|
NOVE POTI V ČEBELARSTVU Iskanja ne-kemičnih pristopov v čebelarjenju; FORUM ZA ZBIRANJE KVALITETNIH INFORMACIJ O POTEH K ZDRAVI ČEBELI
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
Frank POMEMBNA OSEBA NAŠEGA FORUMA!
Pridružen/-a: 24.05. 2011, 00:56 Prispevkov: 355 Kraj: Canada
|
Objavljeno: 10 Jul 2012 22:10 Naslov sporočila: rojenje; pogovor s Frankom |
|
|
Ne, nisem spregledal say je tole ze drugic, da sprasujes o isti zadevi, mar ni?
Ko si vprasal prvic, takrat me ni mikalo... No ja, sem nekako cakal, da kdo drug kaj zanimivega pove. (Jaz posebno uzivam ko ljudje sami kaj na dan privlecejo)
Potem pa razmisljam, da Te verjetno bolj zanima kaj jaz osebno mislim o rojenju (da me pa res stisnes dobro ob zid) - pa hoces vedeti zakaj Tvoje cebele reagirajo, oziroma prevec rojijo???
Ko se pa ne oglasam, pa ni, da bi jaz na vas pozabil (kaj sele obupal?!) Malo se potepam, sva z zeno skupaj pri vikendu. Sam ne smem nic vec okrog iti, saj me lahko hudic vzame ko Bog potegne kartico, kaj ne? Dve tretjini vsega casa pa spim kot medved, saj sedaj uzivam to "medicino" (konopljo - sem ravno danes od nase vlade dobil u roke potrdilo, kartico z katero sedaj lahko brez skrbi imam u zepu do 90 gramov najboljse konoplje)
Ko pa to rec pozrem, me pa ta rec tako obdela, da se pokoncu ne morem stati.
Rojenje je samo po sebi nekaj o cem se velika velicina cebelarjev nerada pogovarja. Tudi jaz se raje nebi, toda si pa vprasal, pa moram vsaj nekaj nakracati. Razen nase tukajsnje grupice ki rojenje vidi kot neko nujo, nekaj lepega, nekaj kar je potrebno za dobrobit cebel in za dobrobit cebelarja ali pa nekaj taksnega. Ostali pa se rojenja izogibajo/mo kot hudic kriza. Vsak ima seveda tudi svoje reci, osebne situacije/nuje/potrebe na mislih in vse to seveda lahko vidi tudi malo po svoje, mar ne?
Ni vazno kaj si mi zamisljamo, saj vse to kar o rojenju govorimo/obravnavamo je pac dirigirano iz nasih strani in ne iz strani cebel. Rojenje je kot zvezda, ima vec pointov, vsaka lokacija na kateri cebelarite ima tudi svoje pointe po katerih se cebele vedejo. Po katerih se tudi mi sami vedemo - bi se morali,ce se ze ne!
Torej; vsak roj ima svoj nacin, svojo motivacijo, svoj izvir in svojo pot. Kljub vsemu temu pa 99.9% cebele izroji z nujo - prisilo in to ni za njih nic kaj dobrega, se manj pa je za njih rojenje nek "uzitek" raj ali kaj se ne.
Jaz cebelarim skoraj 60 let in meni se zdi, da vsak roj katerega sem u svojem zivljenju imel ali pa videl, opazoval, vsak je bil drugacen, vsak je pa oddajal od sebe neke negativne vibracije. Od vecine sem cutil neko tiho, skoraj potuhnjeno zalost ko se se pred panjem zbirale na perutih. Seveda se jaz takrat vseh teh zadev nisem zavedal, saj cebelja govorica, njih pesem, njih brencanje - vse to je bilo meni znano taksno kot je bilo preden sem jaz svoje druzine nastimal na naraven nacin. Sele takrat, po stimanju satovja na Housel nacin, sele takrat sem jaz spoznal kako zveni, govori, poje, brenci, to pocne res zdrava in vesela cebela. Sele takrat sem spoznal, da vse dotlej moje cebelarjenje ni bilo to kar sem si mislil, da je bilo. Jaz do takrat nisem bil samo povprecen cebelar, medar - bil sem tudi zasuznjevalec, mucitelj, izkoriscevalec cebel!
Vse od tega prvega dne dalje pa se mucim na vse pretege, da bi stevilke izenacil, da popravim cimvec tega kar sem dolga leta slepo sledil in u nevednosti pocenjal. Od tega dne dalje pa ni nic kar bi mi pri dusi reklo, povedalo, da je to pocetje (rojenje) za cebele uzitek.
Se do danasnjega dne me tudi spomini na vse te roje motijo, me zalostijo, saj nekateri roji (ce ze ne vecina) so oddajali tako zalostno karmo o vsej tej zadevi, da ni drugega kot pa, da se mi spomini obujajo kot se; u vsej tej negativni luci. Vcasih se se sam sprasijem zakaj vse to, saj ni u meni te zilice z katero bi druga ziva bitja zaniceval. Ce bi kaj takega pocel? Zakaj bi se pa potem znova in znova spominjal o cem se gre - se ne gre - ko se jih (cetudi podzavestno) muci in podobno.
Seveda pa lahko tudi tukaj priznam to; da ko sem bil se doma in imel nekaj kranjicev, lahko recem, da so samo iz kranjicev cebele nekako z veseljem zaplesale ko so se po prestanih zimskih mukah le zlile iz premajhne, pretesne in prevroce kiste ki je cepela izgubljena u skladovnici cebelnjaka.
Te, takratne tegobe jaz vsaj sedaj nekako razumem, saj jim menda u kranjicu ni bilo tako lustno kot jim bi bilo lahko u AZ panju? Se boljse pa se bi werjetno pocutile u LR panju, mar ne? Kaj pa te I kiste? Ce bi jaz bil malo mlajsi ali pa vsaj pri boljsem zdravju - jaz bi verjetno se kaj takega sam izprobal. Mogoce pa tudi potem ne, saj mi vse lepo spila tako kot imam, mar ne? Povrh pa so se cebelce zadovoljne, zdrave, vesele, krotke kot ovce (bi rekel Jernej) tako da ostanem tam kjer sem dokler bo to le mozno.
(Seveda jaz tukaj le mislim o prostornini o zalegi o zadovoljivi kolicini hrane in tako naprej.)
Na splosno vzeto; vsi cebelarji se rojev nekako bojijo/mo, se jih branijo/mo... Vsak cebelar ve, da ni fozicno mozno vse roje obrati! Tisti ki jo pobrisejo, pobegnejo od doma - tisti so za sigurno izgubljeni, saj, ce pogledate kako problematicno in delavno je vse skupaj, preden se roje privlece do zime - posebno za nas na Novi poti, saj strmimo, da imajo vse kar je mozno od narave in ne od nase vsemogocne roke.
(Dovolj medu, posebno pa peloda!)
Tako, roj, rojenje je po drugih besedah kar nekaksno odmetavanje/izgubljanje cebeljih druzin, hoces - noces!
Vsi pa na en nacin ali pa na drugi strmimo, da bi se rojejnje preprecilo, saj se samo na ta nacin zagotovi, da se nam cebele po nepotrebnem ne zdesetkajo.
Pointa je tudi u tem, da z rojenjem izgubljamo pridelavo medu, ceprav bodo nekateri takoj skocili pokonci, ces, bom pa prodajal roje, matice, ce medu ne bo? Seveda jih lahko, ce jih oberes.
Potem pa je tudi stos u tem ali se splaca vse to pocetje za par rojev?
Saj se ve, da doma skorajda ne rabite rojev!? Roj je dober za te ki imajo namen kaj izprobati, saj je samo roj najboljsa masina za izdelavo satja, posebno za te ki satja nimajo pri roki. Za svoje potrebe jih, rojev, sigurno ne rabite. Ze tako se pri vas dela vec rezervnih druzinic kot pa nekdo ima gospodarnih druzin. Zadnje case pogosto celo velikokrat berem, kako svetujejo, da je situacija u zadnjih nekaj letih pokazala, da bi bilo prudno, pametno, ce bi si zaceli delati dvakrat vec rezervnih druzin kot pa clovek ima gospodarnih. To meni pove veliko... U tejle debati mi pomeni, da nobeden nima namena nic kaj dosti kupovati. Pa kako kupovati ko, ce sezona zataji, druzine padajo ali pa so ze padle - od kod pa finance, da bi se znova zacelo? Vsak ne zmore veckrat kot pa samo enkrat zaceti znova u svoji karieri, mar ne? Drzanje takega stevila rezervnih druzin tudi ni macji kaselj. Kar na smeh mi gre ko prebiram ze leta in leta kako se nekako misli, da so rezervne druzinice zastonj!? Se drzava nima pojma koliko rezervnih res imate? Pocetje ki mu ni enakega, ni prakticirano nikjer drugje kot pa doma. Tudi po celem svetu so rezervne druzine vzete na istam nivoju kot pa so gospodarne - ni tu nobene razlike, saj vse si morajo nabirati to kar nabirajo. Vse rabijo eno sorte kisto ali pa drugo. Vse rabijo paznjo, denar in delo. Mogoce pri vas nebi izgledalo prevec dobro, ce bi se tudi donos na panj izenacil cez vse panje ki so pod cebelarjevo oskrbo - ne pa cahnati donos, pridelavo samo na gospodarske druzine! Kako pa bi potem to izgledalo ce bi delali pravilno, tako kot cel svet dela?
Tako, prodaja ni - nikoli tudi ne bo privlacna in tudi cena rojev preje odbija kot pa privlaci kupce.
Na kratko povedano; roji so po celem svetu nezazeljeni! (Razen takrat ko nam voda tece u grlo!?)
To, kako da ene druzine rojijo bolj, druge pa manj, to je odvisno od velikooo faktorjev, kot so; cebelje pasme, nacin cebelarjenja, prsivost/varoja/virusi, pase, podnebje/vreme in se bi se naslo. Vsak pa seveda ve, da ko se matica zablokira potem druzina nima druge poti kot pa, da se razdeli, se preseli u nov dom kjer bodo sproscene, da spet z vse vecjo brzino zalaufajo, si uredijo dom tako kot se zagre. Vse to morajo postoriti, ce se le da, preden se mrzlo vreme prikaze izza vogala. Kolicina pokrite zalege u panju tudi po vecji meri dirigira rojilni nagon, torej rojenje samo. Ce ne pazimo, u vasem primeru NE odpiramo plodisca, da bi videli kako jim gre? U vasih primerih ni vedno znano, ni mozno imeti u panju vedno par satov odkrite zalege, saj pojma nimate kaj imate u kistahe, a ne? Ce imamo na raspolago prostor za sirjenje zalege? Imamo prostor kamor se u nuji lahko takoj premesti nekaj romckov zaprte/pokrite zalege, da se jim prostor odpre in obenem drzi odprto zalego ki klice s svojimi feromoni, da rabijo neprestano pedenanje - katero cebelam pedenarkam vzame cas,jim bolj in bolj kopici delo, klice za mleck, za nego - torej jim ne pride na misel, da so zablokirane. Se manj pa jim pride na misel, da bi potegnile mnozicne maticnike? Kje pa, saj imajo ze tako dela cez glavo, kaj sele, da bi si izmislile se vec dela, jo mislile celo nekam pobrisati. . . .
