________________________________
Tako. Kot sem nekoč odprl vrata Warre panju pri nas, ter pomagal tudi TBH-ju, bi sedaj rad odprl možnost uporabe AŽ dvojčka v sodelovanju z Oscarjevo metodo "avtomatičnega" naravnega, profesionalnega in hoby čebelarstva.

G. Debelak mi javlja, da na forumu neposredno ne želi sodelovati, zaradi peklenskih izkušenj s "kolegi" v preteklosti, pa tudi tu bo sodeloval z menoj preko maila edino dokler bo debata korektna. S tem se seveda zelo strinjam in zagotavljam, da znani forumski zdraharji tukaj ne bodo imeli več dostopa.

Me zanimajo odgovori in rešitve, ki jih bo stari mojster podal, predvsem glede na moje zgornja pripombe. Rad bi, da se odpre možnost naravne metode z globokim gnezdom tudi v AŽ Dvojčku, seveda pa morajo rešitve za to priti od zainteresiranih.

Lep pozdrav vsem, g. Marjanu, j
_________________
Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.

Lin Hwai Min
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 25 Dec 2011 11:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Odgovori na zgornje pomisleke in predlogi

G. Marjan je odgovoril in veseli me, da so stvari preproste in da bodo lahko delovale tudi v AŽ Dvojčkih, seveda v kombinaciji z inteligentnim čebelarjem Novi časov.

Pravzaprav je Marjanov predlog, če ga skrčimo zaradi hitrejšega prvega razumevanja, povsem preprost:

1.) 7 mm pod stropom spodnjega AŽ panja se namesti lamelni nosilec bodočih satov, navoščene letvice torej, na razmaku 32 mm.

2.) Notranje zamrežene stene AŽ panja (pitalnik itd) ostanejo tam kjer so, in s tem je eventualni problem prevelikega volumna plodišča morda rešen.


3.) V medišču ostanejo njegovi široki (ali pa navadni) mediščni sati, katerih inovator za AŽ varianto je, njihova širina pa je, po mojem spominu, nekaj čez 4,3 mm.

Marjanova B varianta (tekst na linku spodaj) pa, kjer pravi:

Citiram:
V gnezdu spodnjih dveh etaž bi uporabil tridelne gradilne AŽ satnike za naravno gradnjo satja brez satnic in žičenja. Glej skico B.
Vse je domala isto, kot v varianti A. Pri tej varianti sicer čebelam nekoliko prekinjam – a verjetno ne bistveno - neprekinjeno gradnjo naravnega satja, ki vsebuje v jedru male celice, v zameno pa je vse tako naravno zgrajeno satje po potrebi možno kontrolirati.


... je s stališča SC (male celice) tehnologije globokega gnezda najverjetneje napačna, kajti spoznanja v klasičnih Warre panjih so jasna; vsaka letvica prekine gibanje malih celic navzdol, čebele se tam ustavijo, zavlačujejo, potem pa spodaj začno z širšimi celicami, matica jih zaleže in narejen je začaran krog, ki onemogoča resnično SC družino. Pri globokem gnezdu, kot vemo sedaj, po dolgih letih iskanj, je samo en zakon: satje mora biti neprekinjeno v vsej svoji globini (od 60 do 100) cm in pri tem ne sme biti kompromisov.
_____________________________________________________________
Zdaj pa k odgovorom na moje zgornje pomisleke. Takole pravi (zgoraj naprej navede moj tekst, odgovori so okrepljeni):

Pripominjaš:

1. Prvi možni problem: če čebele satje nalepijo na strop spodnjega panja, lahko pri tem delno zaprejo luknje, ki vodijo v zgornji del, zgornji panj.
- Nujna je opisana pravilna letvična rešetka za nosilec naravnega satja 7mm pod stropom AŽ-panja

2. Če je satje nalepljeno direktno na strop, čebelam manjka praznega prostora nad satjem, za prehajanje in komunikacijo gruče pozimi, s čimer pride do TBH efekta (katerega smo v Rudijevem panju odstranili z odstranitvijo zgornje tkanine in dvigom mreže blazine za 1 cm). Da pa bi proti koncu zime hodile skozi luknje gor in naokoli navzdol, ni verjetno, če pa bi namesto vmesnih lukenj naredili eno veliko, z letvicami, pa bi bil ta problem morda rešen?
- Nobenih tovrstnih problemov ni pri AŽ-panju! Garantirano je na v celoti zgrajenem satju v celi prostornini AŽ-panja več kot dovolj prostora za zimsko zalogo in vse ostalo! Saj je tega dovolj že pri čebelarjenju v enoetažnem gnezdu AŽ-panja! Kaj šele pri dvoetažnem gnezdu!

3. Če zgoraj nekako namestimo letvice ali pol - okvirje, bi bilo bolje, a s tem se bo povečala že itak velika distanca do njihovega zgornjega medišča, do nihove zaloge medu, ki je za čebelarja nedotakljiva. Zavedam se, da z popolnim izrezom vmesnih stropa in dna AŽ panjev lahko dosežemo, da se zabojček, nakladica z čebeljo zalogo spusti nižje, do gnezda.
- Bog ne daj uničevati (rezati strop in podnico AŽ-panja)! Bistvo je, da se uporabljajo taki, kot so (z neškodljivimi malimi posegi in dodatki!

4. Naslednji problem vidim v zadnji steni AŽ panja, tam, kjer stoji okence in pitalnik; čebele bodo fiksno satje dolgega plodišča lepile na to vmesno steno, s tem pa preprečile kakršenkoli ogled plodišča (glede na idejo "I panja"). Če nadomestimo mrežice in pitalnike z gladko steno, kar bi bilo bolje tudi zaradi T gnezda, bodo čebele še vedno lepile na to zadnjo stran, katero pa bo skorajda nemogoče odrezati a struno, žico, za občasen umik in vpogled v gnezdo.
- AŽ-panj ima zadaj dvoje zamreženih okenc. Naravno satje se ga bo dotikalo ali pa ne, samo na satnih robovih. Ulice bodo večinoma ostale pregledne skozi mrežico! Idealno!

5. Če pa čebelam prepustimo celotno prostornino spodnjega panja, to je plodišča, do vrat, pa to postane dokaj velik panj, pri AŽ10 je to okoli 120 litrov plodišča, kar je dobrih 2x več kot Rudijev panj (3x3x6dm = 54 litrov). Preveliko za srednjo družino ali srednje paše?
- Seveda ne odstranimo panjski okenci! AŽ-panj deluje tudi v tem primeru normalno v vseh ostalih funkcijah (opazovanje, krmljenje, moja blazina iz penaste gume...)!

6. Če se uspe prebroditi razmak med spodnjim in zg. panjem, sedaj pridemo v zgornji panj, ki je medišče. Meni je prišla na misel tale ideja: v zgornji panj bi polagal naklade, ki bi "pasale" vanj in sicer takole: 10 cm naklada čebelje fiksne shrambe medu, ter morda dve 15 cm nakladi za čebelarja. V čebelarjeve naklade bi po Debelakovi metodi "vmontiral" okoli 4 cm široke okvirje za široke mediščne sate, katere lahko potem leta in leta prazniš z običaljnim točilnikom.
- Po moji predstavi te komplikacije z nekimi predali ("nakladami") v medišču AŽ-dvojčka niso potrebne! Kot rečeno, AŽ-panj za prezimovanje še tako močne čebelje družine ne rabi odprtega mediščnega prostora! Tega spraznimo (morda moje široko stočeno AŽ satje prestavimo v še en dodani spodnji AŽ-panj- pa o tem kdaj drugič).

