NOVE POTI V ČEBELARSTVU Seznam forumov NOVE POTI V ČEBELARSTVU
Iskanja ne-kemičnih pristopov v čebelarjenju; FORUM ZA ZBIRANJE KVALITETNIH INFORMACIJ O POTEH K ZDRAVI ČEBELI
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Housel pozicioniranje satnih osnov

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    NOVE POTI V ČEBELARSTVU Seznam forumov -> Orientacija satja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 25 Maj 2011 08:34    Naslov sporočila: Housel pozicioniranje satnih osnov Odgovori s citatom

Housel pozicioniranje satnih osnov

Marsikdo je že slišal za Housel in pravilno postavitev satov, pa morda stvari niso še povsem jasne, ali pa še sploh ni slišal, a ga zanima. Upam, da tole pisanje pripomore k novim spoznanjem.

Michael Housel iz Floride je ob opazovanju čebeljih gnezd z naravnim satjem ugotovil, da so celice na različnih straneh plodiščnih satov različne. Še posebej pa se to dobro opazi pri celicah, narejenih na satnicah, kajti tam je razpored celic že v naprej določen s strani kalupa satnice in je bolj pravilen, kot je to pri naravnih satih, kjer čebele večkrat začno graditi en sat z dveh koncev in naredijo zmedo, (gledano s človeškega vidika).

Torej, Housel je zaznal, da je središčni sat plodišča poseben, enkraten, kar se lahko vidi takole: ko pogledamo v dno neke prazne celice tega sata, vidimo znak Y, obrnjen na glavo, pa mu mi dajmo oznako Λ. Tudi ko sat VODORAVNO obrnemo okoli in pogledamo njegovo drugo stran, prav tako opazimo znak Λ. Tak sat je pri naravnem satju središčni, na obeh straneh enak. Celice tega prvega sata so na obeh straneh narejene tako iz namena, da lahko roj takoj začne z maksimalno proizvodnjo delavske zalege.

Ko pa vzamemo v roke prvi naslednji sat ob središčnem, lahko je levi ali desni, in ga dobro pregledamo, opazimo, da ima ta dve različni oznaki na dnu celic: gledano iz ene strani, vidimo na glavo obrnjen Y: Λ, iz druge strani pa Y, ki je pravilno obrnjen, kot naša črka.

Tista stran, ki ima oznako na glavo obrnjenega Y, (= Λ), je VEDNO obrnjena proti središčnemu satu, tista stran, ki gleda stran od središča, pa ima vedno oznako Y. Stran z Y oznako, zunanja torej, ima celice narejene tako, da na vrhu formirajo mikro-strehico, ki predstavlja zaščito pred zunanjimi vremenskimi vplivi, kot je sonce, dež ... Seveda je to gledano s stališča satja, narejenega recimo na veji drevesa ali pod nekim nadstreškom.

Iz tega je Housel sklepal, da je zelo pomembno, kako so sati obrnjeni, kajti zunanja stran gnezda v naravi je predvidena za zaščito pred vremenskimi nevšečnostmi in so celice nekoliko zaščitene z malenkostno strehico, medtem ko je notranja stran namenjena zalegi in je zaščitena od zunanjosti, zato so tudi celice grajene malenkost drugače.

In tako naprej: ko se gnezdo širi z novimi sati, je vsak novi sat v svojem nastajanju enkrat zunanji, in zato je njegova zunanja stran narejena tako, da lahko opazimo znak Y na dnu celic, njegova notranja stran pa je narejena tako, da opazimo znak Λ, oziroma na glavo obrnjen Y.

In sedaj majhen problem: v industrijskih panjih, kjer so vstavljene satnice (recimo 4,9 mm), tega središčnega sata sicer ni, torej ne obstaja sat z obema stranema z znakom Λ, imajo pa vsi ostali sati dve različne strani: tisto z Y in tisto z Λ znaki na dnu celic. Čebelar, ki upošteva Housel pozicioniranje satov (HP), mora tako poskrbeti:

da si zamisli središčno linijo naklade ali etaže plodišča (pa tudi medišča), potem pa sate postavlja levo in desno od te srednje linije tako, da so Λ strani vedno obrnjene proti sredini plodišča, Y strani pa vedno obrnjene stran od srednje linije, v levo in desno stran plodišča torej.

Kaj se s tem pridobi?