Imejte u panju vedno na raspolago nekaj prostora za matico, za zalego, ceprav samo za odkrito trotarsko zalego. (izrezovanje trotovine u regularnih intervalih) Ni tukaj trik namestiti na skladovnico se eno prazno kisto. Ne, prazna kista ne pomeni nic dokler cebele to kisto ne sprejmejo in u njej pocnejo to kar jim gre takrat od rok... Iz te prazne kiste je treba vzeti nekaj romckov in jih porazdeliti po plodiscu - saj samo tako se jim da res plac za delo. Ce jim nad glavo samo sibnemo prazno kisto, to njim ne pomeni nic dosti. (je dobro ko je pasa, da imajo kam odlagati medicino.) Te ki pa garajo u gnezdu, te pa ne vedo, jim ni mar, ce je nad glavo cela gora novih/praznih kist. Gnezdo ni tam, zgoraj? Gnezdo je tam, je tisti plac ki je vam neviden, je plac kjer se glavne reci dogajajo. Gnezdo, tam je plac kjer se rojilni nagon poraja ali pa ugasa.
Tako, z takim in podobnim pocetjem pa se rojilni nagon lahko zavlece in preje kot ne, pa pride cas ko vreme, pasa, nekaj dni dezja ali pa hlada/mraza, ce ze letni cas sam ne zabremza druzino in rojenje se je z tem preprecilo za to leto.
Se enkrat: Ni zadosti, da se na druzino samo nalozi prazno naklado ko se nam zdi, da je cas. (Ko to postorimo je najveckrat ze prepozno - bo prepozno ko cebele zacnejo tako kisto utilizirat.) Najveckrat pa cela, prazna kista nima vec nobenega pomena, saj se to nanasa predvsem na odlago medicine in prostora u gnezdu to ne resi, ga ne odpre! Ce clovek u panj ne stoka, potem clovek ne ve kdaj je tapravi cas za preprecevanje? Poseg u panj, kjer z premikom enega ali pa dveh satov, zamenjava le teh z praznimi z lahkoto prepreci pojav rojilnega rapolozenja. U vecini primerov je to kar vecina pocenja z preprecevanjem - preden pa opazijo, da je nekaj treba postoriti - takrat je obicajno ze malo prepozno. Ko se druzina nameni rojiti je hudic in pol, da se jo utisa, bolje je, ce se reagira teden ali pa dva preje z protirojilnem pocetjem kar pa je pri vasem nacinu cebelarjenja neka mission imposible, mar ne?
Zlatko, uvazati tuje matice, kot omenjas, pa druge poteze dostikrat nimajo nobene teze na rojenje. Je res, da so lahko matice iz neke druge regije malo manj rojive - zavisi vse od tamkajsnega nacina cebelarjenja... Ko tako, tujo, matico privleces u tvojo regijo, pa to cebelam ne pase ker taka matica ni usklajena z lokalnimi potezami narave. Cebele bodo tako, tujo, matico u najkrajsem casu prelegle. Ustimale si bodo kraljico ki je usmerjena u lokalne razmere in tamkajsnje muhaste klime, pase in vrocine. Ce nekdo drzi cebele in jim pusti prosto rojenje so potem take cebele/matice zelooo nagnjene k rojenju - kot kranjica sama taksna ze je. (Zakaj jo siliti, da postane se bolj rojiva?) Bolj ko rojijo, bolj bodo tudi rojile njih konsekventne generacije in tezje jih je/bo zabremzati.
Vsi, skoraj vsi roji pa so prisilni in dober cebelar bo te zadeve zvohal in zadevo poslihtal, izenacil, ce se le da? To se lahko resi z sejanjem in sajenjem medonsosnih rastlin, itd.
Sem dodal >namescanje vode< pa potem izbrisal, saj kanta vode tudi ni vse ali pa edina resitev. Voda je potrebna toda noben napajalnik pa ne nadomesca originalno vodo - vodo u naravi, kot so; potoki, jezerca, mlake, ribniki, jezera in mocvirja. Tisti ki imate svojo zemljo pa ne izkoriscate nobene prilike kjer bi kaj izkopali, kaj zajezili? Ne vzame dobremu dedcu prevec dela, nekje u izdolbenem terenu, malo izkopati, da se dezevnica tam nabere. pa tudi podtalnica se lahko zajame, ce ji samo damo sans, kaj ne? Nasi bobri so dobri pri tem pocetju. Pridite k meni vam bom pokazal dezelo kjer so jezera tako mnozicna da se jih sploh ne da presteti. U nasem mestnem obmocju jih imamo cez 400 in bobri se verjetno zaceli vecino le teh. Oni zasledijo vodo tam kjer je ni in z kopanjem in zajezenjem pa se pocasi nabere in ko je jezerce napolnjeno pa se ga zlepa ne znebis. Narava take reci zagrabi in nikakor ne da da se izgubi u nicnost...
Tako, malo takih, naravnih mlak bi lahko naredilo cudeze pri pasi in klimi okoli vasega cebelarstva. Kjer naravnih dobrot ni, jih Bog ni za vas nastimal, je pozabil, zgresil..? Poslihtajte pa lahko to rec kar sami, ce le imate kaj zemlje, volje in plunca, da se u roke pljune in zulje namaze, heee. hee.
Okoliska voda ima ogromne pomene kar se pase tice. Dosti vode u okolisu veckrat kot ne pomeni, ce bo pasa ali pa ne, ce bo kaj za stocit ali pa ne. To lahko vidimo posebno u zadnjih dveh letih ko nam vrocina tezi zivljenje poleti, pozimi tudi, samo, da nam toplota jeseni/pozimi bolj pase kot pa ne... Vse se bolj suce okoli nas in ne okoli cebel, ceprav se trudimo, da bi jim bili bolj naklonjeni, bolj prijazni.
Zlatko, da Ti rojijo bolj, vec kot pa se ti zdi, da je normalno, to je u Tvojem primeru sigurno zaradi suse/toplote/pase.
Presneto dobro tudi vem, da ni mozno biti pred cebelnjakom cel dan, da bi roje lovil. To se ne da, ce u panje ne gledas, da ves, ce bodo rojile ali pa ne. Nacin vasega cebelarjenja je tak, da so roji skoraj neizbegljivi, saj preprecevati nocete in za vas to skoraj ni mozno zaradi nacina pod katerim drzite sveje cebele.
Treba se bo spoprijazniti z dobrotami katere vam Nova pot vrze pod noge.
(Rojenje je samo dober izgovor kjer se lahko blekne, da prekinjanje zalege pomaga pri borbi z varojo? Ce pa tudi u to pogledamo malo globlje pa doznamo, da to tudi ni res, saj zadeve ne izgledajo nic bolj roznate tem ki jim vse rojijo - varoj pa imajo vseeno cez glavo!)
Spoznati se je treba tudi na slabe lastnosti, te poti in se z njimi spoprijazniti do take mere, da vam ne kisa, preprecuje doseci maksimalnega potenciala, nima veze u katero smer bi si radi cebelarstvo uvrstili/usmerili. Saj razunem, vem, da ni lepo videti kako nam cebele rojijo/izginjajo u naravo potem pa nas tako drago stane ko jih spomladi nadomescamo. Nima veze, ce jih nadomescamo z kupljenimi, z ogrebanjem tujih/priletelih rojev ali pa posegamo po rezervnih druzinicah ki so nam mogoce na voljo. U vseh primerih je izguba vsakega roja metanje denarja skozi odprto okno. Vsak roj ki nam uide je nam financna izguba in nima veze kako na to gledamo. Na koncu dne pa je izgubljen roj tudi na poti u negotovost, na poti u propad. Saj pravijo, da manj kot pa 10% pobeglih rojev docaka zimo, kaj sele pomlad. . ?!
Pa dobro rihtajte saj se vas je Bog usmilil in vam dal nekaj za posladkanje ko ste bili vsi, po celi drzavi ze do kraja scagani... _________________ Regards,
Frank |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Zlatko H
Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15 Prispevkov: 2633 Kraj: Parecag, 100mnm
|
Objavljeno: 10 Jul 2012 23:48 Naslov sporočila: |
|
|
Uh Frank si mi dal misliti, za danes je ura prepozna, da bi kaj odgovoril, se ti zahvaljujem za ta izčrpen odgovor. Kaj nekaj tvojih navedb je zrelih za debato, se bo zagotovo kaj pametnega izluščilo iz tega.
No, vprašanje pa le ni isto, kot si ti navedel. Tokrat gre izključno na to, zakaj moje čebele in čebele okoliških čebelarjev tako množično rojijo.Moj prijatelj čebelar dela tudi to, kar si navedel. Vzdržuje družine z odprto zalega, pa dela še marikaj, tudi sate prestavlja. Frank, ampak tudi njemu rojijo ne glede na vse potrebne "industrijske prijeme preprečevanja rojenja", rojile so mu tudi, ko so bile odlične paše itd. Ta moj prijatelj je že vse preizkusil, zato je letos poskusil še z zamenjavo matic, saj ne ve več kaj narediti.
Ostale dileme pa naslednjič Frank. Bodi dobro, napiši nam malo kako si z zdravjem in kako ti gre.
lp
Zlatko |
|
Nazaj na vrh |
|
|
JernejM
Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00 Prispevkov: 1578 Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv
|
Objavljeno: 11 Jul 2012 07:06 Naslov sporočila: |
|
|
Hvala Frank za razmišljanja in trud! In drži se pri zdravju!
Glede rojenje bi povedal mojo večkratno izkušnjo, ki mi jo potrjuje tudi prijatelj: Zlata vredni so zgodnji, relativno močni roji. Z njimi nič ne izgubiš (ko jih ujameš), ampak dobiš tole:
- če imaš lokacijo, kjer je paša optimalna, ti tak roj zgradi vsaj dve nakladi plus 10 do 15 kg medu zate, če želiš. Pustiš mu njegovih 20 kg.
- Prekinitev zaleganja vseeno do neke mere vpliva na "bremzanje" varoje, to ni kaj, to je dejstvo: eno leto sem preživel kakih 8 družin brez tretiranja, samo z raznimi prekinitvami zaleganja vse do februarja, ko jih je 6 umrlo zaradi TBH konstrukcije, "poletja" v začetku februarja in hudega mraza takoj za tem. Preživele so šle naprej in živijo še danes.
- Drug dokaz je moj koš: ker po dvakrat roji, ga skorajda ne tretiram, lani sem ga prvič, in je še živ. Če rabi običajna družina brez rojenja od julija do decembra mogoče 15 prašenj u ŽC, jih rabi tak koš le kakšne tri.
- Tudi Iztok Vasiljevič je imel družine morda 4 ali pet let predvsem na račun rojenja. Umrle so mu zaradi hrane, ne zaradi varoje.
Samo to. Še enkrat; če je roj zgoden in močan (to pa bo le iz Rudijevih panjev/metode), je včasih veliko produktivnejši od družine s staro matico, ki ne roji - če je paša dobra, prinese ogromno. To je vedel tudi Warre, ki je to vedno izkoriščal s svojo Pioneering method, s tem pa bi se znebil 90% rojenja, bi ocenil. Pa še varoje bi se?
Tako da je to, kot namigne Frank: rojenje je dejstvo, z njim pa je treba znati živeti. Jaz delam tako, da z njim živim in naredim korist zase in za čebele.
Da o mladih, rojevih, krasnih maticah/družinah ne govorim.