Problemi so torej predvsem spodaj: kako urediti ravno pravšnje plodišče z možnostjo dostopa. Če tega dostopa ne potrebujemo, pa je stvar lažja: desko se porine notri do primerne globine in se se s tem določi primeren volumen plodišča.
- Kor rečeno, brez tovrstnih problemov in komplikacij pri AŽ-panju! Mnoge druge podrobnosti lahko vsak zainteresirani prebere v moji čebelarski spletni strani:
http://www.cebelarstvo-grom.com/marjan.debelak/

____________________________________________________________

Debelakov tekst s predlogi

za uvedbo globokega plodišča v AŽ Dvojčku pa si nujno preberite v tem dokumentu:

http://www.eikiryu.si/Razniteksti/malocelicni%20AZ.doc

S temi teksti so vrata do ne-kemične čebele odprta tudi AŽ čebelarjem, če seveda uspejo preseči bariero enega AŽpanja/družino in pa oviro v razumevanju nujnosti neprekinjenega plodišča za hitro gradnjo malih celic in seveda pomen malih celic v boju proti varoji. Kljub temu, da 90% naših čebelarjev uporablja AŽ panje, se bojim, da so predstavljeni predlogi zanje tako novi in nenavadni, da bo za kaj takega potreben daljši čas?

Lp vsem, j
_________________
Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.

Lin Hwai Min
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 25 Dec 2011 19:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jernej je napisal/a:
“S temi teksti so vrata do ne-kemične čebele odprta tudi AŽ čebelarjem, če seveda uspejo preseči bariero enega AŽpanja/družino in pa oviro v razumevanju nujnosti neprekinjenega plodišča za hitro gradnjo malih celic in seveda pomen malih celic v boju proti varoji. Kljub temu, da 90% naših čebelarjev uporablja AŽ panje, se bojim, da so predstavljeni predlogi zanje tako novi in nenavadni, da bo za kaj takega potreben daljši čas?”



Mnenje g. Debelaka:

Mislim, da gre pri tem neprekinjenem “globokem” (okoli 60 cm visokem) satju pri nas za poskus (preveritev), če bo to res odločilno in nujno za zadostno samoobrambo čebelje družine proti varoji. Torej ne za neko takojšnjo množično uporabo.

Predlagam, da ta poskus po možnosti opravi (idealno bi bilo, da hkrati obe moji varianti A in B) povezana skupina zainteresiranih čebelarjev (recimo sedaj zbranih v forumu Nova pot) – ker drugod in seveda v naših čebelarskih inštitutih očitno za kaj takega in še marsikaj drugega ni pravega posluha. Žal.

Vaši zanesenjaki (tisti med njimi, ki ne odbijajo apriori AŽ-panje) bodo z lahkoto sestavili AŽ-dvojček in opravili v njem nekaj sprememb – saj delajo tudi čisto nove konstrukcije nakladnih panjev!

Druga pesem pa bo, ko/če bo ta poskus popolnoma verodostojno dal pričakovane rezultate! Takrat bodo pa hitro “znali” to narediti tudi tisti, ki še danes čebelarijo z navadnimi AŽ-panji, na svoje načine pa tudi drugi!

Pa še to: vse sem storil, da je lahko vsak naš čebelar nevsiljivo seznanjen z možnostjo uporabe običajnih AŽ-panjev v taki in drugih neomejeno/velikih prostorninskih rabah! Kdor zatiska uči in ušesa pač tega ni dojel in mu bo “novo”.

Res se za velikoprostorninsko rabo običajnih AŽ-panjev malo čebelarjev odloča! To me čudi in je gotovo temu tehten vzrok. Ga bom še preučil, saj se mi o vzrokih svita!


____________________________________________________

Hvala g. Marjan za mnenja in spodbude in možnosti! Res je fenomen pri nas, da se nikakor ne doume kaj veliko-prostorni panji in temu primerne družine prinašajo tako čebelam kot čebelarju. Ne želim Vas "pikati", a mogoče je eden o vzrokov tudi slika običajnega AŽ v glavah? Že pred desetletji so veliki jugoslovanski čebelarji poznali prednost velikih panjev, vse je natančno opisano v knjigah, a se pri nas to le po kapljicah prijemlje. Čebelarili so tudi z AŽ-ji, zaradi prevozništva, pa so jih, zaradi dobrih paš, raztegnili tudi v 12 satne, in še so bili premajhni. No, to je bilo nekoč.

Je pa res hecno, da kjub temu, da vedno znova slišimo, da sposobni čebelarji z Grajšem ali trietažnim AŽ (s prevozi) naberejo tudi do 150 kg na panj, ostajamo v večini pri manjših variantah, tudi tam, kjer paše so.

Zdaj pa prihaja k nam Oscarjeva "avtomatska metoda", ki je skorajda idealen spoj vrhunskega naravnega panja in tudi profesionalnega panja. Ne gre se namreč le za veliko medu v večjih panjih, ampak tudi za močne družine v njih. O tem pa ste vi seveda pisali že pred davnimi leti ...

Na našem forumu pa so tudi občasni problemi razumeti, da je tudi 8-satni Warre lahko zelo velik panj, v Warre kot Rudijevi varianti, tako da bo res vse skupaj šlo, kot pravite, počasi. A sigurno.

Lep pozdrav, j
_________________
Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.

Lin Hwai Min
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 27 Dec 2011 08:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Našel sem nekaj fotk mojih bivših AŽ dvojčkov, za lažjo predstavo:


Vrtanje vmesnih prehodov je končano.






Plodišče AŽ Dvojčkov, opremljeno s trskami z eteričnim oljem sivke. Poskusi z oljem niso bili zadovoljivi, ker je manjkalo veliko drugih pogojev za uspeh proti varoji.

Zdajšnja vedenja o globokem plodišču in spoj tega z Dvojčkom pa lahko prinesejo povsem drugačne rezultate, le zainteresirani čebelarji Novih časov morajo imeti pogum, da opravijo poskuse z nekaj panji, kateri pa bi morali biti, po mojem mišljenju, ločeni od ostalih.

Lepe praznike še naprej, J
_________________
Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.

Lin Hwai Min
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Zlatko H



Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15
Prispevkov: 2633
Kraj: Parecag, 100mnm

PrispevekObjavljeno: 27 Dec 2011 14:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nekaj misli,

Glede na to, da imam v glavi, da se da praktično čebelariti na naraven način prav v vsaki kišti, res ne vidim ovir, da bi se z nujnimi spremembami, dalo to izvesti tudi v AŽ panju.
Morda se bo tudi kdo iz naših vrst (predvsem tudi bodočih) ojunačil in predalal kakšen AŽ panj. Sam sem svoje štiri poklonil prijatelju čebelarju, drugače bi to jaz z veseljem poskusil.

Ampak vse ob svojem času, ko nam uspe z nakladnimi panji, bomo prebili tudi zid nezaupanja in to naredili tudi z AŽ panjem.

lp vsem

Zlatko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 28 Dec 2011 10:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Lepe besede Zlatko; ko tole zgoraj malo premislimo je res: zakaj pa ne? Sam imam enega Dvojčka še na stojišču, je omarica za čebelarsko orodje in kramo, v kleti pa še dva ali tri, a so polni marmelade in letos malo manj medu Laughing . Žal sem vse pitalnike, 20 kom, podaril čebelarju, a morda, nekoč, en panj spet usposobim, kot si rekel, ko nam rata ...

Lp j
_________________
Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.