Koristi Housel pozicioniranja satov

Dee A. Lusby, čebelarka s tisoči panjev s satnicami 4,9 mm, ki legla ne omejuje z matično rešetko, in ki svojih čebel ne potrebuje več tretirati proti varoji, je takoj, ko je doumela Houselovo sporočilo, z možem premestila v HP pozicijo 35.000 satov v svojih panjih, in tako stvar dala na testiranje. Njeno poročilo o rezultatih, je osupljivo:

- Kot prvo se opaža, da se zmanjša velik del stresa, ki ga morajo prenašati čebele v industrijskih panjih. Na primer, ko čebelar vstavi prazen sat ali satnico v plodišče, ga matica pogosto ne zaleže, ampak se najde zalega levo in desno od tega okvirja. Ko so sati pravilno HP postavljeni, do tega ne prihaja več. Čebele pravilno vstavljeno satnico hitro zgradijo in matica jo takoj zaleže!

- Problem s satjem, ki se ga čebele ne dotaknejo, ne zgradijo do konca ali pa zgradijo preko vse mere debelo, npr. v mediščih, se uredi hitro za tem, ko se sati postavijo v HP pozicijo.

- Čebele večkrat, posebno ob šibkih pašah, nočejo preiti v zgornjo ali spodnjo etažo, a ko sate postavimo v pravilen HP položaj, se one hitro razširijo v novo naklado ali etažo.

- Manj je tudi gradnje divjega satja v panju, kajti čebele z njim poskušajo urediti nered, ki jim ga povzroči čebelar, ko sate ali satnice obrača napačno.

- Kadar čebelar napačno vstavi prazen sat ali satnico v plodišče, se pogosto dogajajo različne nevšečnosti: čebele se lotijo zamenjave celo mlade matice s tem da potegnejo matičnike, čeprav so matico to sezono že zamenjale. Na tak način pa tudi preidejo v rojilno razpoloženje. Poleg tega to počno v za čebelarja najbolj neugodnem času paš. Lusbyeva ugotavlja, da te težave izginejo, če se upošteva pravilno Housel pozicioniranje satov.

Kontra

Bral sem tudi ugovarjanja Houselu s strani nekaterih čebelarjev, tudi naravnih. Eden od njih na svoji spletni strani razlaga, da mu v TBH panju čebele gradijo takšno satje, da se ne da ugotoviti, katera je Y in katera Λ stran, ker so sat začele iz več koncev naenkrat. No, tudi na to obstaja odgovor, ki ga naš kolega Franc pridiga vsem nam že dolga leta:

- ne obračaj plodiščnih satov (niti v vodoravni smeri, še manj v navpični pri okvirjih),
- vračaj jih na isto mesto nazaj in
- ne mešaj jih med seboj!


To je najpreprostejši odgovor na vse dileme glede Housela. Na tak način se čebele umirijo in lažje opravljajo svoje osnovne naloge, brez večne skrbi, kako preurediti napačno vstavljene sate ali satnice.

Naš kolega Iztok V. trdi enako: Mislim, da je najpomembnejša stvar, da jim pustimo plodišča na miru.

Še zadnji problem

Naj se dotaknem še enega problema: če damo čebele iz 5,4 mm satnic na gradnjo naravnega satja, bo roj začel najprej z gradnjo celic povprečno okoli 4,9 mm, kar pa jim še ne zagotavlja naravne odpornosti na varojo. Zato mora čebelar čebelam omogočiti, da, z naslednjimi generacijami, v isti sezoni, lahko nadaljujejo s satjem, ki ima v središču plodiščnih satov celice široke okoli 4,5 mm, kar jim omogoča lažjo kontrolo varoje. Zato mora čebelar postopoma odmikati plodiščne sate na stran (po morda 1,5 do dveh mesecih od naselitve roja), da nove, že pomanjšane čebele v središču plodišča lahko potegnejo resnično naravne sate z vsem spektrom celic. Sam sem mišljenja, da je morda najbolje, če se to opravlja ločeno levo in desno od središčnega sata oziroma središčne linije plodišča, IZMENIČNO. ??

Pri panjih z nepremičnim satjem, koših, pa je potrebno rojenje in izbobnanje čebel v nove koše ali panje, da lahko nadaljujejo z manjšanjem celic tja dol do normale, ki jim omogoča večjo obrambno sposobnost proti varoji.