Zlatko ponavlja vprašanje, mislim pa da je Marjanova in moja razlaga dokončna: to so prisilna rojenja, ki jih je Frank zaznaval kot ŽALOSTNA. Takrat so tudi čebele drugačne: ali so hude, ali pa depresivne. So pa rojenja, ko so čebele vesele. To je dejstvo in takrat tudi občutljiv čebelar začuti to veselje. Ko pa rojijo iz nuje, pa čutiš odpor, odveč ti je rojenje in to je tudi indukcija od čebel.
Čebel se ne da spraviti pod kontrolo. Vedno bodo rojile in ali mora biti zato čebelar vedno žalosten? Jaz sem izbral drug svet: rojim z njimi, kadar se pač odločijo.
Seveda pa je problem, če rojijo praktično vse. To pa je morda znak, da ni izpolnjen prvi in edini zakon čebelarstva: imej jih tam, kjer so dobre paše. To trdi tudi Oscar, ker izven tega ni ničesar, le muka.
Sam problema nikakor ne zaznavam v rojenju, in ga nikoli nisem, ampak ga vidim v dveh stvareh:
- čebelarjevi iskrenosti in posvečenosti čebelam (to pomeni biti ob njih v vsem rojnem času)
- lokaciji oziroma pašah.
Če je paša optimalna in čebelar na razpolago čebelam, potem so vsi naravni nagoni čebele vedno v korist tako Njej kot čebelarju. To je po mojem osnovni zakon naravnega pristopa.
Drži se dragi Frank, pozdrav vsem, j _________________ Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.
Lin Hwai Min |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Zlatko H
Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15 Prispevkov: 2633 Kraj: Parecag, 100mnm
|
Objavljeno: 11 Jul 2012 08:11 Naslov sporočila: |
|
|
Frank, Jernej in seveda ostali.
Hvala za razmišljanja, a k vsemu temu bom še dodal. Ne more biti vsak čebelar vedno ob čebelah in to je dejstvo in ne more se vsak zaradi čebel seliti tja, kjer so optimalni pogoji za čebelarjenje. Saj so tudi tvoji pogoji Frank daleč od optimalnih, pa vseeno imaš čebele. Najlažje je v današnjih časih reči, poberem mojih dvajset družin in se se z njimi preselim v nek idiličen kraj, recimo tak kot o njem piše Dino. To me malo spominja na bežanje pred problemi. Današnji človek pač mora delovati tam, kje živi, kjer se je nastanil iz različnih vzrokov, tudi posledičnih, tudi nekaterih duhovnih zakonov.
Ker imamo pri nas (Obala in Kras) razen izjem dokaj slabe pogoje za čebelarjenje pomeni, da nam čebele v glavnem tako množično rojijo zaradi nuje, zaradi topolote in pomanjkanje hrane itd. itd. Kaj naj to pomeni, da vsi primorski čebelarji naložimo svoje čebele na tovarnjake in se preselimo, KAM?. A naj zaradi tega Obala ostane brez čebel. To pa v osnovnem razmišljanju ne gre. Naša naloga je vztrajati tudi v takih slabih pogojih, kot so letos pri meni in poskušati nekako "zgurati dalje". Najlažje je reči, tu ne gre, tu se ne da in jo pobrisati.
To je res nekakšna odločitev vsakega posameznika, ali vztrajati ali se preseliti s čebelami drugam.
Vsaj zame je odločitev jasna. Do nadalnjega vztrajam v teh pogojih in poskušam čebelam pomagati preživeti. Letos nisem točil in ne bom, to kar so nabrale bodo imele zase, pa še dodajati jim bom morda moral, so pa tu, opravljajo svojo nalogo in moja je, da jim pri tem pomagam.
lp
Zlatko |
|
Nazaj na vrh |
|
|
klopotec
Pridružen/-a: 01.06. 2011, 19:18 Prispevkov: 6419 Kraj: Šprinc
|
Objavljeno: 11 Jul 2012 10:05 Naslov sporočila: |
|
|
Frenk je zopet dal mnogo dobrih informacij. Zahvalim Frenk.
Zlatko mislim da prav razmišljaš. Pa saj tudi pri tebi niso vsako leto tako slabi pogoji. Pri meni letos tudi ni nič več kot za čebele. Akacija je pomrznila skoraj v celoti, drugo je bolj tako. Ampak zdaj naenkrat se pojavi pri sosedu njiva ajde, pa njiva sončnic, pa nedotika pa osat in se jim skozi nekaj dogaja. In za sebe bodo imele dovolj. Pa ali je to slabo? Ne, nikakor, narava je dala da bodo preživele in bodo lahko opravile svoje poslanstvo. Opraševanje. Stvarnik jih ni naredil zato, da bi nam tovorile hektolitre medu. Nam je dal drugo hrano. Ko pa bo kaj tudi za nas, bomo pa naredili kakšno zalogico in se kaj posladkali. Zadeva ni za jamrat. Bodimo zadovoljni s tem kar je. In sploh ni za obupat.
Rojenja pa se jaz veselim. Kot piroman ognja. Ko ti visoko na drevesu nad glavo brni masa čebel je to stvar za katero se splača živet. Najprej pa poskrbet za varnost, he,he. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Mandelj
Pridružen/-a: 23.12. 2011, 16:25 Prispevkov: 33 Kraj: Muljava - Lučarjev Kal
|
Objavljeno: 11 Jul 2012 20:47 Naslov sporočila: |
|
|
Res je hvala Frank za tvoje prispevke, forum ne prebiram redno, sploh pa ne berem kakšnih dolgih postov - mogoče sem prelen, vendar tvoje poste vedno preberem in nikoli mi ni žal za ''izgubljeni'' čas, vedno se mi zdi, da odnesem nekaj novega - kot bi odprl panj.
Hvala ti in lep pozdrav v Kanado. _________________ Lp, Mandelj |
|
Nazaj na vrh |
|
|
JernejM
Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00 Prispevkov: 1578 Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv
|
Objavljeno: 11 Jul 2012 21:01 Naslov sporočila: |
|
|
Zlatko je napisal/a: | Kaj naj to pomeni, da vsi primorski čebelarji naložimo svoje čebele na tovarnjake in se preselimo, KAM?. A naj zaradi tega Obala ostane brez čebel. |
Sam nikoli, ampak res nikoli ne razmišljam na tak način, ampak poskušam razmišljati kot tisti, ki vedo, kako se čebelari. Razmišljam kot čebela, ne kot čebelar. Vreme je zame vedno dobro le tisto, ki je dobro za čebele, pa karkoli ljudje govorijo, kaj jim paše. Nikoli se ne oziram na mnenja tistih, ki ne znajo pridobiti medu in imeti zdravih družin. To je po mojem mnenju temelj uspeha v vseh stvareh.
Če ni paš, v 10-letnem povprečju so recimo slabe - čebelar pač muči sebe in čebele. Nobena filozofije ali metoda ali sistemi ne pomagajo. Jasno je, kako so velemojstri odgovorili na take situacije (poglejte si sliko čebelarja z panjem na rami): spokaj od tod in odnesi čebele drugam! Dandanes jih dajo na tovornjake. Ali pa najamejo zemljo ali se zmenijo z nekim kmetom in tam čebelarjo. Ali pa se preselijo; od kod se je že Oscar preselil in kam ? Kdor to preštudira, mu je jasno, da čebele uspevajo le tam, kjer so dobre paše, v povprečju.
Za opraševanje solinskega področja pa sta dovolj dva panja, se mi zdi? Čebele rabijo gozd (z pravim drevjem) in vodo. Ali imaš to? Če ne, je pač treba iti tam, kjer to je, saj veš. Saj si se že odpravljal, pa potem premislil. A sam mislim, da druge poti ni. Če je paša OK, je čebelar lahko totalen lolek in bo uspešen. Drugače pa tudi diplomirani čebelarski mojstri samo jočejo - čebele se obnašajo povsem drugače kot v učbenikih piše. Rojijo, medu pa ni. Če pa je vse OK, pa jih roji le en del, pa še medu je dosti.
Tako nekako, dobro rihtaj Zlatko, j _________________ Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.
Lin Hwai Min |
|
Nazaj na vrh |
|
|
klopotec
Pridružen/-a: 01.06. 2011, 19:18 Prispevkov: 6419 Kraj: Šprinc
|
Objavljeno: 12 Jul 2012 06:51 Naslov sporočila: |
|
|
Zlatko, a se da primerjati tvoje razmere z razmerami (pašnimi) Rudija na tistem otoku. Ne vem več točno kje jih ima.
Po moje pri tebi razmere niso v povprečju tako slabe. Vprašanje pa je optimalnega števila družin na nekem območju. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Marko
Pridružen/-a: 03.06. 2011, 13:00 Prispevkov: 4813 Kraj: Logatec, čebele na 470 do 570 m n.m.
|
Objavljeno: 12 Jul 2012 07:24 Naslov sporočila: |
|
|
JernejM je napisal/a: | Za opraševanje solinskega področja pa sta dovolj dva panja, se mi zdi? Čebele rabijo gozd (z pravim drevjem) in vodo. Ali imaš to? Če ne, je pač treba iti tam, kjer to je, saj veš. |
Morda pri nas, za večji del Slovenije, to res velja.
Sicer pa je npr . že na Hrvaških otokih povsem drugače in tudi tam sivka uspešno (pre)živi. Srbi pišejo o planinskem čebelarjenju nad 1300m , kjer je samo "livada" brez gozda.
Najbrž je še kje podobno ...
Pozdrav vsem. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Zlatko H
Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15 Prispevkov: 2633 Kraj: Parecag, 100mnm
|
Objavljeno: 12 Jul 2012 07:59 Naslov sporočila: |
|
|
Seveda se da primerjati, na otokih je še slabše, Rudi jih ima na Braču, kjer razen zelo zgodnjih cvetlic kasneje nima nič.
Tako slabi leti sta bili pri meni samo zadnji dve, torej lani in letos, no pa ne bomo preveč tarnali. Skupaj z našimi čebelami se bomo prilagajali razmeram, kaj vem, bomo še ožali kište, sadili in sejali pa bo. Toliko medu kolikor ga potrebujejo ljudje (žlička na dan/ otroci manj, odrasli malo več) nam bodo čebele že prepustile.
lp vsem
Zlatko |
|
Nazaj na vrh |
|
|
JernejM
Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00 Prispevkov: 1578 Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv
|
Objavljeno: 12 Jul 2012 08:07 Naslov sporočila: |
|
|
Točno to, kar sprašuje klopotec, sem si že sam dal v popolno analizo in prišel do zaključka, da je razlika velika. Tam je močan recimo žajbelj, pa sivka, pa nek žepek, ki je kot timijan, če se ne motim - dišavnice so močne. Ali pač kaj drugega na to vižo. Mislim da ima Rudi eno dobro pašo in potem mu po malem kaplja še vso sezono, vse do kasne jeseni. Vlaga je nenehno v zraku. To je jasno, glede na njegov donos.
Zdaj pa k matematiki: sam se vam objavil moje opažanje, da mora biti, za preživetje, vsaj 3 tedne dobre paše, en mesec daje naravnemu čebelarju nekaj medu, kar je več pa so nebesa. Dajte si tole v memorijo.