Lin Hwai Min
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 29 Dec 2011 10:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Novosti za leto 2012 na spletni strani M. Debelaka

G. Marjan mi je poslal dokument z bodočimi novostmi v njegovem čebelarjenju (bolj podrobno boste lahko brali na njegovi spletni strani v naslednjih dneh). Ker je stvar s stališča globokega plodišča v AŽ dvojčku in uporabe AŽ dvojčka/trojčka lahko zanimiva za bodoče AŽ čebelarje Nove poti, to objavljam:

Uporaba izolatorja za prekinjanje zaleganja sicer spada v drugo temo (in bi bila lahko zanimiva, recimo za Zlatka, da se razčisti, kje je bila njegova, po mojem mnenju, napaka pri prekinjanju zaleganja ... Torej, vse morebitno o izolatorju gre sem: http://novacebela.mojforum.si/novacebela-forum-6.html !).

G. Debelak je napisal:


NOVO 2012
-----------------------------------------------------
NOVA UPANJA NA STARI PODLAGI


Zame – (drži pa kot pribito, da ima vsak čebelar svoj »zame«) – sta čebelarska upanja v nastajajočem letu dva:

1. Da bi zgrabil varojinega bika za roge in in se z njim uspešno spoprijel. Vsaj do takrat, ko bodo čebele same ali kakšna višja sila obračunala z njim! Kar veliko prepričanih navdušencev, tudi pri nas, dela na tem. Jaz, rojen dvomljivec, pa se v prvi vrsti zanesem nase in na svoje metode tega boja. Moje nestrupeno orožje zoper varojo bo letos predvsem enomesečno zaleganje matice vsake družine v mojih enosatnih AŽ-izolatorjih, vloženih ob pravem času sredi gnezda med dva razstojišča, samo za polovitev varoj.

2. Da bom še uspešnejši pri ponovno nekoliko izpopolnjeni uporabi mojih, kmalu (saj leta bliskovito tečejo) 100 let starih AŽ-panjev. Seveda vse to v AŽ-maksijih (»trojčkih« ali »nebotičnikih«) brez katerih si ne predstavljam več mojega čebelarjenja. Saj vemo: »v življenju ni nič stalnega – stalne so samo spremembe«!

Vprašali boste, kje je pa želja po obilni medeni beri? Ta je zame postala drugotnega pomena. Po izkušnjah pa vem, da lahko dobim tudi v najslabših letinah od mojih par čebeljih družin več kot zadosti medu zase in za moje bližnje!




Ta slika nazorno prikazuje najnovejši načrt, kako nameravam letos čebelariti v mojih AŽ-maksijih (»trojčkih«).
(Jernej: G. Marjan, prosil bi za podrobnejšo razlago vseh naštetih prvin "utility" omarice. ??).



Spodnja slika pa prikazuje moj znani enosatni AŽ-izolator z zalego, v katero se je ulovila varoja, ker drugje v panju ni bilo več pokrivajoče čebelje zalege, kamor se varoja hiti razmnoževat.


_____________________________________________________
Lp j
_________________
Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.

Lin Hwai Min
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 29 Dec 2011 10:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zgornja stvar postaja zanimiva zaradi velikosti panja, ki se približuje Oscarjevim LR mega-"nebotičnikom" (razlike seveda obstajajo, govorim o volumnu), ter zaradi moje že stare odločitve za uporabo širokih mediščnih satov v mojih novih panjih, s čimer pa ima g. Marjan že dolgoletne izkušnje.

Tudi volumen AŽ10 panja je, če ne odstranimo zadnjih vratc, okoli 96 dm3, kar pa ni več tako daleč od Warre/Rudijevega minimuma, ki varira od 63 do morda 90 dm3, odvisno od višine medene naklade nad plodiščem in višine plodišča. Spodnji AŽ panj ima potemtakem dovolj volumna tako za plodišče kot za nedotakljivo medeno zalogo SKUPAJ, vse kar gre gor, pa je "čebelarjevo". ??

Seveda pa bo večina AŽ čebelarjev trdila, da v takem primeru čebele ne bodo gor prinesle nič, kar pa demantira Debelakova dolgoletna praksa. Pravi namreč:

Citiram:
Seveda vse to v AŽ-maksijih (»trojčkih« ali »nebotičnikih«) brez katerih si ne predstavljam več mojega čebelarjenja.



Think deep, j
_________________
Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.

Lin Hwai Min
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Marko



Pridružen/-a: 03.06. 2011, 13:00
Prispevkov: 4813
Kraj: Logatec, čebele na 470 do 570 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 30 Dec 2011 09:28    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

JernejM je napisal/a:
ter zaradi moje že stare odločitve za uporabo širokih mediščnih satov v mojih novih panjih, s čimer pa ima g. Marjan že dolgoletne izkušnje.

Jernej, kaj pomeni izraz 'široki mediščni sati' ?

Pozdrav.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 30 Dec 2011 13:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To je uspešna zgodovina slovenskega čebelarstva; spomni se samo Kirarja. Široki pomeni do 44 mm, mediščni pa čebelarjevi sati z medom.

Lp j
_________________
Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.

Lin Hwai Min
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 30 Dec 2011 13:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jernej je napisal/a:
G. Marjan, prosil bi za podrobnejšo razlago vseh naštetih prvin "utility" omarice.


Odgovor:

Možnosti uporabe tega dodatnega panjskega prostora k AŽ-dvojčku je neznansko veliko in presega možnosti tukajšnjega naštevanja, kaj šele podrobnejših razlag! Niti sam zagotovo še nisem uvidel vseh možnih uporab, poleg tistih, ki sem jih že naštel.
Poudaril bi pa rad najpoglavitnejše vsebine tega panjskega dodatka:

- Zelo koristen prostor za zimsko shrambo nazadnje iztočenega satja iz obeh medišč v varstvu čebel. (Da z voskovnimi molji opravijo čebele same in imam manj satja v posebni shrambi).

- Po potrebi idealen prostor za prenos in predelavo strjene manine bere. (Satom z mano spraskam pokrovce, jih oprham z vodo ter vstavim v ti dve etaži pod gnezdom, kjer čebele ne trpijo medu, pa še osvetlim jih lahko v čebelnjaku, če ne zastrem zamreženi okenci, kar jih spodbuja k prenosu. Ob prenosu in predelavi takega medu lahko med iz mediščnih satov iztočim).

- Zelo koristen prostor za praznenje in hkrati stimulativno krmljenje čebel z medom iz satov, ki jih odvzamem kaki družini, pa ni čas za točenje medu (jaz točim samo enkrat, kot bero iz cele pašne sezone!).

- V izjemnem primeru zelo močne čebelje družine pomeni ta dodatna tretjina panjske prostornine možnost širjenja gnezda navzdol. Vsekakor pa pomeni ta prostor umik in razredčitev gneče čebel v kritičnem rojnem času – je eno od mojih pomagal, ker jaz ne želim svojih rojev na drevesih in ko me ni pri čebelah.

- Včasih sem ta panjski prostor uporabil tudi za razne oblike dvomatičnega čebelarjenja. Sem se pa tej obliki čebelarjenja odrekel, ker imam proti rojivosti druga pomagala in po potrebi družino za glavno pašo raje ob pravem času ojačam z dodano zalego iz pomožne družine.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 30 Dec 2011 13:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Danes je bil pri meni kolega, ki občasno "kanalizira" čebelje energijske in duhovne zadeve, enkrat letno, pa je prebral vaše zapise o AŽ Dvojčku kot panju za Novo pot, ter imel pomislek:

"1. Če je nad satjem letvica 1 cm, pa potem 7 mm prostora, pa 4-5 cm lesa, pa potem prazen prostor, recimo 1 cm, pa železna palica 1 cm pa recimo 1 cm spodnja letvica mediščnega sata, je to od 6 do 10 cm razmaka. Kako čebele to premagujejo v smislu polnjenja "čebelarjevih" medišč?