To je v glavnem tudi edino, kar bi naravni čebelar počel s plodiščnimi sati, in je enako širjenju plodišča v cilju zakasnitve rojenja.


Če sem kaj pomembnega pozabil ali napačno razumel, prosim, če me dopolnite.

Slika iz spleta: označevanje pravilnega položaja satov:



Lep pozdrav vsem, ki uporabljate satne osnove, J
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
MatejM



Pridružen/-a: 26.05. 2011, 08:28
Prispevkov: 767
Kraj: Bloke, 750 mnv

PrispevekObjavljeno: 27 Maj 2011 12:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jernej, če prav zatopim, naj prvi roj - družino, ki sem jo naselil v W pred tremi tedni, začnem čez tri tedne, izmenično prestavljat sate? Ta družina mi je sezidala že skoraj v celoti dve nakladi. Naj v tretjo naklado, ki jo bom dodal, vlagam te odvzete sate na enako mesto? W ima 8 letvic, kako vem katera je sredinska? A novo naklado podkladam ali nadkladam?

Hvala,
mm
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 27 Maj 2011 16:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Matej, gre se za malo nesporazuma. Najprej, Warre panj je panj s fiksnim satjem in nimaš kaj ven in notri jemati, prekladati. Razen za inšpekcijo kak sat. Vsako nepotrebno odpiranje tudi sesuva idealno temperaturo gnezda, kar je katastrofa kar se Novih poti tiče. Jaz kišto samo privzdignem in pogledam od spodaj, če je vse OK, če ne bi bilo, bi varnostno fiksiral letvice s trakom ali prečno letvico, dal kišto na bok ali naokoli in pregledal satje kot v košu, z razmikanjem in pihanjem čebel. Tako vidiš, če je z zalego vse Ok in ali če so matičniki. A do sedaj tega nisem delal, samo pogledam od spodaj. Za podrobnejši pregled pa se čebele lahko spihajo ali zbobnajo ali zdimijo v spodnje kište, podstavljene in potem imaš vse kot na dlani. Vendar, kot sem rekel, Warre je izboljšan koš, čebele pa ljubijo mir.

Druga stvar je Housel pozicioniranje. Kot vidiš v naslovu, sem poudaril, da je to stvar satnic. Saj nisi vendar dajal satnice v Warre (razen mogoče 5,1 mm). Torej, na naravnem satju pa težko najdemo Housel pozicijo, razen dejstva, da imajo zunanje strani vsakega sata nekakšno mikro-strehico, ki jo še videti ni, hehe, čebele pa jo.

Torej: če imaš satnice, se drži Housela in 100 težav bo izginilo iz panjev.

Če pa imaš naravno satje, pa ga pusti na miru, če pa izvlačiš posamezne sate, jih dajaj vedno nazaj na isto mesto. Kot če bi izvekel kak prst iz dlani, pa bi ga dal spet nazaj na njegovo mesto, saj kje drugje bi delal le težave. Če delamo tako, ne delamo težav čebelam. Čebelar sicer teh težav ne vidi, čebele pa imajo kup dela če sate mešamo, obračamo na glavo in vstavljamo satnice na napačen način. To čebelam povzroča velik stres in izgubo energije in zdravja.

Pri Warre je enako kot pri satnicah v panjih s parnim številom satov: poglej si zgornjo sliko bolj natančno, oznake, in videl boš, na oznakah, kje je sredina.

Poleg tega, kot jaz to vidim, roj ne začenja vleči satov v panjih, iz sredine, ampak največkrat na eni od strani. Zato Housel smatraj kot velikansko pomoč v industrijskih panjih pri delu s satnicami, osnovno pravilo za vse sisteme pa je, da če že jemlješ ven, dajaj nazaj na isto mesto. To je Frank pridigal dolga leta. Pri Warre pa le pazi, da kište ne obrneš nazaj, za 180 stopinj, to je tudi zelo pomembno in to je tudi vse. Lp j
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
MatejM



Pridružen/-a: 26.05. 2011, 08:28
Prispevkov: 767
Kraj: Bloke, 750 mnv

PrispevekObjavljeno: 27 Maj 2011 17:14    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Odlično, hvala. V W pa nisem dajal nobenih satnic. Vse delajo same. Prej nisem natančno pogledal slike, sedaj vidim kje je sredina.

Ah mi amaterji-začetniki. Z menoj bo še dela Jernej Smile.