Na misel mi prihajate nekateri kolegi, recimo Luka L., pa Marko, pa Zlatko, pa tudi Iztok Vasiljević, ki čebelarite tam, KJER NOBEN PROFI NE PRIPELJE SVOJEGA KAMIONA V KROGU 5 KM. Kdor čebelari na takih krajih, je v zmoti, če misli, da mu bo šlo kot piše v knjigah. Nobena filozofija tu ne pomaga. Zdaj pa še popravek te trditve:
Tudi na takih krajih se da kaj narediti, kaj malega, a le, če je čebelar izjemno predan in spreten. Takšno čebelarjene namreč zahteva veliiiikooo več dela in brihtnosti. V takih pogojih čebelari naš ljubi Frank, pa vendar se vedno znaova sprašuje in praska po glavi, ali ne bi bilo bolje, da preneha s tem - ali se čebele le ne mučijo preveč? Kajti zaveda se enega samega zakona čebelarstva:
Čebelari tam, kjer so odlične paše.
To je vse in ko to storiš, je problemov vsaj 90% manj; tako z boleznimi, varojo kot medom. To je učenje naših velikih: Janše, pa tudi Oscarja. On je mojster- pa vendar ne zna čebelariti v solinah - ušel je v neke džungle, da je lahko zdaj vse "avtomatsko".
Če pa ostajate na svojih krajih z borno pašo, pa raje čebelarite s petimi panji in sicer Brndinimi nukleusi. Na tak način se dobi dovolj medu za družino in še koga zraven.
Vem, da so moje besede direktne, a to je moj svet - razmišljaj kot Čebela, če pa to ne gre, pa kot profi. Le tako bomo lahko našli zadovoljstvo. Sam moram vedno znova odmetavati lastne sanjarije, ki temeljijo na osebni lenobi, in delati, kot to delajo mojstri.
Bog daj, da nam uspe, a uspelo bo le iskrenim. Kdo je iskren naravni čebelar po mojem spoznanju? Le tisti, ki je 364 dni na leto na razpolago čebelam, en dan na leto pa one njemu.
Pa naj naj dobro gre, lp j _________________ Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.
Lin Hwai Min |
|
Nazaj na vrh |
|
|
klopotec
Pridružen/-a: 01.06. 2011, 19:18 Prispevkov: 6419 Kraj: Šprinc
|
Objavljeno: 12 Jul 2012 08:20 Naslov sporočila: |
|
|
Zlatko boš moral posekat oljke in nasejat sivko. Sem gledal na TV da tam dol zdaj kar sejejo sivko.
Pri meni se stvari zdaj obračajo. Letos je bila pomlad katastrofalna. Akacija nula, sadno drevje malo. Kostanja nekaj pa lipe, preveč sušno. Zdaj pa kar precej dežja zadnje dni. Travniki bodo oživeli in če bo tako naprej se bo stalno nekaj dogajalo do jeseni.
Za drugo leto vam pa povem, da bodo lepe paše in bomo povsem drugačne volje.
V Slo se da čebelariti skoraj povsod. Seveda so izjeme. Če želiš od tega živet, potem seveda moraš skrbno izbrat mesto. Sicer pa če je kolikor toliko se splača ukvarjat s čebelami.
Tam kjer je čebelaril Iztok Vasiljevič ni tako slaba situacijo. Mnogo mnogo je slabših. V njegovo bližino celo vozijo prevozniki na oljno repico spomladi. Ne vem zakaj on tako razmišlja. Morda je samo preveč krčevito branil odločitev za TBH. Upam da ne bo jezen da tako razmišljam. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
lakotnyk Moderator foruma
Pridružen/-a: 04.08. 2011, 08:51 Prispevkov: 4423 Kraj: Ljubljana
|
Objavljeno: 12 Jul 2012 08:41 Naslov sporočila: |
|
|
za posadit sivko zlatkotu res ni treba posekat oljk... okoli oljk jih lahko zasadi.
drobnjak tudi lepo cveti, in cveteti začne zdaj zdaj, še kakšen teden pa bo... in čebele ga imajo, pravijo, zelo rade, bom videl na balkonu ga imam v koritih in prvi nastavek za cvet je že naredil.
lep pozdrav _________________ naj roji!
Peter P.
Cvet je za zdravje, plod je za nabiranje nektarja in CP, korenina je za gradnjo satja - List pa je za sejat solato. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Zlatko H
Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15 Prispevkov: 2633 Kraj: Parecag, 100mnm
|
Objavljeno: 12 Jul 2012 08:43 Naslov sporočila: |
|
|
Malo smo zašli s teme, debata je v redu a bolj paše kam drugam, tu smo pri Franku v gosteh.
lp
Zlatko |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Frank POMEMBNA OSEBA NAŠEGA FORUMA!
Pridružen/-a: 24.05. 2011, 00:56 Prispevkov: 355 Kraj: Canada
|
Objavljeno: 12 Jul 2012 22:31 Naslov sporočila: Pogovori s Frankom |
|
|
Je vse res, to glede pas in tudi stevila panjev katere se drzi po terenih cebeljih pasisc. Je pa tudi res, da se ze stoletja zivi na kosckih tega planeta ne zato ker so lahko boljsi ali pa slabsi od soseda oziroma njegovega kosa zemlje. Tistim ki imajo boljso parcelo, boljsi kos zemlje, tistim gre seveda od rok bolje in jim daje u zep kaksen cekin vec kot pa tistim ki so bili rojeni na parcelah ki niso najbolj primerne za to ali pa ono pocetje. Madonca, saj celi narodi zivijo po svetu kjer bi si clovek mislil da se ziveti sploh ne da... Se pa da, samo malo bolj je treba pljuniti u roke, pa bo.
Jaz nimam pojma kako situacija izgleda tam kjer Zlatko zivi, toda, poznam pa dosti zemlje kjer cebelarjenje ni prevec lustno ali pa financno privlacno. Jaz osebno cebelarim na lokaciji kjer se stalno sprasujem, ce je to moje pocetje fer za cebele? Je to sploh cebelarjenje ali pa je samo neko mucenje cebel!? Ze mnogo let nazaj sem doznal, da zivali ne zivijo samo po lepih in privlacnih kosckih nase oble. Zivijo povsod! Zivijo in so srecne tudi tam kjer bi si clovek mislil da ni nic mozno preziveti. Treba se je pac navaditi, prilagoditi krajom kjer nas je zivljenje naslo...
Torej cebele imajo svoje mesto na bogatih zemljiscih, imajo jih tudi u zapuscenih kamnolomih in drugih kjer je clovek ali pa narava pocela svoje grozote. Vem tudi, da situacije nikoli in nikjer niso koncne - uklesane u zivo skalo... Cebelje pase se dajo z lahkoto postimati, izboljsati, spremeniti, mer ne?
Treba je malo pogledati naokrog, misliti kot cebela, bi rekel Jernej, da se vidi kaksna pasa je, kdaj je, pa kje je ni in kdaj in zakaj je ni!?. Ko je to stuhtano si pa potem clovek izbere/nabere semena rastlin katera mu najbolj ugajajo. Treba je vzeti u postev vremenske razmere in stanje tamkajsne pokrajine. Ce je vreme/podnebje suho, se zavije stran od rastlin z plitkimi koreninami. Zagrabi se bela in rumena sladka detelja in seveda lipa, saj ti dve rastlini sta obdarjeni s koreninami ki segajo zelo globoko u tla in medita tudi u hudi susi, saj jima ne manjka vlage. No ja, vsaj z medeno deteljo je tako! Bela/rumena detelja sploh ne bo pognala, ce zemlja ni popolnoma zanic za druge rastline. Madonca, ta detelja bi raje rastla kar na samem betonu kot pa u dobri zemlji.
Sem siguren, da je se dosti drugih rastlin, semen torej, katere bi prisle tam prav.
Tako, clovek si bo nabasal svoje zepe s semeni in ko gre na sprehod, telovadbo ali pa gura kolo okrog za sport, takrat se ta semena malo vrze ob poti, pa u jarke, okrog kaksnega polomljenega plotovja, pa po krajih kjer nic drugega ne raste.
(Za take prostore je pa najbolj primerna sladka detelja, melolotus alba, ker ta rastlina nima rada dobre zemlje. Bolj kot je suho, opustoseno in kamenito, bolj ima to ta rastlina rada. Saj ima korenine cez dva metra globoke in si najde mokroto tudi ce celo leto nic ne dezuje!)
Poleg nizkih, zeliscnih rastlin, pa malo visjih, travniskih rastlin, clovek mora tudi posaditi kaksno grmicevje in medonosna drevesa. Ni treba vse to poceti na svoji zemlji... Lahko se sadi kaj ob travnikih, na robovih gozdov, po zivih mejah, ob plotovih in tako nnaprej. Sej in sadi do neke 5 pa do 8 kilometrov u krogu od cebeljih stojisc. Tak plac vas bo zaposlil za celo zivljenje, heee, heee in ni hudir, da se nebi ze po prvem letu pokazala velika razlika. (To jaz vem iz prakse)
Ce bi jaz tam zivel bi si z "dowsing" palcko/zico nasel lokacije kjer je podzemna voda in tam dol zvrtal ali pa dol zabil cev, da potegnes ven vodo. Ce je taka lokacija malo na hribu pa se pumpati ni treba, velikokrat bo voda pocasi kar sama pritekla na povrsje in z lahkoto se da kaj skopati, da si clovek naredi kaksno luzo, jezercek, itd. . . . Pojma nimate kaksno razliko naredi voda s svojo mikroklimo s katero narava objame tako luzo in njej blizno okolico. Tudi okoliscino se da kar z lopato dobro spremeniti. (Za tiste ki zmorejo ali pa ki imajo stroje ali pa denar da najamejo? Za take ki imajo malo vec pod palcem vse to je za njih nek manjsi macji kaselj, mar ni?)
Pa poglejte si kaj Sepp Holzer pocenja na svoji carobni gori tam u Austriji? Madonca, izkopal si je, z golimi rokami, ze cez 72 mlak/jezerov na svojem hribu in cez par sto na zemljiscih drugih. Pa se po ZDA in ostalem svetu on stalno roma in tudi tamkajsnjim ljudem najde vodo, jim gradi jezera - tam kjer bi si clovek mislil, da vode sploh ni.
Sam imam 50 milj vode tik pred nosom, bom si pa se nastimal eno luzo pod mojo skarpo. Da malo umilim vrocino ki se na soncne dni nabere u kameniti skarpi in potem seva to ekstra energijo nazaj na zamljo in vse potem ta vrocina, ta ekstra energija kar malo pozge. Voda pa bo to umilila in naredila nekaj dobrega u svojem okolisu namesto, da pa samo zge in mori...
Imam ze eno mlakico tam na dvoriscu, na zivi skali. Ta je samo par cevljev dolga in nek cevelj in pol siroka, toda ne more pa si clovek zamisljati kaksno razliko nekaj kangel vode naredi u naravi. Ta gola skala ima sedaj okrog te mlakice ze precej maha in celo nekaj sort trav ze nekaj let tam raste. Pa rozice so se pojavile kar same od sebe. Vsako jesen in zimo se tam ujame odpadlo listje ki pritegne dezevnike in ze kar nekaj centimetrov lepe crne zemlje se je tam nabralo. U mlaki sami pa se vsako leto redno pojavijo zabe ki tam vzgajajo svoje mlade. Tako, da jaz vsaka dva tedna z slauhom to mlakico napolnim, ce ne dezuje in vsakic me zabe malo okregajo (mogoce celo hvalijo?) ko jim napolnim vzdolbino z svezo vodo. Posebno so pa glasne, ce pozabim kaksen dan ali pa dva. Kar zelo glasne so potem in se celo iz vode zvlecejo in po skalovju posedajo, tako da moram paziti, da na kaksno ne stopim.