2. Spoznali smo, da čebelja družina v naravi najbolje funkcionira v dolgem plodišču brez vmesnih prekinitev, če ji pustimo celoten spekter različnih širin celic itd itd ... Na energijskem področju pa je povsem enako (nekaj o tem bom podrobil v Zlatkovi 6-kotni temi): vprašanje je, kako tak panj deluje kot celota tudi na energijskem področju, ki je še pomembnejše od fizičnega? Kako družina zares sprejema zgornje, precej ločeno medišče, kot svoje, tako fizično kot energijsko? Stvar je treba preveriti v praksi, a tega, z globokim naravnim plodiščem, ni storil še nihče."

Vaš komentar g.Marjan?

Lep dan, j
_________________
Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.

Lin Hwai Min
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 30 Dec 2011 16:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Odgovor g. Marjana na zgornje pomisleke:


KOMENTAR:

S temi razdaljami med CELICAMI na satih med posameznimi panjskimi etažami smo vsi čebelarji obremenjeni in zastrašeni zaradi obstoječih praks in teorij.

Ko sem s prijateljem Igorjem o tem razpravljal pri ustvarjanju najinih zamisli o velikoprostorninski rabi AŽ-panjev, so bili prisotni vsi ti strahovi. Ni bilo druge pomoči, kot večletni lastni poskusi s temi »razdaljami«. O rezultatih sem veliko pisal. Samo na kratko povzamem:

• Po več kot 35-letni preizkuševalni dobi na na več kot desetih velikih družinah se je potrdilo, da čebelja družina, ko doseže primerno moč (gostoto čebel na razpoložljivem satju), brez problemov prehaja in vključi v svoje povečano gnezdo dodatno razpoložljivo satje. Ne le za nanos medu, temveč po njihovi potrebi tudi za širitev zalege. Najraje seveda v toplejše gornje dodatne panjske prostore!

• Moja razlaga, zakaj tako, je naslednja: Za čebele je gibanje v območju strnjenega (s primerno gostoto čebel) gnezda (panja) po povoskanih in propoliziranih površinah enaka ali podobna ali po naši predstavi celo lažja, kot samo po robovih(!) celic satja, dokler celice niso pokrite. Da pa čebele vse notranje površine panja hitro povoskajo (s prizidki) in prepleskajo s propolisom ni nobena skrivnost!

Lp Marjan

________________________________________________________

Hvala. Praksa torej pove svoje. Nadaljnje vprašanje naravno sledi: kako dosežete "primerno moč" v AŽ2ali3 ? Ali je mogoče imeti optimalno močne družine brez dodajanja zalege ali družinic od zunaj, brez menjanja matic? Pri 10h takih panjih je res treba skrbeti za optimalno moč, za kar pa so na voljo predvsem samo industrijski prijemi. ??

Mi bomo Oscarjevo/Rudijevo metodo preskušali brez teh "dodatkov", zato je jasno, da bo vsako leto optimalnih družin povprečno manj, kot jih ima industrijski čebelar (iz tega vzroka vedno priporočam imeti nekaj več družin, da šibkejše lahko čakajo na "trgatev" naslednje leto). Za nas je hud problem stikati po panju, iskati matico ali pa dodajati in odvzemati zalego, iz mnogih že opisanih razlogov, ki so aksiomi Nove poti (bom pa o tem pisal še v "duhovni čebelji temi".

To malo za pojasnitev naših meril Nove poti; če bi pustil, da se same "optimizirajo", bi jih bilo od 10družin povprečno optimalnih le kakšne 3 ali 4?

Hvala za pojasnila, lp j
_________________
Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.

Lin Hwai Min
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 31 Dec 2011 09:24    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jernej je napisal/a:
Nadaljnje vprašanje naravno sledi: kako dosežete "primerno moč" v AŽ2ali3 ? Ali je mogoče imeti optimalno močne družine brez dodajanja zalege ali družinic od zunaj, brez menjanja matic? Pri 10h takih panjih je res treba skrbeti za optimalno moč, za kar pa so na voljo predvsem samo industrijski prijemi. ??


ODGOVOR:
Predlagam, da se ne oddaljimo od osnovne teme in v zvezi z optimalno močjo družine najprej poskušamo razčistiti vprašanje, če je mogoče v AŽ-trojčku, ki sem ga pravkar predstavil, čebelariti s podobnimi rezultati, kot si jih obetate s tako imenovano Oscarjevo/Rudijevo metodo, ki naj privede – če prav razumem - z naravno grajenim “globokim” satjem do odstranitve vsakega čebelarjevega dela v zvezi z varojo.

Ugotovili (videli) ste, da je panjski prostor v AŽ maksi-panju za gradnjo “globokega” satja in razvoj družine podoben. Na razpolago je podobno velik (ali pa majhen) mediščni prostor. Spodnji (utility) panjski prostor je po mojem predlogu samo za alternativne rabe v AŽ ali v nakladnem sistemu (tam zelo nerodno) – torej podobno!

Tudi v AŽ-panjih lahko čebelar prepusti čebele naravnim prilikam in nadlogam in ima v čebelnjaku skupino optimalno močnih družin in skupino slabičev ter propadlih družin, pa naj se same rešujejo, če se morejo! Seveda pa jih bo res moral več ali manj prepustiti samim sebi, če bo čebelaril z nepremičnim “globokim” satjem! To bo pač davek za dobiček, ker se čebelarju ne bo treba ukvarjati z reševanjem družin pred varojo!


Po 35-letnem čebelarjenju z zalegalnim gnezdom v dveh AŽ etažah nisem doživel, da družina z normalno delujočo matico ne bi bila sposobna pred nastopom možnih glavnih paš koncem maja doseči razvojni optimum s polno zasedbo in obilno zalego v obeh etažah 9-satnega AŽ-panja (pri meni na Bledu na n.v. okoli 550 m). Tedaj tem družinam omogočam širjenje gnezda (medišča) najprej še v en panjski oddelek (v zaklado ali v prvo -“mediščno”- etažo AŽ maksija), ob posebno dobri kondiciji družine in dobrih pašnih pogojih pa še v drugo “mediščno” etažo. Torej v celotni prostor AŽ-dvojčka ali AŽ-ja z zaklado (kar pa sedaj prakticiram samo pri družini v AŽ-ju, ki ga imam na tehtnici – sicer pa sedaj čebelarim v glavnem v AŽ-trojčkih).

_________________________________________

Hvala lepa za pojasnila! Lp j
_________________
Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.

Lin Hwai Min
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Zlatko H



Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15
Prispevkov: 2633
Kraj: Parecag, 100mnm

PrispevekObjavljeno: 31 Dec 2011 17:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jernej,
imam sicer težave z mojo miselno razvrstitvijo, kaj kam paše v tem AŽ I sistemu, ampak prepričan sem da vsebine g. Marjana odlično razumejo vsi, ki čebelarijo z AŽ panji.
Ampak, nekako se mi dozdeva, da bomo lahko za razširitev naših čebelarskih obzorij, lahko s pridom uporabljali izkušnje g. Marjana, ne glede na to, da ne čebelarimo z AŽ panji.
Prosim, če se v mojem imenu, pa sem prepričan, da tudi v imenu ostalih forumašev zahvališ g. Marjanu za trud pri predstavitvi svojih bogatih izkušenj tudi tu pri nas.