LP,
mm
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Mungos1212



Pridružen/-a: 22.10. 2011, 08:16
Prispevkov: 116
Kraj: Zenica

PrispevekObjavljeno: 22 Okt 2011 08:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To na sliki mi se ne zdi prav. Srednji sat ni tolk pomemben in je čist vseeno kaj date na srednji. Ostali su precej pomembni in jaz tega uporabljam več kot 3 leta. Manj napak delajo ko gradijo in su manj agresivne. Če zmešate narobe sate rabijo nekaj časa da se prilagodijo.
pozz
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Zlatko H



Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15
Prispevkov: 2633
Kraj: Parecag, 100mnm

PrispevekObjavljeno: 22 Okt 2011 15:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Mungos1212 je napisal/a:
To na sliki mi se ne zdi prav. Srednji sat ni tolk pomemben in je čist vseeno kaj date na srednji. Ostali su precej pomembni in jaz tega uporabljam več kot 3 leta. Manj napak delajo ko gradijo in su manj agresivne. Če zmešate narobe sate rabijo nekaj časa da se prilagodijo.
pozz


Mungos pozdravljen,
prosim te, če prebereš pravila tega foruma. Ko preberem tvoj post in odgovarjam nanj, bi rad vedel s kom se "pogovarjam", zato obstaja rubrika o predstavitvi članov tega foruma.

Zanima me, kaj na sliki ne vidiš prav, oziroma malo bolj pojasneš, kaj si hotel napisati, ker nekako ne razumem.

lp

Zlatko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 22 Okt 2011 19:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zdravo Mungos tudi pri nas! Daj se malo predstavi v temi za predstavljanje, par stavkov bo OK, ker večina ne ve nič o tebi.

Mungos je napisal/a:
Srednji sat ni tolk pomemben in je čist vseeno kaj date na srednji.


Glede slike: nihče med nami tega ne počne, to je za nas le teorija. Kot vidiš, ni srednjega sata na sliki, ker je parmo število okvirjev v zaboju. V naravi pa ima prvi, srednji sat, "strehice" na obeh straneh, vsaj Housel je to videl, jaz ne. Ker to ni mogoče pri satnicah, so praktiki postavili satnice kot da ni srednjega sata, tako da ima vsak sat na "zunanji strani" "strehice".

Na sliki je torej 10 okvirjev, zato NI srednjega sata. Če bi bil, pa bi mogoče bilo res kar praviš, da je vseeno, kako ga obrneš.

!!!!!! = Seveda je vseeno, saj itak ne obstajajo satnice, ki bi imele na obeh straneh Y.

Lep pozdrav, j :
_________________
Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.

Lin Hwai Min
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Mungos1212



Pridružen/-a: 22.10. 2011, 08:16
Prispevkov: 116
Kraj: Zenica

PrispevekObjavljeno: 08 Jul 2012 23:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Je že dolgo od tega ampak to je še vedno dobra tema. Še vedno uporabljam isto im lahko povem da je zelo pomembno. Večinoma čebele delajo neparno število satov. Mi delamo z 10 po navadi ampak v naravi, ali če pogledate sliko gor je 7 satov. Srednji sat je ponavadi različen od ostalih i lahko bi bil nepravilen. Tukaj imate dva načina kot je znak mercedesa in obratni ampak srednji bi lako bil nagnjen na strano. <Y>
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 09 Jul 2012 06:34    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala Mungos, pozdrav v Bosno! Upam, da ste imeli letos kaj boljše paše od nas.

Lp j
_________________
Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.

Lin Hwai Min
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Mungos1212



Pridružen/-a: 22.10. 2011, 08:16
Prispevkov: 116
Kraj: Zenica

PrispevekObjavljeno: 09 Jul 2012 07:47    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

O pa smo imeli precej. Mislim na sebe pa za druge nisem siguren. Nekateri su imeli precej slabo ker ni vlage. Jaz sem na 530 m nv in imam dosti vode okrog. Okoli 20-30 rečic katere prave super vlago in narava raste kot divja hehehe pa je divja
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 09 Jul 2012 18:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Krasno, tak ambient je rešitev za čebele: gozd in voda. Tudi pri nas se je malo nakapljalo, da bo medu za čez zimo. Lp j
_________________
Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.

Lin Hwai Min
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    NOVE POTI V ČEBELARSTVU Seznam forumov -> Orientacija satja
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.