Tako, da z zelo slabo prakso o rihtanju zemlje za kmetovanje jaz le vidim Zlatkove probleme malo drugace kot pa kaksen drug ki je navajen na bogato in razkosno naravo kjer se cedita vsepovsod le med in mleko. . . .
Tudi Oscar Perrone je doznal, da je z svojim prejsnjim cebelarstvom prisel ob trdo steno kar se pridelave medu tice. Mozakar je spokal svoje premozenje in se preselil na sever argentine u nek skrit in pozabljen cebelarski raj. Vse od tega casa naprej pa Perrone ni nic vec meni zanimiv. Mar ni Jernej napisal da na bogatem pasizcu vsak lolek lahko bogato toci?
Ja, je Jernej tako rekel in res je tako...
Vsakdo ki ima denar ali pa moznost, da iz slabe lokacije spoka in se preseli u raj - tak clovek samo izkorisca Naravo - ji nic ne pomaga. U glavnem tak tic samo izkorisca, zato ker je bil rojen s srebrno ali pa celo z zlato zlicko u ustih. Taki nimajo u sebi nobene iskrice ki naj bi jih gnala, da pomagajo temle nasem svetu u boju z tistimi ki samo ali pa prevec izkoriscajo. Cas je ze davno prisel, kjer se moramo malo spreobrniti in Naravi pomagati, saj prekleto dobro vemo, da narava sama ni vec mozna te gromozanjske luknje u njenem ecosistemu zakrpati. Vsi moramo u roke pljuniti in zaceti krpati, saj drugace se bodo pa te luknje samo vecale in sirile, kaj ne? Vsak lahko zlato pobere, ce se mu valja pod nogami. Druga pesem pa je za te ki pridejo na tale svet malo drugace, je njih zivljenje malo bolj trdo in grapavo...
Taki pa nimamo moznosti, da bi si u zep posegli in financirali u neskoncnost nase bleferije in si z odvecnim denarjem ustvarjali neki raj na zemlji.
No ja, saj vidite kam pes taco moli, mar ne? Eno je - se bohotiti na varnem s tem kar nam nase premozenje nudi ali pa samo s tem kar se nam je prikazalo, privaljalo u naso smer pod nasimi nogami. Clovek si mora pac svoj kos kraljestva na tem svetu prikrojiti svojim potrebam in potrebam teh ki so pod njegovo komando.
Na kratko: Enkrat za vselej je treba potegniti u pesku to crto, se prepogniti, upreti proti vetru, pljunit u zuljave roke in si zrihtati raj na tem svetu pac tam kjer smo - tam kjer nas je usoda usidrala, kaj ne? _________________ Regards,
Frank
Nazadnje urejal/a Frank 19 Avg 2012 02:30; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Zlatko H
Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15 Prispevkov: 2633 Kraj: Parecag, 100mnm
|
Objavljeno: 12 Jul 2012 23:05 Naslov sporočila: |
|
|
Frank, no comment.
Napisal si to, kar tudi sam mislim. Tam kjer smo, poskušamo delati najbolje, pa bo.
Napiši nam še kaj, kako je s tvojim zdravjem.
Zlatko |
|
Nazaj na vrh |
|
|
JernejM
Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00 Prispevkov: 1578 Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv
|
Objavljeno: 13 Jul 2012 07:13 Naslov sporočila: |
|
|
Lepo napisano Frank. Kdor je 50 let star bo sadil za svoje vnuke in to je smisel življenja, ne saditi le zase. Sam tudi puščam lipe na mojem, da rastejo, potem ko so jih norci pred mano posekali in zdaj jih je že okoli 25, prve že cvetijo, velike že dajejo med, a večina mojih bo zrelih šele za tiste za menoj ...
Velikokrat se da naravo precej urediti, kot je naredil Holzer, včasih pa tudi ne, če ni primeren teren ali pa teren sploh ni naš. Za delanje jezer z mašinami je najbrž potrebno tudi kakšno dovoljenje in pa dosti denarja. Največ preglavic znajo narediti sosedje, kot so Holzerju.
Tako da je Frankovo navodilo idealna varianta, potem pa so še podvariante.
Moje spoznanje je takšno:
Čebele sledijo paše,
čebelar pa mora slediti čebele.
Torej mora čebelar slediti (ali narediti) dobre paše. Potem je čebelarjenje takšno, kot ga opisujejo učbeniki in Anton Janša. Potem vsi sistemi dobro delujejo.
Druga pesem pa je čebelariti kot to dela Frank (tam po naravni poti sploh ni bilo nikoli čebel - Indijanci so nabirali javorjev sirup in Bog je na ta način poskrbel, da so imeli svoj "med"). Kako to izgleda, sem videl tudi na kolegovem primeru. Dokler je bil na dobrih pasiščih, je med kar tekel skozi vrata čebelnjaka ven, ko pa se je preselil na slabšo lokacijo, pa je potreboval brezmejno več dela in skrbi, da je dobil polovico. Morda le tretjino? Petino? Včasih nič?
Torej je tako, kot se strinjava s Frankom: marsikje se da čebelariti, a cena dela za en kilogram medu je lahko tudi 500 ali 1000% različna. Vendar ljubezen do čebelarstva premaga to razliko. Tudi če ti roji 90% družin, lahko še vedno dobiš po 10 kg medu na panj, ali pa vsak drugi panj, če si spreten. In seveda če imaš vsaj eno pašo, ki traja vsaj 3 tedne. Drugače pa je obup.
Vedno obstaja kakšno izredno leto, recimo vsakih 4 ali 7 let. Takrat tisti, ki so na normalnih lokacijah, zajamejo s polnim vedrom, s tem pa nadomeščajo slaba leta. Tisti na slabi lokaciji pa imajo solidno leto le takrat, ko imajo prvi izjemno leto, to se pravi vsakih 4 ali 7 let. A tudi tako se da čebelariti, če je strast dovolj velika. ??
Hvala ti Frank, zdravja ti želim obilo.
Naj nam medi, naj nam letijo, lp j _________________ Sanjaj, stopi v neznano in se trudi najti pot.
Lin Hwai Min |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Zlatko H
Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15 Prispevkov: 2633 Kraj: Parecag, 100mnm
|
Objavljeno: 16 Avg 2012 14:02 Naslov sporočila: |
|
|
Oj Frank
Nekaj časa se nisi nič oglasil, upam da nisi preveč hud na nas, ko se včasih tudi malo zlasamo, saj veš otroci smo še v čebelarstvu.
Frank nekaj opisa stanja, čisto malo zaradi debate. Torej take suše kot jo imamo tu pri nas ni bilo vsaj 25 let, vsaj tako pravijo. Sušijo se stari hrasti, zalivanje vrtov ne pomaga več, ker je zemlja popolnoma izsušena.
S čebelami je nekako šlo, a sedaj se odzivajo tako, da so drastično zmanjšale zaleganje. Vnosa CP je malo, hranjenje ne pomaga, sicer pa jim hrane v panjih ne primankuje. Opazil sem tudi, da tudi korito z vodo obiskujejo komaj kaj. Bojim se, da bodo začele srkati tekočino iz zalege. Varoja je za sedaj pod kontrolo, kar pomeni da je ni veliko. Da je varoja pod kontrolo vem, ker imam nekaj družin z velikim odpadom, pri večini pa komaj kaj.
Zame je to povsem nova situacija. Danes smo bili pri enem čebelarju na obisku, ki ima boljše pašne pogoje kot jaz. Pregledali smo eno AŽ družino in je imela v tem času zalego samo na dveh satih, hrane in CP je bilo dovolj.
Frank pri meni je bilo do sedaj vsako jesen enako, po prvem jesenskem dežju tu zopet začne mediti in cveteti, tako da ob normalnih letih ni potrebno zimsko krmljenje. Letos se bojim, da ne bo dovolj zimskih čebel, po drugi strani pa si mislim, da bi čebele v naravi ravnale enako. Zunaj ni nič in zato je potrebno prilagoditi stanje v panju. Koliko časa bo trajala ta suša pri nas se ne ve, pravijo da do septembra še ne bo dežja.
Ja tukaj ob morju je pač tako, no že pri Marku pa Jerneju je stanje čisto drugače.
Aja pa še to, vsi letošnji roji so se dobesedno izsušili, niti tisti prvi roji, torej roji pred majem mesecem letos se niso razvili. Ker sem vse letošnje roje dal samo na letvice, so imeli pač še toliko več dela, da gradijo satje, a vse skupaj je z roji sila klavrno, tako da bom primoram združevati družine.
Frank kakšen komentar na stanje, lahko?
lp
Zlatko |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Frank POMEMBNA OSEBA NAŠEGA FORUMA!
Pridružen/-a: 24.05. 2011, 00:56 Prispevkov: 355 Kraj: Canada
|
Objavljeno: 19 Avg 2012 02:29 Naslov sporočila: Pogovori s Frankom |
|
|
Oj Zlatko, seveda tudi ostali...
Je res, da se ne oglasam prevec ni pa zato ker bi bil hud ali pa jezen. Heee ta "huda" leta? Te case sem jaz le pocasi prebredel in sedaj pa se pot pocasi vijuga dol in le Bog ve kako dalec mi bo dal, pustil, da koracam, ko je vse tako.... tako....
Pa vseeno, se vedno migam in se upiram. Zrem tisto doma narejeno rcnijo toda le Bog pa ve, ce sploh deluje?
Heee, hee, moram se tole vrzt u pisker: Ze odkar pomnim imam na desni roki, malo nizje od komolca, eno rjavo piko, take ima marsikdo ki je verjetno dosti na soncu. (pojma nimam zakaj jih nekateri imajo kar veliko in nimajo nic skupnega s soncem?)
Torej, ko sem bil na kemo strupih pa sem opazal, da se je ta pika vcasih malo spreminjala u velikosti, obliki, visini in parkarat je bila gor celo kapljica krvi. No ja, ko clovek zre, mu napumpajo nekih 7 litrov kemije in strupov u zile se marsikaj cudnega prikaze na dan. Mislim, da ni noben hec ko cloveku izpadejo vse kocine in lasje na telesu, ko pa zrastejo nazaj so pa veckrat kot ne drugacne barve, teksture in gostote. Pa se razne druge zadeve se dogajajo, da, ko o njih pomislis, klepetas, to cloveku kar kocine pokonci dvigne.
Vseeno, tukaj nam ze mnogo let trobijo, da moramo prav te pege, pike ali kaj se jim ze po vase rece? Paziti moramo prav na to kar sem jaz takrat opazal. Ni me pa prav nic motilo, ce je to kar sem mislil, da je? Ko ima clovek ze nekaj teh zadev u telesu mu menda ni prevec mar, ce dobi se kaksno vec? Clovek zagrabi to kar mu je potalano, mar ni tako? Jaz sem imel namen na to piko namazati malo olja, da vidim kaj bo. Nisem hotel namazati tega ki ga imam, saj nimam pojma kaksen je? Sem hotel namazati tistega ki ga bom u par tednih pridelal sam. Za tega vem kaj, kaksen je in kaksno hrano sem rastlinam futral, pa kako sem to rec rihtal - tudi sanitarno gledano ali kaj/kako se temu ze rece.