Zlatko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 01 Jan 2012 09:57    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala, bom prenesel, oziroma bo tole sam prebral. Res je kar praviš, in zato je ta tema na našem forumu: marsikaj se lahko doučimo, četudi kdo ne pozna ali mara AŽ. Bistvo je, da smo presegli omejenost enega samega AŽ, našli Dvojčka in pa človeka, ki ima prakso z veliko-prostornimi panji, sam pa razume glavne postavke naše poti in iskanj. Na tak način se lahko najde skupna rdeča nit, kar pa nas razdvaja pa ostaja v čebelnjakih posameznih čebelarjev.

Dvomim pa malo, da bi AŽ čebelarji lahko kar tako z lahkoto razumeli tole snov, drugače bi jo že, ker je g. Debelak te stvari objavljal že desetletja, mi pa temu sedaj dodajamo še nekaj "novosti", ki so skregane z industrijsko metodiko, so pa direkten pravi korak k rešitvi. Kajti moj kolega Branko je prišel in povedal: Ne moreš zgrešiti, če delaš tako, kot dela Narava (več o tem ko bo kaj več časa).

Lp j
_________________
Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.

Lin Hwai Min
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 01 Jan 2012 19:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jernej je napisal/a:
"Hvala, bom prenesel, oziroma bo tole sam prebral. Res je kar praviš, in zato je ta tema na našem forumu: marsikaj se lahko doučimo, četudi kdo ne pozna ali mara AŽ."


G. Debelak odgovarja:

Pišem Vam:
Res kar pogosto prebiram pogovore na vašem forumu. Saj so zelo zanimivi in iskrivi. Tako sem prebral tudi pozitivno oceno mojih par prispevkov na temo AŽ-maksi “dvojček” ali “trojček”. Hvala! Najbolj mi je všeč kulturni nivo podajanja in razpravljanja. Vsa čast urednikom tega foruma, da bdijo nad tem, da se diskusija ne izrodi. Le tako naprej!

Če bo koga zanimalo še kaj, kar čebelarskega vem in imam preizkušeno, sem Vam na razpolago. Vidite pa moje čebelarjenje sedaj najlažje - vsaj v povzetkih - v vsebinah moje stalno rastoče čebelarske spletne strani v rubriki NAJNOVEJŠE:

http://www.cebelarstvo-grom.com/marjan.debelak/

Pozdrav Tebi in vsem dobromislečim, ki ste tu zbrani!
Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 16 Jan 2012 18:07    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Debelakova varianta uporabe širokih satov v AŽ

G. Marjan mi je poslal tale tekst, če nas zanima za objavo. Ker seveda nas, kajti občasno kdo vpraša to vprašanje, je znanje tukaj, za vas:

Takole pravi:

Živjo Inei!
V tekstih foruma NOVE POTI V ČEBELARSTVU sem zapoznelo zasledil gornja vprašanja in odgovore na temo »brez matične rešetke«.
Ker nekatere udeležence NOVE POTI očitno zanima to vprašanje, ponujam na to temo še moj odgovor, ki se sicer nanaša na naš večinski AŽ panjski sistem, ki pa tudi lahko hodi po NOVIH POTEH, kot smo skupno ugotovili.
Prilagam povzetek, ki je ali pa bo v kratkem objavljen tudi v moji čebelarski spletni strani.
Uspešno na POTI! Marjan


Vprašanja (in Jernejevi odgovori) so bila:

Citiram:
BREZ MATIČNE REŠETKE v panju – iz tekstov v forumu NOVE POTI

…a ima kdo pozitivne izkušnje z ločevanjem plodišča od medišča brez matične rešetke in kakšno metodo uporabljate?

rabim ideje za prihodnjo sezono.

lp andrej
-----------------------------------------------------------------
Prispevek, objavljeno: 04 Jul 2011 18:27 Naslov sporočila: Odgovori s citatom:

ODG: Naravna matična rešetka je le ena: dovolj debel medeni venec. Glede na dandanašnje paše in moči družin, je torej najbolje, da imaš ožje panje, recimo kot Warre.
Če delaš brez matične, jih pač pusti na miru in zgoraj vzemi, ko je fraj. Seveda je v LR to težko, lažje je v ožjih panjih z manj sati in z nižjimi nakladami. V LR pač delaj kot se dela v LR. Če bi imel zelo močno družino in dobre paše, tega problema ne bi bilo. Zato Brnda predlaga celo 5 satne "dimnike" za današnje čase in področja s slabšimi pašami. Lp j
------------------------------------------------
Prispevek, objavljeno: 24 Okt 2011 10:05 Naslov sporočila: Odgovori s citatom
Boštjan je napisal/a
:
Pomagajte mi malo..obstaja nek slovenski panj izpeljan iz AŽ (predvidevam), ki pa naj nebi potreboval matične rešetke, ker ima zgoraj večji razmak med sati in tako naj bi čebele delale širše celice in matica potem ne zalega gor... ima kdo več informacij glede tega? po glavi mi hodi kirar in grajš...?


ODG: Zadnjič je bila na novomeškem Vašem kanalu čebelarska oddaja, ki omenja Kirarja: v medišču ima "raztegnjene sate" in zato matica tam ne zalega, ker so celice pregloboke. Tudi več medu gre v tak prostor. In sam bom enako naredil v "i" panju.

Od AŽ je tu še Kozinčeva varianta brez MR, katera pa je le izpeljava originalnega Grajša (ta ima MR). Panj mora biti 11 saten, da pride zadaj počez AŽ sat, pri 10 satnem pa moraš krajšati okvir in ne delaj tega, to sem delal jaz.

Lp j


AKTUALNO: MOJI ŠIROKI (MEDIŠČNI) AŽ-SATI




Kakšen je moj široki AŽ-satnik?
Povzetek iz članka v SČ leta 1997

•Sestavil in preizkusil sem široki satnik za uporabo v AŽ-panjih, kjer so fiksna razstojišča za satnike in doslej kaj podobnega (kolikor mi je znano) še ni bilo uvedeno v AŽ čebelarjenje.

•Take sate s podaljšanimi celicami matica ne zaleže in čebele v njih skladiščijo samo med.

•Ti široki satniki so iste zunanje mere, kot običajni. Letvice so široke okoli 43 cm – lahko pa kak milimeter ožje, da gre satnik še bolj gladko v običajno štirisatno točilo.

•Obe krajši letvici satnika, ki gresta med razstojišča na mestu razstojiščnih zob zožimo na širino običajnih satnikov (25 mm) – ker imajo panji različnih izdelovalcev pritrjena razstojišča na nekoliko različnih višinah, je ta izrez raje večji, kot manjši (glej fotografijo).

•Tudi pri širokem satu naj imata obe daljši letvici na zunanji, vzdolžni strani, - podobno kot pri običajnem satniku - za boljšo uporabnost poglobljen (dvojni jarek.

•Satnik za sate ne rabi žičenja. Je vzdolžno razdeljen v tri prekate z ožjima (25 mm) širokima, ozkima letvicama, ki jih na tesno, na konceh nekoliko obrušeno, (brez zabijanja ali leplenja) vstavimo v zažagani žleb (glej fotografijo).

•Široka AŽ-satnika se v panj med razstojišča vedno vstavljata v paru in pri tem zasedata prostor treh običajnih AŽ-satnikov, oz, njihovih razstojišč (glej načrt in fotografijo).

•V AŽ-devetsatarju lahko vstavim šest takih satov za popolno izrabo medišča. V AŽ-desetsatarju pa ostane prostora za en običajni sat, ki ga v tem primeru dam na kraj, kot krovnega, kjer čebele nerade goje zalego, četudi v panju ni matične rešetke.

Kako pridem do podaljšanih celic v širokem AŽ-satniku?

•Najprej v vse tri prekate tega satnika na tesno vstavim točne izrezke iz lepih delov starega satja.

•Tako pripravljene široke satnike vstavim v času pričakovane glavne paše v medišče dobro razvite čebelje družine v običajnem AŽ-panju (medišče prekrito z matično rešetko, da preprečim matici zaleganje v še nepodaljšanih celicah.

•Za takojšnjo obilno zasedbo medišča s čebelami, vanj v sredino vstavim sat ali celo tri sate pokrite zalege s čebelami (brez matice!) iz plodišča v katerem imam v tem času vedno tridelni gradilni sat za trotovino, ki ga po pokritju izrezujem.

•Čebele ob obilnem medenju hitro polnijo z medičino celice vstavljenega satja v širokih satnikih in ga pričnejo podaljševati in na koncu pokriti z voščenimi pokrovci.

•Ko čebele v teh satih v celoti podaljšajo celice z nanešenim medom, jih iztočim in nato uporabim kot mediščne sate v raznih AŽ panjskih kombinacijah, kjer ne uporabljam matične rešetke.

•Čebelarjenje v panju brez matične rešetke ima precej ugodnosti, zato mi ti široki sati imenitno in trajno služijo, ko so enkrat narejeni (saj se zaradi nezaleganja ne »starajo«!). Tudi mediščni prostor je pri uporabi takih satov bolje izkoriščen (več prostora za med – v 9-satnem AŽ-panju več za en običajen sat).
__________________________________________________________
__________________________________________________________
Hvala g. Marjan! Sam sicer že poznam vaš pristop in ga bom morda tudi uporabil, prepričan pa sem, da bodo tudi drugi hvaležni za informacije!

Lp j
_________________
Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.

Lin Hwai Min
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 18 Jan 2012 20:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

G. Marjan Debelak je napisal/a:


AŽ-čebelarjenje v zimsko-pomladnem času

Pozdravljeni!

Nekoliko izrabljam gostoljubje v forumu NOVA POT in ponujam še en kratek prispevek o naravi blizu ali vsaj težnji k optimalnemu načinu čebelarjenja v našem okolju. V tem prispevku prikazujem moj poseben način AŽ-čebelarjenja v zimsko-pomladnem času, ki ga lahko vzamete za paralelo k vašim aktualnim problemom toplotne in "parne" ali "hlapne" izolacije v vaših, vsekakor za imenitne poskuse čebelarjenja prirejenih prostostoječih nakladnih panjih.
Lp! Marjan


Ko sestavljam ta prispevek o mojem čebelarjenju smo že sredi zime, ki ni več taka, kot je bila nekoč. Sneg je le visoko v hribih in čez dan so temperature večinoma nad lediščem. Ponekod po Sloveniji so čebele že prinesle kakšen košek obnožine…Ne glede na vremensko stanje pa vsako leto vem, da normalne družine prično gojiti zalego že sedaj, okoli 15. januarja. Koncem februarja, namreč, ob trebilnem izletu, ne da bi odpiral panje, že lahko vidim pred žrelom mladice z nežnimi telesci kako se vesele prvega izleta. Zato je za naju, s prijateljem Igorjem, ta dan čebelarski praznik. Pri meni, ko sonce pozimi zaide za hrib že kmalu po poldnevu, je za čebele tudi letos še trda zima. Kako jo preživljajo (vsaj tiste brez preveč varoj) sem narisal v risbo.

Moje sedanje “normalne” družine, kot sem že pisal, so vse v AŽ-trojčkih. Gnezdo je celo leto v dveh etažah srednjega panja, kjer je tudi odprto žrelo (za poskuse naravnega protivaroznega čebelarjenja je lahko v tem panju organizirano tudi prosto grajeno – "globoko” satje v celi prostornini srednjega panja). Zgornji panjski prostor – medišče - “trojčka” sem že ob točenju medu izpraznil. Iztočene (moje široke) sate sem vstavil v spodnji panjski prostor “trojčka” - za katerega še iščem najprimernejše ime: morda servis ali utility, lahko pa tudi skladišče, klet, shramba, krmilnica, odlagalnica itd. Vsaka taka “normalna” družina je lani pri meni nanosila dovolj medu v mediščnih satih (“za čebelarja”) in dovolj medu v velikih vencih nad zalego v satih gnezda (srednji panj). Za boljše in sigurnejše prezimovanje na njihovem celoletnem medu, ki lahko tudi rad trdi, dam posamezni normalni družini po točenju poln 5-litrski pitalnik sladkorne raztopine 1:1 s primešanim česnovim ekstraktom za boljšo prebavo, ker se čebele pri meni po zimi ne morejo otrebiti, če ni res toplega vremena.



Moj čebelnjak, čeprav star, tako kot panji že okoli 80 let, je za čebele in zame in ne le zame pravi balzam! Pri prezimovanju so v njem čebelje družine 100% toplotno in hlapeprevodno (ne hermetično!) izolirane. Za to poskrbim z blazino iz penaste gume, snetimi panjskimi vratci in preko cele skladovnice ogrnjenimi starimi posteljnimi pregrinjali, ki “dihajo” in tako hkrati s toplotno zaščito omogočajo tudi počasen izhod (brez prepiha) odvečne vlage iz panja v čebelnjak in na prosto. Ker imajo AŽ-panji konstrukcijsko sprednjo steno dvojno z vmesno izolacijo, in se ob straneh medsebojno tesno stikajo, je izolacija in s tem ugodnost za čebele popolna! Absolutno neprimerljivo ugodnejša od tiste v panjih na prostem. Moje čebelje družine so v čebelnjakovi skladovnici panjev če le mogoče v parih, da v zimsko-pomladnem času primaknejo in medsebojno grejejo njuni zimski gruči v katerih jedru se poraja prva zalega. Pri tako visokem, dvoetažnem gnezdu z velikim vencem medu “nad glavo”, jim je to mogoče, ne da bi zgubili stik z medom ob ponovnem nastopu hudega mraza, ker ne zapuščajo zalege. To mi zagotavlja že več kot 30 letna praksa. O nekaterih ostalih koristi naših čebelnjakov v zimsko-pomladnem času pa dovolj zgovorno pripoveduje gornja risba (napušč, naletna deska, izolacija pod panji…).


_________________
Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.

Lin Hwai Min
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 18 Jan 2012 21:05    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moj način učenja vsebuje tudi absorbiranje izkušenj starih mačkov, še najraje tistih, ki so videli čebelarstvo še pred prihodom varoje. Oni imajo (včasih tudi le v podzavesti) shranjeno določeno znanje ali slike, ki, če znamo vprašati ali gledati med vrsticami, potrjujejo mnogo aksiomov naše Nove/stare poti. Zato so takšni prispevki vsekakor dobrodošli, za tiste, ki že znajo videti. Meni je recimo, poleg Franka in čebel in kakšnega naravnega čebelarja kot je Rudi, še največ odprl oči in potrjeval ali zavračal moja videnja, prav čebelarski profesionalec starega kova, brez katerega bi bile moje oči zaprte še bolj, kot še so. Tudi z g. Marjanom sva imela že kilometre debat, a potrebovala sva čas, da so se stvari obojestransko absorbirale.