Tako, pred par tednih sem bil pri vikendu in ko sem se umival, pred kosilom, pa sem doznal, da je ta pika kar izginila. Pojma nimam kako, toda ni je vec! To olje jo je poslihtalo tocno tako kot sem to videl na vseh teh filmckih o olju in ucinkih le tega.
Sedaj me pa matra kako to, da ni nobenega napredka u mojem telesu.
Sem mojega prejsnjega onkologa poslal u tri m..... tanovi pa mi pravi, da sem imel popolnoma prav s tem kar sem pocel. Tudi on sam bi samo vzel eno rundo kemoterapije, saj taprva je ta ki naredi nekaksen red u telesu. Vse naslednje pa dosezejo samo en ali pa dva procenta razlike. (Ce pa ves ta strup in kemija ki jo not basejo ne biksa raka - kaj pa to potem biksa???) Onkolog me je dobro pregledal, so me skenirali parkrat na CAT scanu in pravi, da je rak dormant, da pociva. Ni pa nic omenjal moje prizadevanje, da bi se ga losal? Sem pa hvalezen Bogu, da je rak polegel. Je bolje, da mi pociva kot pa, da razgraja in se siri, mar ne?
Pojma pa nimam, ce to olje spila tako kot pravijo?
Ne vem, ce je olje narejeno iz taprave konoplje, Indike? Edino kar mi pride na misel je pa to, da jaz ne zmorem pozreti toliko na dan kot oni s znanjem o tej zadevi pravijo. Pozrl naj bi trikrat na dan - vse skupaj en gram?! Kar pa jaz pozrem pa ne vem koliko je? Pozrem samo enkrat na dan samo toliko kar lahko toleriram. Ker me to olje posteno zbiksa pa sedaj zrem uro ali pa dve pred spanjem. (razlika je ta, da se to rec ponavadi pokadi kot cigareto. Za olje pa jaz rabim 8 do 10 gramov da dobim en gram olja.)
Ni mi mar, ce lezem do postelje na vseh stirih ( ne morem niti stati na nogah). Ko sem pa u postelji pa samo Bog ve kaj se dogaja, saj ko nazadnje zasmrcim "pa me ni doma" najmanj do dvanajste ure naslednji dan, heee, heee...
Ni to najbolj lustno, toda je pa se manj lustno ko cloveka napumpajo z njihovimi strupi na onkoloskem, kaj ne?
No ja, prijatelji, pa gremo nazaj k temi, da me moderatorji ne ok......
Zlatko, pravis, da take suse pa se ne u 25-tih letih?
Heee, tukaj nam pravijo, da take kot letos (susa, vrocina) se nismo imeli u vec kot sto letih, odkar pristojni te reci zapisujejo?
Vidite, vse, cel svet se nekam drugace vrti in kdo ve cemu je to vzrok? Lahko je to kar trobijo, da smo vse do amena zasrali in sedaj se pa zacenja "payback!"
Mogoce je tako?
Sam pa sem mnenja, da je mogoce nekaj takega kot so nam prikazali u filmu " Day After tommorow." Obla je tako zasrana, da se res ogreva in s tem se seveda tudi ogrevajo nasa morja - VODA! Mesajo se morski tokovi ki se vrtijo od izpod equatorja pa skoraj gor do severnega tecaja. Ker se voda greje se seveda ledena kapa na severnem in tudi na bolj mrzelm juznem tecaju ogreva, oziroma tamkajsnji led se topi! Vsa ta "sladka" voda pa seveda ne pase u morje in zaradi tega se narava se bolj podira in to do take mere, da lahko nastaja nova ledena doba. Seveda u filmu se to zgodi kar takoj in ne u par sto letih kot bi normalno se.
No ja, cebele in vse zivo na tej obli se mora prilagoditi tem, novim razmeram, ce se ne, pa bo seveda vsaka linija ki se znajde izven te nove verige - ta bo fuc. PIKA!
Vem Zlatko, da zalivanje ne pomaga ker je vse suho kot purfelj! Zalivati pa je le treba, drugac pa izhoda ni. Rastline katere u krizi zapustimo bodo usahnile, pomrle, izginile. Kdo ve, ce bo naslednje leto kaj boljse? Ce ne bo, pa se potem lahko z temi zadevami pod nosom obrisemo saj popraviti se ne da, ce ni kooperacije iz strani Narave. kar pomre zaradi neke kolobocije se pa potem u isti vremenskih razmerah ne zmore privlect nazaj, kaj ne?
Zalivaj Zlatko......... saj samo tako bodo rastline prezivele in docakale september kjer jih bo pa le dez resil, ce jih bo?
Ne smemo obupati, saj eno poleno pod noge nas ne sme ustaviti. Kaj pravis?
Pa cebelice..... pravis, da se nekako gre, toda toda CP je malo, so ze zmanjsale zaleganje.
Na vodnem koritu jih tudi ni?
Bojis se tega in onega? Pa se bi se naslo kaj ki Ti moti spanje......
Ne se prevec sekirati s zadevami katerih nismo kos spremeniti! Jaz stalno ponavljam, da je treba vsako leto nekaj narediti, da se pomaga ne samo cebelam - pomagajmo vsej Naravi ki je na nasem koscku zemlje.
Posej sladko deteljo kjer se le da. Ta rastlina je tako odporna da crkne u dobri zemlji - uspeva pa med skalami, raste celo med razpokami u betonu! Njene korenine rastejo cez dva metra globoko in nobena susa je ne moti. To rec so znajdli u ameriki kjer je pred 80-timi leti u centralnih predelih bila taka susa da je vse pomrlo in clovestvo ki je ostalo pa je popokalo kufre in se odselilo - amerika je postala puscava! Zemlja je bila tako suha da ji je veter odnesel na vse stiri strani sveta! Ostal je samo pesek in kamenje. Clovestvo pa se je pocasi le vrnilo ker so nasli tole rumeno in belo sladko deteljo in jo mnozicno sejali z strani tamkajsnje vlade. ta rec se ni zmenila za suso in puscavo. Korenine so nasle vlago par metrov globoko in sladka detelja je rastla tako gosto da si jo moral sekati z maceto ce si hotel hoditi skoz. Cez cas pa se je to nabralo u pesku, zemlja se je pocasi vracala z trohnenjem in sedaj pa se komaj pozna kje je ta puscava bila. Vidis jo lahko samo se na starih slikah!
Treba je zalivati Zlatko! Ce ze ne moremo nastimati nekaksno umetno mlako ali pa dve. Pojma nimate koliko pomaga tudi ena manjsa mlaka ki namaka suho zemljo in ponoci razprsuje cez vecjo okolico to nujno roso/vlago. Bom drugi teden posnel sliko kjer jaz imam rastline, drevesa na sami zivi skali. Samo mickena luza je tam in ta vse to rihta - seveda ce jaz je nebi s slauhom obcasno nafilal pa bi se vse posusilo in pocrkalo. Jaz to dsamo pocnem ker so u mlaki nestete zabice - pa jim rihtam dom...
Ce dotoka u tako mlako ni pa je treba nekaj ustimati da je! Slauh na dan in pipco odpret. Ce voda pride iz mestne cevi to lahko kar precej kosta? Toda clovek pa lahko vzame u roke "Dowsing rod" in poisce plac kjer je podzemna voda. Ce je zemlja tam pescena se vzame u reke zelezne cevi in se jih z macolo u tla zabije dokler ne pritece voda. Tako so prisli do vode u starih casih in se tako pocne se dandanes, saj tudi pri nas to se pocnejo! Nima vsak globoke zepe da bi placal/ financiral! Naredimo sami kar se le da in se vec samo probati je treba.
Ce so tla pretrda za macolo pa najamemo nekoga ki nam lahko zvrta luknjo u tla, da dobimo - imamo dobro in poceni vodo.
Imamo vodo tam kjer je ni. Kapis?
Skrbi te, da ne bo zimskih cebel?
Ne se bati. Kako pa so cebele prezivele 150 milijonov let?
Vasa sivka je znana po tem, da ko se pasa zmanjsa tudi ona zmanjsa zalego. Dokler je dotok merdicine in cvetnega prahu bo se nekaj.
Pravis, da hrane nemanjka, le da je CP bolj svoh?
Ce ni CP jim ga je treba dati!
Ce ni medicine jim je treba dati sladkorno!
Pa ne sedaj jamrati, da je cuker strup!?
Ce VAM cuker ne gre, pa vprasajte vsako cebelo posebej kaj bi one rade. Imajo samo eno sans; CUKER ali pa SMRT!
Ja, par sto let je clovestvo garalo, da bi si lahko kupili kaksno kilo cukra. Kaj ne veste da je bila prav u sloveniji velika kriza kjer se tabogati niso zmogli zakeljc cukrat. Prav zaradi tega je skoraj vsaka bajta imela na vrtu nekaj kist cebel da so imeli kaj sladkega za u usta.
Pa u starih casih so VSI futrali svoje cebelice s cukrom, ker je le-ta bil cenejsi kot med. (ne u ranih dneh - pozneje) Znano je ze cez sto let, da je cuker pravzaprav boljsa hrana za cez zimo kot pa je med. Cebele prezimijo boljse na cukru kot pa prezimijo na medu. Med jim je samo potreben ko se vzgaja zalega. Takrat jim cuker ne spila, ker ni enak medu. U cukru ni nobenih ekstra snovi katere one rabijo. Prav te "ekstra snovi so pa u medu in to jih pa pozimi biksa ker ne morejo kakat! Cuker je OK, je izvrstna hrana za cez zimo, ce imajo vsaj nekaj CP. CE NIMAJO PA SE JIM DA! PIKA!
Ne sekiraj se Zlatko. Vasa Sivka je znana u tem, da po potrebi zmanjsa zaleganje. To ji je zapisano u njenih genih in samo Bog lahko to spremeni ne pa sam samcat clovek - nima veze kako pomemben, bogat, pameten in velik on je. Treba se je pocutiti bolj kot kmet in ne kot nek gospod. Kmet poseje in ko je cas pa pozanje/pobere. Nic ne tarna. Pobere kar mu je bog dal!
Tako je pac zivljenje kmeta mar ni?
Mi, cebelarji, pa bi morali njega, kmeta posnemati. Spomladi posejemo okrog druzine katere so nam prezivele. Jeseni pa poberemo odvecne kiste in kar so nam muhce pustile u njih. Uboge revice ki so pa u spodnjih kistah pa zazimimo tako kot najbolje zmoremo in znamo. Nic manj in nic vec se od nas u tej zadevi ne zahteva. Tako pac zivljenje cebelarja in cebel pac je. Jaz celo zivljenje pravim, da cebelar samo vzame ven toliko kot on vlozi noter. Velikokrat pa je se to kar je bolj kocljivo, piskavo.
Pozabi kaj si videl pri cebelarju tam na obisku. Nikjer na svetu si nista dve lokaciji enaki. On ima, kar ima ne ve se kaj in koliko truda je ta tic dal u svoje cebelarstvo. Isto je, da on ne ve kaksen trud je treba prebresti na kraju kjer so tvoje muhce. Je pa ze tisocletja znano, da je trava na oni strani plota vedno bolj zelena kot pa na tej, mar ni tako? Imamo kar nam je Bog dal in nobeno javkanje ne bo situacijo spremenilo niti eno mickeno ioto!