Odprimo oči!

Lp vsem, j
_________________
Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.

Lin Hwai Min
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Zlatko H



Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15
Prispevkov: 2633
Kraj: Parecag, 100mnm

PrispevekObjavljeno: 18 Jan 2012 23:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Joj g. Marjan,
Berem in berem in se ne morem načuditi, koliko znanja in izkušenj veje iz vas. Če bi se v Sloveniji čebelarji bolj držali vašega načina čebelarjenja, bi bilo tudi čebelam veliko veliko bolje.

Žal nimam skoraj nobenih izkušenj z AŽ panji, zato so vaše navedbe, ko jih preberem zame, kar težko predstavljive, saj ob prebiranju nimam Až panja v podzavesti, tako da si to težko predstavljam.

Ampak prepričan sem, da bodo AŽ čebelarji, ki jih zanima Nova poti, našli ogromno uporabnih informcij pri vas, zato se vam za vaš trud iskreno zahvaljujem, prepričan pa sem, da bom znal tudi sam, iz vašega načina čebelarjenja, potegniti kakšen nasvet za moj način čebelarjenja.

Imam pa eno vprašanje za vas g. Marjan. Upam, da se prebral prav, ampak prebral sem , da ste izdelali nekakšno mrežo za lovljenje rojev. Kaj nam lahko opišete ta vaš sistem, ali pa nam napišete pot, kjer imate to že obdelano. Sam pred mojim stojiščem nimam primernih dreves, kjer bi polovil roje, zato se mi jih veliko izgubi, kar pa je zame neprecenljiva škoda.
Zagotovo imate tudi kaj izkušenj s postavljanjem kišt kot vabe za roje itd.

Bo Jernej ocenil ali pustimo odgovor v tej temi ali ga prestavimo drugam, vprašanje sem postavil tu, ker verjetno ne berete ostalih naših tem.

Lep pozdrav iz Primorske.

Zlatko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 19 Jan 2012 08:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To je prava tema tudi za vprašanja g. Marjanu.

Najbrž si imel v mislih lesico za zadrževanje rojenja.
Poleg tega ima Marjan še lovilni panj, vidiš ga na zgornji fotki nad lesenim kipom, v katerega lovi veliiiko rojev. Ki jih potem razda. No, bo že povedal.

Lp j
_________________
Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.

Lin Hwai Min
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 22 Jan 2012 12:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

g. Marjan je napisal/a:


O ROJIH

Gospod Zlatko in vsi, ki ustvarjate in berete ta zanimivi forum, lep pozdrav!

Veseli me prijazen odziv na moje prispevke. Če kdo kaj vpraša mi je toliko lažje še o čem spregovoriti. Hvala za novo vprašanje, ki se glasi:
Citiram:
Imam pa eno vprašanje za vas g. Marjan. Upam, da se prebral prav, ampak prebral sem , da ste izdelali nekakšno mrežo za lovljenje rojev. Kaj nam lahko opišete ta vaš sistem, ali pa nam napišete pot, kjer imate to že obdelano. Sam pred mojim stojiščem nimam primernih dreves, kjer bi polovil roje, zato se mi jih veliko izgubi, kar pa je zame neprecenljiva škoda.

Zagotovo imate tudi kaj izkušenj s postavljanjem kišt kot vabe za roje itd.
Bo Jernej ocenil ali pustimo odgovor v tej temi ali ga prestavimo drugam, vprašanje sem postavil tu, ker verjetno ne berete ostalih naših tem.
Lep pozdrav iz Primorske.
Zlatko


Moj odgovor je sledeč:
Mislil sem odgovoriti na to vprašanje obširneje, ker zadeva enega od osnovnih problemov, s katerimi se srečujemo pri čebelarjenju. Pa sem hitro (u)videl, da opisi rojenja po obilnosti presegajo želeni obseg odzivov na forumu. Svetujem Vam, da pobrskate o rojnih zadevah najprej v moji čebelarski spletni strani, in nato v moji literaturi, ki jo tam navajam:
www.cebelarstvo-grom.com/marjan.debelak

V moji praksi nisem nikoli lovil z vršami roj pred žrelom panja, kot so to delali kranjičarji in sem še do nedavnega imel za spomin tako vršo doma. Tudi se nisem nikdar usmeril v poskuse, kako privabiti roj iz mojih družin, da se vsede na točno določeno mesto. Pripominjam, da je treba vedeti, da si roji vedno poiščejo novo domovanje proč od domačega gnezda. Zato po mojih izkušnjah ne pride v poštev lovljenje domačih rojev v nastavljene bližnje lovilne panje. Sicer že dolgo vrsto let nisem imel nobenega roja, niti poskusa rojenja iz mojih dosedanjih 10 –15 družin, razen seveda od kranjiča, ker imam kar učinkovite metode proti rojivosti in izrojitvi. Da mi družina ne izroji matici po potrebi preprečim izhod iz panja (z mojo napravo “lesico”). Tega pa mi zadnja leta večinoma ni treba več uporabljati, zaradi mojih ukrepov proti rojivosti.

To oviranje prostega življenja čebel pa ni predmet Vašega vprašanja niti predmet splošnih usmeritev Nove poti, kot sem seznanjen. Pred kratkim sem dobil v vednost od mojega ljubeznivega kolega reklamo za nek tak preparat, kar pa močno dvomim, da res deluje. Lahko pa ga Vi preizkusite.
http://www.ebay.com/itm/Honey-Bee-Swarm-Lure-Bait-Trap-Hive-Beekeeping-Free-Bees-FREE-SHIPPING-/220924251694?_trksid=e17002.m1374&_trkparms=algo%3DPI.WATCH%26its%3DC%26itu%3DUCC%26otn%3D6%26ps%3D63%26clkid%3D5682567728630899265

Zato za sedaj le malo več samo o mojem lovljenju tujih rojev.

Ker svojih rojev že mnogo let skoraj nimam, “lovim” največ za zabavo samo tuje pobegle, oziroma “priletele” roje v panje, ki jih več ne uporabljam. Ulovljene roje redko uporabim zase, večinoma jih po sezoni razdam. Z njimi imam veliko izkušenj in sem te že obilno opisoval. Vsako leto so mi taki roji v neizmerno veselje, celo mojemu sosedu, ki ni čebelar in nekak napet “lovski” dogodek, ko najprej že nekaj dni videvam pred žrelom nastavljenega panja vedno več oglednic in je čez kakšen dan morda (žal ne vsakič!) pričakovati prilet in vselitev roja. Če roj s temi oglednicami ni pravočasno ugrebel lastnik ali so si izbrale privlačnejši dom, ta ob lepem vremenu v resnici privrši. Točno vem, kdaj so na poti, ker malo prej oglednice nenadoma odlete, očitno roju nasproti, in ga privedejo kot vodnice v izbrani panj. Veselje s temi roji nekoliko kvarijo opozorila, da morda lahko prinašajo tudi kakšno bolezen (hudo gnilobo?). Zato sem z njimi previden. Predno jih uporabim doma ali oddam, jim natančno pregledam zalego. Ampak doslej nisem opazil pri njih nič škodljivega. Saj pravijo, da so zametki HG prisotni vsepovsod okrog čebel in je izbruh bolezni odvisen od kdo ve česa?!

Opazil sem, da se mi roji vseljujejo predvsem radi v moje stare zaklade na stranski steni čebelnjaka in pod napuščem gospodarskega poslopja, ne pa v prazen panj, če je v skladovnici med že naseljenimi družinami v čebelnjaku. Se pa vseljujejo v tam postavljene panje tudi, če so drug pri drugem in že naseljeni s prispelimi roji! Ne vem če pomaga, vendar v “lovilne” panje vstavim poleg praznih satnikov z nastavki tudi kak star sat ob strani, Notranjost podrgnem z listi melise. Skozi žrelo pa z noževo konico pomažem večkrat malo medu. To je vse kar počnem pri tem lovu.

Nekaj slik:

Prispeli roj.


Blejski grad v ozadju.


Priletelec.


Moj "samo"-ogrebalnik rojev za snemanje rojev z visokih, težko dostopnih vej ali okoli drevesnega debla. Bistvo je v košari ali vedru v katerega obesimo satič/satnik z odkrito trotovsko zalego, ki jo je v rojnem času dovolj. S pomočjo aluminijastega cevnega droga, ki ga je možno po potrebi zelo podaljšati, to vedro z zaleženim satom prislonimo k rojni gruči. Čebele se ne morejo upreti nagonu za varovanje in nego zalege in ustvarijo novo rojno gručo okoli sata nad sredino vedra - pa ga imamo!


Še en prileteli roj.

Lep pozdrav, Marjan.
_________________
Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.

Lin Hwai Min
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 23 Jan 2012 09:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

g.Marjan je napisal/a:


O TREH LETIH

Jernej je napisal/a:
…”Zato vsekakor vsakomur, ki še ni uspel preživeti vsaj tri družine tri leta zapored brez kislin in strupov, priporočam, da dobro in natančno preučuje in študira, kaj so počeli tisti, ki so to že uspeli, z različnimi metodami. Zakaj bi izumljali toplo vodo?”



Zelo soglašam z Jernejem, predvsem z zadnjo polovico gornjega teksta. Imam pa majhno pripombo na - od mene - podčrtane besede: “Zato vsekakor vsakomur, ki še ni uspel preživeti vsaj tri družine tri leta zapored brez kislin in strupov…”.

Namreč:
Meni se je pri nekaterih poskusih, ki koreniteje posegajo v čebelje navade res pripetilo, da so čebele prav čez tri leta spremenile “mišljenje” oz. iznašle svoj način reakcije na neko mojo, za čebele neobičajno “iznajdbo”, ki sem jim jo vsilil. Za primer dva moja protirojna poskusa:
Roji so se pri vseh družinah z “lesico” (naprava z matično rešetko) pred žrelom tri leta lepo vračali pri vseh številnih poskusnih družinah, k matici nazaj v panj (tudi po večkratnih poskusih rojenja, dokler ni bil izležen zadnji rojni matičnik). Po treh letih(!) pa se drugi ali tretji brezmatični roj ni več vrnil, temveč je za stalno (do izumrtja zadnje čebele)“obsedel” na mestu, kjer se je vsedel na vejo. Tam je pričel graditi trotovski sat in čebele-trotavke so ga zalegle.


"Obsedeli" brezmatični roj sva z Igorjem iz firbca pustila na veji do izumrtja zadnje čebele. Kot je tudi videti na sliki, je po tretjem letu "uspešnih" protirojnih poskusov tak roj "obsedel" na veji in zgradil trotovski satič in so ga čebele-trotavke zalegle. Celo zasilni trotji matičnik so iz te zalege potegnile. To "obsedenje" se je pričelo ponavljati tudi pri drugih družinah s tem poskusom. Poskus je propadel, a je poučen! Tudi takih rojev še nikjer nisem videl niti bil o njih seznanjen. Med drugim pozor na tri leta!

Pri mojem poskusu, da bi ugotovil, če bi dvomatična družina (z enim skupnim panjskim žrelom) ne rojila, so pri meni in pri mojih kolegih, ki so se priključili temu poskusu, tudi prav ta tri leta čebele res “upoštevale” to pričakovanje. Nobena taka dvomatična družina ni rojila! Ampak po treh letih so čebele “pogruntale” ta trik in so večinoma sedle na roj kljub temu!

Sedaj seveda lahko razmišljamo (in z zanimanjem čakam, da boste tudi vi) zakaj tako. Naravno čebelarjenje to seveda ni! Vaš poskus, kako najprej dobiti (vrniti) manjše čebele iz manjših celic bo trajal nekaj let. Saj so sedaj že dolgo “navajene” biti nekoliko večje. Ko pa boste imeli take čebelje družine, bi jaz po mojih izkušnjah šele pričel odštevati tri leta, predno bi z večjo verjetnostjo lahko trdil, da so se take družine res popolnoma sposobne same v zadostni meri upreti varoji.
Da se razumemo: podpiram vaš poskus oz. preveritev, da ta možnost v resnici tudi pri nas 100% deluje! Saj sem tudi jaz velik eksperimentator in doživljam posmehe nekaterih kolegov! Naučil pa sem se medtem izogniti tveganju predčasnih zakjučkov! Problematično se mi vidi tudi število tri pri navedbi, koliko družin naj že kar potrdi neko zamisel. Jaz sem razočaran, če moj poskus ne da 100% potrditve pri vseh družinah in ne le na nekaterih. Saj sicer lahko govorimo samo o zadevah, ki nekoliko pomagajo, ne pa odpravljajo ali rešujejo problem. Vedno lahko najdemo družine, ki tudi brez naših umotvorov uspešno rešujejo take ali drugačne probleme.

To so samo moje dobronamerne pripombe in razmišljanja! Vse dobro in lep pozdrav!
Marjan


Nazadnje urejal/a JernejM 25 Jan 2012 16:52; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 23 Jan 2012 09:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jasno, se strinjam z vami in o tem sva debatirala že "pred leti", dobro pa je, da za ta fenomen slišijo še ostali.

Seveda sem hotel napisati takole: vsaj 10 družin vsaj 5 let, a potem bi bil hitro kdo objokcan, ali kot je rekel dr. Rugelj: Mogoče bi clo mrčkou. Laughing

Lep dan na Bledu želim, tukaj je pomlad, čebele nosijo CP, vse so v zraku, kar pa me nič ne veseli, kar se zgodnjosti tiče ...
_________________
Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.

Lin Hwai Min
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Zlatko H



Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15
Prispevkov: 2633
Kraj: Parecag, 100mnm

PrispevekObjavljeno: 24 Jan 2012 20:44    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

g. Marjan,
hvala za izčrpen odgovor glede lovljenja rojev. Pred leti sem tudi sam preizkusil "sprej" za roje, pa ni bilo iz vsega skupaj nič.
Torej, če povzamem, z lovilnimi panji se v glavnem lovi le tuje roje, lastni se odpravijo "po svoje".

Zanima me pa naslednje vprašanje. G. Marjan, kako ste (če ste) odbirali svoje matice za nadaljevanje svoje genetske linije, skoraj ne verjamem, da ste kupovali matice pri prodajalcih matic. Ali je bilo to nerojivost, donos medu, čistilni nagon, zgodnje prenehanje zaleganja na jesen ali morda še kaj drugega?

Hvala za vašo potrpežljivost z nami.

lp

Zlatko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 25 Jan 2012 15:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Marjan je napisal/a:


Moje zimske rože pred čebelnjakom:



LP! Marjan
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.    NOVE POTI V ČEBELARSTVU Seznam forumov -> Alberti-Žnideršičev (AŽ) in ostali listovni panji
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 40, 41, 42  Naslednja
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 40, 41, 42  Naslednja
Stran 1 od 42

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.