Pocakajte pa le se malo. Pri nas je se vedno zelooo vroce, toda noci so pa ze hladne in tudi dezek nas ze nekaj dni malo skropi. Ni ga zadosti toda Bog pa ze ve kako ga dol poslat. Ce ga zlije vsega na enkrat se bo voda samo odtekla u kanale ali pa izhlapela u vroci, presuhi zemlji. Daje nam ga malo po malo, tako, da se pocasi zemlja zmoci in zacne srkati noter vlago in vse bo spet postimano,saj kot pravis, da vsakega septembra naprej je nekaj dezja pa cvetenja in doprinosa. VEDNO!?
Cebelice pa je treba rihtati od zacetka - od spomladi, tako kot se najbolje da in zna. Nikjer pa ni namalan duplikat po katerem bi se clovek ravnal. Sliko tako ali pa drugacno pa si jo mora vsak namalati sam. Jo namalati tako da se mu dopade in obnese tam kjer jo je malal. Nic ne sme biti polovicno! Rihtajmo sto procentno ali pa nic. Polovicne poti k uspehu ni!
Pa se varoa:
Ne bom se u to rec spuscal, ker mi lahko kdo zabrusi, da ne vem - nimam prakse z to zadevo. Je pa tako, da se jaz z varojo res ne pretepam. Moj moto je: "Out of sight - out of mind!"
Pa dobro rihtajte... _________________ Regards,
Frank |
|
Nazaj na vrh |
|
|
klopotec
Pridružen/-a: 01.06. 2011, 19:18 Prispevkov: 6419 Kraj: Šprinc
|
Objavljeno: 19 Avg 2012 08:45 Naslov sporočila: |
|
|
Pozdravljen Franc. Najprej ti želim vse dobro.
Včeraj sem bil v Ljubljani, ker je Marija šla po nakupih. Jaz pa sem malo svetil zraven. Pa na koncu je kupila samo ene tekaške copate, cot pa nobenih. Izbirčna.
Potem pa sva našla bolšji trg za stare knjige. To je moj hobi. Kupovanje starih, pravzaprav rabljenih knjig. In sem kupil tudi eno od Jančara ko analizira naš ubog mali narod, pa njegove travme od Marije Terezije naprej. Mi je dal neke nove vidike in novo razumevanje počutja mojih rojakov, raztresenih po vsejm svetu. In vsepovsod uspešnih rojakov.
Jaz grem v Ljubljano za en dam in sem vedno srečnejši, ko se zvečer bližam domačemu kraju. Amerika pa je na drugem kraju velikega oceana.
Vsi naokoli nam grenijo življenje, najbolj pa si ga grenimo mi sami z našimi delitvami. Celo pot sem na vlaku bral knjigo in te imel pred očmi. Jebeno je to vse skupaj.
O cukru in čebelah sem dosti bral in zdaj sem mozaik sestavil. Vidiš, kako stvari nikdar niso črno bele.
Leto nazaj je cuker pri čebelah zame bil strup. Zdaj je strup in ni strup. Čebele na njem odlično prezimijo, o tem je mnogo pričevanj. Spomladi pa rabijo med da vzgojijo zalego. Takrat je cuker strup.
In od tu pridemo na jesensko hranjenje. Čebele naredijo medne vence ko je obilna paša. Zato jim za jesensko krmljenje moramo vsipat velike količine naenkrat in bodo naredile medne vence nad glavo, v njih pa skladiščile cuker. Tega bodo pozimi najprej pojedle. Spomladi pa bodo prišče do medu za zalego.
Povsem drugače pa odlagajo sladkorni "med" če jim ga dajemo po kapljicah, po decilitrih čez daljše obdobje. Potem to skladiščijo na vseh koncih in slika ni čista.
No tako jaz zdaj vidim stvari in se mi zdijo logične.
Suša pa je problem in bojim se, da bomo lačni, če ne bomo stvari spremenili. Živinoreja nam pobere preveč vode in hrana ki jo gojimo za njih je z vodo preveč potratna. Koruza na primer. Potrošnja mesa je odločno prevelika, človeku v tako velikih količinah meso ni potrebno in na teh površinah bi lahko pridelovali veliko stročnic, ki so glede vode mnogo manj potratne.
Sem včeraj jedel čičeriko, ki je letos nekaj poskusno gojim na vrtu. zelo okusna je, ljubi suha tla, vročina je ne moti. In ima mnogo beljakovin in hiratov. idealna hrana in rastlina za sušna obdobja. Za kilo govedine je treba 13000 litrov vode. Groza. Če prepolovimo potrošnjo mesa smo že mnogo storili. In mnogo manj bolezni si bomo nakopali.
Jaz mam na parceli ribnik in potok mi teče čez grunt. Zdaj komaj vem, kakšno bogastvo imam.
Grem zalivat vrt.
Vsem želim zdrave in zadovoljne čebele, tistim, ki se dobite v Kopru pa želim prijetno debato. Napište potem kaj.
Jaz sem bil včeraj v Ljubljani, danes bom malo počil, jutri pa moram V Graz po hčerko. Današnja pot še v Kp bi bila prenaporno, čeprav bi bil zelo zelo rad tam doli danes. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Zlatko H
Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15 Prispevkov: 2633 Kraj: Parecag, 100mnm
|
Objavljeno: 19 Avg 2012 21:07 Naslov sporočila: |
|
|
Ah Frank,
Včasih izpade, da samo nekaj jamramo, stokamo, da smo obupali, vrgli puško v koruzo, pa ni tako. Včasih malo pojamramo pa zopet stisnemo zobe in gremo naprej. Kolikor mi je malo znano ni še nihče, ki tukaj piše odnehal, ker je letos tako slabo stanje. Bo že, še vedno je bilo.
Sicer pa sem, pred dnemi dnevi pregledal eno družino, ugotovil skoraj idealno obliko zalege na šestih satih in dobil polno volje za delo naprej.
Najprej pa še eno vprašanje Frank, dal sem jim pogočo iz kvasa, sladkorja itd...., zanima me ali imaš ti kakšen recept za pogačo iz soje, sladkorja itd? Kupil bi sojino moko (ekološko pridelano) in rad naredil pogačo, pa nisem nikjer našel kakšenga recepta za to.
Ja vsaj letos pri meni se je glede vode nekaj premaknilo v glavi. Odločil sem se nadaljevati projekt, ki sem ga že začel in to je urediti dvestokubikov veliko luknjo, kjer imam že vse tako speljano, da se vsa deževnica zliva notri, če bo še kaj viška pa se bo to prelivalio v eno drugo manjšo zajetje. S tako količino vode bom lahko zalival najnujnejše rastline okoli hiše.
Tako je to Frank, bodi dobro veruj v svoje metode zdravljenja, tako kot veruješ v svoje čebele in boš videl, da se bo vse dobro izšlo.
Pa javi se še kaj.
lp
Zlatko |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Marko
Pridružen/-a: 03.06. 2011, 13:00 Prispevkov: 4813 Kraj: Logatec, čebele na 470 do 570 m n.m.
|
Objavljeno: 19 Avg 2012 23:08 Naslov sporočila: Re: Pogovori s Frankom |
|
|
Pozdravljen, Francelj
Pravi blagoslov je velikokrat tvoje pisanje. Hvala, da nas oblivaš z njim.
O prvem delu tvojega prispevka lahko rečem samo: kapo dol. Res se izvrstno držiš, predvsem 'glava' je čista, kar je najbolj važno. Optimist ostani še naprej.
Frank je napisal/a: | ...
Pa u starih casih so VSI futrali svoje cebelice s cukrom, ker je le-ta bil cenejsi kot med. (ne u ranih dneh - pozneje). |
Tisti starejši pravijo, da so čebelarji dobili rjav cuker in je bil zelo zelo poceni v primerjavi z belim. Danes ? Narobe svet! Nerafiniran je 3 do 5x dražji. Ne gre mi v glavo, kako je to možno. Manj dela imajo z njim, cena pa visoka ?
Frank je napisal/a: | Ne sekiraj se Zlatko. Vasa Sivka je znana u tem, da po potrebi zmanjsa zaleganje. To ji je zapisano u njenih genih in samo Bog lahko to spremeni ne pa sam samcat clovek - nima veze kako pomemben, bogat, pameten in velik on je. |
Tudi jaz mislim, da bo vse v redu pri Zlatku. Samo da pride tisti njihov osvežilni dež
Frank je napisal/a: | Treba se je pocutiti bolj kot kmet in ne kot nek gospod. Kmet poseje in ko je cas pa pozanje/pobere. Nic ne tarna. Pobere kar mu je bog dal! Tako je pac zivljenje kmeta mar ni? |
Ni, Frenk, ni.
Tarnajo, vsak dan bolj. In na Boga sploh ne računajo več. Zdaj je njihov bog država in subvencije, ki jih dobivajo.
Ne vem, kako je pri vas, ampak v Sloveniji so prav subvencije največji del dohodka na kmetijah. Razumeš ? Ne tisto, kar pridela in proda, ampak subvencije. Kmetje pa kupujejo hrano v marketih !
Kako je mogoče, da ob vseh silnih denarjih, ki jih dobi kmetijstvo, pridelamo zase le okoli 25% potrebne hrane??? Vse ostalo je iz uvoza.
Še pred 50 leti je bilo obratno. Semen skoraj nimamo več Povsem smo odvisni od koncernov, ki nas zalagajo s hibridi, iz katerih naslednje leto nič ne zraste. Res : kam je šla zdrava kmečka pamet ?
Frank je napisal/a: |
Pa dobro rihtajte... |
Tudi ti, Frenk !
Pozdrav tja gor. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Marko
Pridružen/-a: 03.06. 2011, 13:00 Prispevkov: 4813 Kraj: Logatec, čebele na 470 do 570 m n.m.
|
Objavljeno: 19 Avg 2012 23:15 Naslov sporočila: |
|
|
Klopotec, lep prispevek ! Sploh mi je drugi del blizu .
Včeraj sem poslušal na radiu, kako bodo zaradi slabe letine v ZDA pri nas cene hrane višje.
Halo ???
Mislilo se je predvsem na koruzo, sojo ...
Kaj pa iz ameriške koruze mi jemo ? Mogoče malce polente
Ja, saj vem. Živina ... krmila itd. Tudi naši kmetje sejejo v glavnem zdaj samo še koruzo - za silažo in ne za polento, da ne pomote.
In se sprašujem, od kdaj krave jejo koruzo? Madona, vsak otrok v mojih časih je vedel, da krava je travo in ne koruze.
In v osnovni šoli so nas učili, da poznamo prvo košnjo (seno), drugo (otava) in če je sreča, včasih še tretjo (vnuka).
Včeraj pa slišim na TV kot največjo katastrofo, ker zaradi suše ne bo 5 košenj, ampak verjetno le dve. Hvala Bogu, da bi bilo tako še kdaj.
Tudi zavoljo čebel, ki bi se lahko spet, kot nekoč, odpravile na cvetoče travnike.
Sončen pozdrav vsem |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Zlatko H
Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15 Prispevkov: 2633 Kraj: Parecag, 100mnm
|
Objavljeno: 26 Avg 2012 11:40 Naslov sporočila: |
|
|
Ojla Frank, kaj si v divjini, da se nič ne oglasiš, no pa bomo že potrpeli.
Frank danes je pri nas nekaj kapelj dežja, temperatura se je spustila in svet je lepši in seveda ob takih spremembah ne manjka načrtov za naprej. Sem šel pogledat zjutraj čebele in ob takih spremembah so kar čutile, da se približuje hladna fronta, mirno so ždele na bradah in se niso pustile motiti.
Frank našel sem čebelarja z mojega primorskega območja, ima čebelnjak res tik ob državni meji z Italijo. Ob obisku mi pokazal družino z matico (zelo zelo temen odtenek naše Sivke) nad katero sem se v trenutku navdušil. Tako lepe matice, zalege in vsega kar mi je lastnik pripovedoval o tej družini, že dolgo nisem videl in slišal. Z lastnikom sem se dogovoril za nekaj matic za naslednje leto, a mi ne da miru in bi rad to izpeljal dobro.
Frank rabim tvoj nasvet, kako bi ti izvedel to čebelarsko opravilo. Torej imam družino in rad bi pridobil iz nje nekaj matic, ki bi jih vstavil mojim družinam. Začel sem ponovno brati literaturo na to temo, a saj več kako je to, trije strokovnjaki deset načinov.
Bodi dobro Frank
Zlatko |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Frank POMEMBNA OSEBA NAŠEGA FORUMA!
Pridružen/-a: 24.05. 2011, 00:56 Prispevkov: 355 Kraj: Canada
|
Objavljeno: 28 Avg 2012 00:42 Naslov sporočila: |
|
|
Ojla Zlatko!
Ja, sem bil cel teden u divjini sedaj bom pa nekaj casa doma, saj sam ne smem iti tja, zenin dopust pa se je iztekel. Ravno danes je sla delat, po treh mesecih.
Razumem to rec o "lepih" maticah, saj jih tudi tukaj imajo kar nekaj sort. Imamo tudi te katera ti je padla u oci; jih klicemo "Copperback." Americanci se kar ne morejo nasititi cez te njihove "zlate, pa midnight blue" in se nekaj ji je ... se imen ne spomnim. Veliko teh zadev so vzrejali tam okrog 30 let nazaj. Kot pravim; se je pa vse skupaj porazgubilo, saj narava pocasi vse potegne nazaj u svoje okrilje.
Problem z takimi maticami je le to, da so vecinoma le dobre za pogledati, ce je kaj dobrega u njih, pa se to pocasi izgubi, saj ves kako je ko se toliko razlicnih trotov drzi okrog pasisc in posebno pa se na teh lokacijah kjer se troti congregirajo in cakajo da se pojavi nedolzna matica, heee, heee. Nova runda matic pa potem zalega potomce teh trotov, taksni kot so. Originalna rasa (odtenek le-te) se ne da obdrzati razen ce bi clovek bil nekje tako ustiman kot sem jaz ali pa ce cebelari na otoku, itd...
Osebno se jaz z maticami, njih vzgojo ne bavim. Ce, ko je cas, da se kaj zamenja je to pac delo za cebelce, saj one vedo kaj in kako je najbolje, mar ni?
Jaz dobim nove matice spomladi ko se kaj pripravi na rojenje, takrat je obicajno matic z cez glavo. Strmim le u tem da imam vsako leto vsaj eno kisto nove krvi - novih cebel. Tako da redno kaj kupim in to vse z nesngo in varojami vred.
Ce bi pa jaz namerno hotel kaj zrediti pa bi bilo menda najbolje, da se jajceca pobere in se jih nastima na te okvircke z tremi letvicami ali pa dvemi. Tako, da ni treba stare matice stiskat, da bi one potem zredile novo, itd... Problem je tudi u tem da nove matice verjetno ne bodo tako kot je ta ki se Ti dopade. Ce trotov ni (iste copper sorte kot je matica) potem bos dobil to sorto z katero je matica oplodila jajcece pred odlaganjem u celico, celice.
Zlatko, malo pobrskaj po domaci literaturi in se spoznaj na te nacine vzgoje matic kateri so doma najbolj prirocni - prakticirani. Jaz nebi priporocal, da se tastaro matico stisne, samo, da bi nastimale maticnike in tako naprej.
Tudi tukaj se malo dezja prikaze toda ni pa nobene sile, da bi kaj malo bolj zalilo. Bo ze nadomestilo vlago u zemlji ko se leto malo bol zategne h kraju, pa zima bo verjetno kaj viska snega nanesla, da se narava vsaj malo nazaj zmoci, ce ze ne bo nobenega viska vode. Tukaj letos sploh nisem dal u vodo colne, saj se clovek boji kaj bo ko pride mraz? Ce vode ni, ko je cas, da se colne pospravi, potem pa je lahko kar drago, ce je treba najeti kaksno dvigalo ali kaj jih ze imenujete? Problem z temi recmi pa je tudi ta, da je sedaj voda nekih sto ali pa se vec metrov oddaljena od tam kjer obicajno je in ne da se priti do colnev, da bi jih ven dvignil...
Mislim pa, da se ni konec z tole vrocino. . . . .
Pa dobro rihtaj. _________________ Regards,
Frank |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Zlatko H
Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15 Prispevkov: 2633 Kraj: Parecag, 100mnm
|
Objavljeno: 28 Avg 2012 06:24 Naslov sporočila: |
|
|
No pa si se le oglasil, se mi je kar zdelo, da si se potikal po divjini. Canada se mi je zdela vedno pravljična dežela, nekam kar bi se človek tudi preselil, tja v naravo nekam ob kakšno jezero, pa dobro vem da teh pravljičnih dežel ni več.
Frank nikakor ne mislim stiskati matice, tega ne bi naredil niti pod razno. Počakal bom, da gre družina v rojilno razpoloženje, staro matico bo vzel lastnik, jaz pa okvirje z matičnjaki. Tako nekako sem nameraval narediti.
To matico oziroma linijo pa lastnik ni kupil, družine razmnožuje sam in kar ima jo, da pa je dobra je očitno zato, ker so tam okoli tudi kvalitettni troti.
Toliko za sedaj, bodi dobro Frank, če utegneš sem te zgoraj zaprosil še za nasvet glede pogoče pripravljene s sojo, v glavi pa imam nekaj idej, ki bi jih v prihodnosti želel predebatirati s tabo. Nanašajo pa se na toplotne izgube iz panjev in porabo hrane med zimo.
lp
Zlatko |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Marko
Pridružen/-a: 03.06. 2011, 13:00 Prispevkov: 4813 Kraj: Logatec, čebele na 470 do 570 m n.m.
|
Objavljeno: 28 Avg 2012 07:42 Naslov sporočila: |
|
|
Zdravo, Zlatko, zdravo Francelj iz divjine ... in vsi ostali tudi lepo pozdravljeni.
Zlatko H je napisal/a: | Frank nikakor ne mislim stiskati matice, tega ne bi naredil niti pod razno. Počakal bom, da gre družina v rojilno razpoloženje, staro matico bo vzel lastnik, jaz pa okvirje z matičnjaki. Tako nekako sem nameraval narediti. |
Tule bi bilo za našega prijatelja Marjana Debelaka kar nekaj dela glede izrazoslovja .
Kaj si mislil s temi okvirji, Zlatko? Če prav razumem, je to čebelar (in čebelnjak), ki ga je Mungos pokazal v drugi temi. Torej AŽ panji.
Kako pa boš postopal z AŽ sati? Boš samo izrezal del satja z matičnikom in ga prilepil v enega od svojih nakladnih ?
Vem, da se na AŽ ne boš vračal .
Da ne ugibam in razpredam predaleč, je najbolje, da ti poveš o svoji ideji kaj več.
Pozdrav. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Zlatko H
Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15 Prispevkov: 2633 Kraj: Parecag, 100mnm
|
Objavljeno: 28 Avg 2012 16:20 Naslov sporočila: |
|
|
Marko,
Ko greš enkrat skozi te predelave kot sem šel jaz, potem uporabiti AŽ okvir in ga prirediti za warre naklado ni več tak problem.
Lani sem predeloval moje DB okvirje v warre dimenzijo, pa tudi AŽ okvirje z zalego sem že predeloval za warre dimenzijo naklad.
Odmeriš, vzameš škarje za rezanje oljk in razrežeš okvir, zgornjo nosilno letvico na eni strani prirežeš tako, da narediš zob pa je, to seveda velja za DB v warre, iz AŽ v warre pa sem delal tako, da sem AŽ okvir skrajšal tako, da je šel lepo notri v warre okvir, kar praktično pomeni, da sem imel dva okvirja v enem. Seveda sem te okvirje zamenjeval takoj, ko se je dalo, nekateri pa so še vedno v nakladah.
Lepo packarijo sem delal, a ne gre drugače.
A tvoje vprašanje in moj odgovor sodi v drugo termo, pa lepo prosim Mateja za pomoč.
lp
Zlatko |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Zlatko H
Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15 Prispevkov: 2633 Kraj: Parecag, 100mnm
|
Objavljeno: 27 Sep 2012 10:34 Naslov sporočila: |
|
|
Frank pozdravljen,
Od drugod sem dobil informacijo, da si dobro, da si tudi dopisuješ z našimi, a na forum si malo pozabil, upam le da ni kakšne zamere, če pa je, pa kar z besedo na dan, če ne vemo, se niti ne zavedamo, da smo kaj pogrešili in ne moremo popraviti. Saj veš kaj je bistvo diplomacije, ne toliko delati napake, ampak popravljati, kar pogrešimo.
Če boš pri volji za odgovarjanje, te prosim za en tvoj prispevek na temo koliko časa žive čebele. Berem o različnih obdobjih, kot recimo avgustovke in septemberske živijo 6-8 mesecev, oktoberske pa le 2-4 mesece, če so ti podatki točni, zakaj prihaja do takih razlik. Dolgoživost se tudi nanaša na čas dohranjevanja čebel za zimsko zalogo, saj naj bi ravno zaradi tega zimsko krmljenje zaključili že septembra. No pri meni imam nekaj rezerve, sam imam mediteransko klimo, danes je pri nas še vedno toplih in prijetnih 22 stopinj, čebele nosijo CP in tudi medičino z bršljana in divje rukole.
Frank oglasi se
lp
Zlatko |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Marko
Pridružen/-a: 03.06. 2011, 13:00 Prispevkov: 4813 Kraj: Logatec, čebele na 470 do 570 m n.m.
|
Objavljeno: 27 Sep 2012 11:43 Naslov sporočila: |
|
|
Danes zjutraj mi je Frenk prišel v misli, ko sem delal jogijske vaje in rekel sem si, da je pa že skrajni čas, da ga malce 'podrezamo'.
In glej Zlatka !
Si me morda 'slišal' zjutraj ?
Frenk, napiši nam kaj - vsaj na kratko!
Mislil sem, da te bo izzval Matejev problem z ropi ...
Vse dobro ti želim.
Marko |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
NOVE POTI V ČEBELARSTVU Seznam forumov
-> Teksti in pogovori s FRANKOM LUKEŽIČEM Pojdi na stran Prejšnja 1, 2, 3 ... , 9, 10, 11 Naslednja
|
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran Prejšnja 1, 2, 3 ... , 9, 10, 11 Naslednja
|
Stran 10 od 11 |
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
|